Dārza darbu kalendārs 2020. gada augustam

Nāk klajā Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs 2020. gada augustam – rudzu mēnesim. Šogad, diemžēl, jūlija beigu lietavas krietni pamērcēja labības sējumus, tāpēc graudaugu kulšana kavēsies. Cerēsim, ka vasaras noslēguma mēnesis padosies siltāks un mazāk lietains.

Dārza darbu kalendārs 2020. gada augustam

Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā

Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Salīdzinot ar jūliju, piekrastes rajonos gaisa temperatūra pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Piemēram, laikā, kad dilstošs mēness atrodas Vērša zīmē ir labi novākt sakņaugus. Šogad tas iekrīt 10., 11., kā arī 12. datumā līdz pēcpusdienai.

Bez tam 15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem esot labvēlīga sīpolu noņemšanai.

Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus, arī mauriņu, “izlutina”, un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Lasa ērkšķogas, jāņogas un upenes. Ja tas vēl nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Apmēram līdz mēneša vidum drīkst veikt acošanu. Ogulājiem pēc ražas novākšanas izgriež slimos, sausos un bojātos zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes. Irdina un ravē apdobes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Nākamā gada ražai laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj dilles, salātus, spinātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2020. gada augustam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 S Msakņu diena
2 Sv Ū 21:11ziedu diena
3 P Pilns 18:59 ziedu diena Diena nav labvēlīga stādīšanai un pārstādīšanai.
4 O ziedu diena
5 T Z 05:28lapu diena
6 C lapu diena
7 Pk A 16:05augļi
8 S augļi
9 Sv augļi
10 P Vr 04:28sakņu diena
11 O Dilst 19:45 sakņu diena
12 T D 16:46ziedu diena
13 C ziedu diena
14 Pk ziedu diena
15 S Vz 02:35lapu diena Lielās Māras diena – tradicionālā sīpolu ņemamā diena
16 Sv lapu diena
17 P L 08:38augļi
18 O  augļi
19 T  Jauns 05:42 J 11:20sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
20 C sakņu diena
21 Pk Sv 12:16ziedu diena
22 S ziedu diena
23 Sv Sk 13:16lapu diena
24 P lapu diena
25 O Aug 20:58 St 15:49augļi
26 T augļi
27 C M 20:37sakņu diena
28 Pk sakņu diena
29 S sakņu diena
30 Sv Ū 03:37ziedu diena
31 P ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2020
Mēness kalendārs augustam Matu griešana un skaistumkopšana 2020. gada augustā
Dārza darbu kalendārs 2020. gada septembrim

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *