Lauksaimniecības un dārzkopības sējas, ražas kalendāru sastādīšana ir vesela zinātne. Tos sastādot, tiek ņemti vērā daudz dažādi faktori – klimatiskā zona, laika apstākļi, gaisa temperatūra, mitrums un daudzi citi.
Dārza darbi pēc mēness kalendāra
Ar katru gadu arvien populārāki kļūst dārza darbu kalendāri, kas tiek sastādīti balstoties uz Mēness kustību, tā attālumu no Zemes, Mēness redzamību, mēness fāzēm un tā virzību caur zodiaka zīmēm. Kā zināms, Mēness cikliskums atstāj spēcīgu ietekmi uz visu dzīvo dabu, kā arī uz augu augšanu, attīstību un ražīgumu.
Dārza darbu kalendāros var atrast padomus:
- kad un kādu dārzeni, zaļumu vai kultūraugu sēt, stādīt un kurās dienās laistīt, lai tas labi augtu, attīstītos, būtu spēcīgs un veselīgs,
- kad apgriezt vai potēt kokus, lai tie bez problēmām spētu atjaunoties,
- kad ravēt un iznīdēt nezāles, lai tās tik drīz neataugtu,
- kad vislabāk cīnīties ar dārza kaitēkļiem,
- kad ražu novākt, lai tā pēc iespējas labāk uzglabātos.
Lai veiksmīgi darbotos savā dārzā vai piemājas saimniecībā, nav obligāti jāpārzina visi astroagronomijas smalkumi. Labas ražas iegūšanai pilnīgi pietiks, ja plānojot dārza darbus, tiks ievēroti divi galvenie pamatprincipi, pēc kuriem vadoties sastāda puķkopju, dārznieku un lauksaimnieku mēness kalendārus – mēness fāzes un mēness ceļš caur zodiaka zīmēm.
Dārza darbi pēc mēness fāzēm
Augošs mēness
Augošs mēness ir laika periods no jauna mēness iestāšanās līdz pilnmēnesim – šajā laikā augu dzīvības sulas virzās no saknēm uz galotnēm (virszemes daļu), uz lapām un augļiem. Zeme it kā izelpo, bet mēness pievilkšanas spēks pieaug.
(attēls nr.1)
Dārza darbi, kuriem labvēlīgs šis laiks:
- sēj un stāda augus, kas ražu dod virszemē (dilles, tomāti, pipari, gurķi, utt.);
- koku un krūmu stādīšana un pārstādīšana;
- puķu un telpaugu stādīšana un pārstādīšana (izņemot sīpolpuķes);
- laistīšana ( ūdens dienās)
- koku potēšana;
- piķēšana;
- vāc ražu tūlītējai lietošanai.
Pilnmēness – visi augu dzīvības spēki un sulas sakoncentrējas virszemes daļā. Augļi šajā laikā ir vissulīgākie, pilni ar dzīvības sulām un neder ilgstošai uzglabāšanai.
Pašā pilnmēnesī visu augu virszemes daļas ir visievainojamākās, tāpēc šajā laikā iesaka pļaut piemājas zālienu – tas tik ātri neataugs. Kā arī pilnmēnesī iesaka vākt ārstniecības augus, jo šajā laikā tie ir enerģētiski visspēcīgākie.
Dilstošs mēness
Dilstošs mēness ir laika periods no pilnmēness līdz jaunam mēnesim – augu dzīvības sulas un enerģija virzās no galotnēm atpakaļ uz saknēm. Zeme it kā ieelpo, bet Mēness spēks pamazām samazinās (attēls nr.2).
Dārza darbi, kuriem labvēlīgs šis periods:
- sēj un stāda visu, kas aug un attīstās zem zemes (sakņaugi);
- mēslošana;
- laistīšana (ūdens dienās);
- nezāļu un kaitēkļu iznīdēšana;
- koku, krūmu apgriešana;
- ražas novākšana ilgstošai uzglabāšanai (izņemot ūdens dienas – mēness Vēzī, Skorpionā, Zivīs)
Šajā laikā visievainojamākās ir saknes un sakņu sistēma, tāpēc neiesaka augus pārstādīt. Mēness ciklam noslēdzoties, kad mēness pie debesīm nav redzams (aptuveni dienu pirms un pēc jauna mēness), darbi dārzā nav ieteicami – arī augiem un zemei jāļauj atpūsties.
Pēc mēness kalendāra dārza darbus nav ieteicams darīt vismaz dienu pirms un pēc saules un mēness aptumsumiem. Arī čika laikā, lai izvairītos no dažādiem negadījumiem, jābūt uzmanīgākiem un piesardzīgākiem, izmantojot dārza instrumentus. Vairāki autori uzskata, ka no darbošanās dārzā vajadzētu atturēties arī laikā, kad Mēness atrodas apogejā (orbītas tālākajā punktā), perigejā (tuvākais punkts Zemei), kā arī mēness mezglu punktos, kad Mēness savā kustībā krusto Saules orbītas plakni.
Dārza darbi pēc Mēness ceļa zodiaka zīmēs
Senajos laikos mūsu vecvectēvi un senči pārsvarā zemkopības un lauksaimniecības darbu veikšanā orientējās pēc mēness fāzēm, veicot neskaitāmus eksperimentus un pētījumus. Viņu uzkrātās zināšanas un pieredze tika nodota no paaudzes paaudzē un tiek veiksmīgi pielietotas praksē arī mūsdienās. Tika novērots, ka veiksmīgā dārza apsaimniekošanā svarīga loma ir ne tikai mēness fāzēm, bet arī mēness stāvoklim zodiaka zīmēs.
Darbojoties dārzā, jāņem vērā, ka augu augšanu un attīstību ietekmē tas, vai Mēness ir lejupejošs vai augšupejošs. Tas nav tas pats, kas mēness fāzes un šos faktorus var izmantot tad, ja labvēlīgais laiks ir nokavēts vai kādu iemeslu dēļ palaists garām.
- Augšupejošs mēness (vairāk piemērots ražas novākšanai) – Mežāzis, Ūdensvīrs, Zivis, Auns, Vērsis, (Dvīņi). Debesīs šai laikā katru nakti mēness paceļas arvien augstāk virs horizonta. Atrodoties Dvīņu zīmē, tas sasniedz augstāko pozīciju debesjumā, pēc kā sāk atkal slīdēt zemāk.
- Lejupejošs mēness (stādāmais laiks) – Vēzis, Lauva, Jaunava, Svari, Skorpions, (Strēlnieks).
Strēlniekā un Dvīņos mēness ir gan augšupejošs gan lejupejošs, jo šajās zīmēs mainās mēness virzība. Mēs tās saucam par pārejas zīmēm.
Augļu dienas, sakņu dienas, ziedu dienas un lapu dienas
Mēness ietekme uz lauksaimniecību tiek pētīta joprojām un tiek atklātas arvien jaunas likumsakarības un fakti. Atkarībā no tā, uz kuru auga daļu mēness iedarbojas visspēcīgāk, zodiaka zīmes tiek iedalītas četrās grupās: augļu dienas, sakņu dienas, ziedu dienas un lapu dienas.
Augļu dienas: Mēness Aunā, Lauvā, Strēlniekā. Lasīt par augļu dienām vairāk… | Sakņu dienas: Mēness Vērsī, Jaunavā, Mežāzī. Lasīt par sakņu dienām vairāk… |
Ziedu dienas: Mēness Dvīņos, Svaros, Ūdensvīrā Lasīt par ziedu dienām vairāk… | Lapu dienas: Mēness Vēzī, Skorpionā, Zivīs. Lasīt par lapu dienām vairāk… |
Dārza darbu mēness kalendārs var būt labs un ļoti noderīgs palīgs saimniekošanai dārzā. Bet, tomēr jāatceras, ka tikpat, ja ne pat svarīgāka par mēness ietekmi, ir paša dārzkopja un lauksaimnieka rūpīga un cieņas pilna attieksme pret dzīvo dabu. Kā arī, sekojot dārza darbu mēness kalendāra ieteikumiem, nevajadzētu krist fanātismā, bet gan palikt veselā saprāta robežās.
©2014, tava-pasaule.lv / Kristīne Kleinberga-Ankrava. Bez rakstiskas autora atļaujas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv/ pārpublicēt aizliegts!
Materiāla sagatavošanā izmantotie avoti:
A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”,
R.Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”,
Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”.
Sveiki,vai varu dabūt jūsu kalendāra linku?
Gribu pievienot to saviem kalendāriem.
Jums jau tik lielāka reklāma būtu.
Kura kalendāra linku Jūs domājāt ?
Vai ir iznācis jau kalendārs, ko minēja arī Fbrunis? Ļoti interesants raksts!
Ja domājat dārza darbu kalendārus, tad tie ir šeit: dārza darbu kalendārs.
Nemanot ir atnākusi Lāčplēša diena. Šodien godināsim mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis drosmīgi cīnījās pret krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas brīvības aizstāvis. Iedegsim trīs svecītes valsts karoga krāsās par godu latvju tautas varonim – Lāčplēsim. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Būsim lepni, ka mēs dzīvojam Latvijā! Godāsim savu senču viedumu. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Dzīvosim saticīgi un draudzīgi. Aizlūgsim Latvju Dievus par savu tautu un valsti. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Ar Dabas Mātes viedumu, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
#Lāčplēsis #LāčplēšaDiena #latviskums #brīvība #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #MežaMāte #LatvjuDievuSvētība #mīlestība #saticība #iecietība