Laika apstākļi un dārza darbi jūlijā

Gada septītais mēnesis nosaukts par godu romiešu karavadonim Gajam Jūlijam Cēzaram, kas veica arī kalendāra reformu, kā rezultātā radās mūsdienu kalendāra tiešais priekštecis – Jūlija kalendārs. Latvieši jūliju agrāk sauca par siena mēnesi.Laika apstākļi jūlijā

Latvijā jūlija vidējā gaisa temperatūra ir +17,0°C, bet vidējā maksimālā – +21,5° (2010. gadā). Visaukstākais jūlijs novērojumu vēsturē bija 1979. gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza vien +13,9°C. Salīdzinot ar jūniju, jūlijā pieaug negaisu skaits, kā arī nokrišņu daudzums – jūlijs, kopā ar augustu, ir gada mitrākie mēneši.  Neskatoties uz to jūlijā augsnes virskārta ir vissausākā, kas ir saistīts ar intensīvo iztvaikošanu. Augsnes virskārtas temperatūra sasniedz jau 18-19°C. Šis ir vienīgais mēnesis, kad nav novērotas salnas gaisā.

Pēc tautas ticējumiem, ja septiņu brāļu dienā (10. jūlijā) līst lietus, tad līs vēl vai nu septiņas dienas, vai septiņas nedēļas.
Laika apstākļi un dārza darbi jūlijā

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava / Laika apstākļi un dārza darbi jūlijā

Dārza darbi

Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad pa īstam sākas arī ražas novākšanas darbi. Ievērosim, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nesajauciet ar augošu!) mēnesi.

Dārza darbi pēc mēness

Lasiet arī šo: Mēness un dārzs…

Jēkaba diena (25. jūlijs) tautas tradīcijās saistās ar pirmo rudzu ražu.

Jānits nāca ar ziediem(i),
Pēterīts ar lapām(i),
Jēkabiņš maizes vīrs,
Tas atnesa tīru maizi.

Augļudārzā

Augļudārzos veic zemes irdināšanu un papildmēslošanu. Nepieciešamības gadījumā atbalsta zarus, pēc vajadzības veic augļu retināšanu. Šomēnes ienākas ķirši un nedrīkstētu piemirst tiem savlaicīgi uzklāt tīklus, jo ķiršogas mīlam ne tikai mēs, bet arī mūsu spārnotie draugi.  Mēneša beigās pēc ražas novākšanas būs daudz darba zemeņu stādījumos. Tām apgriež stīgas, ravē un sagatavo augsni jauniem stādījumiem.

Sakņu dārzā

Pirms ziedēšanas vāc garšaugus. Pēc agro dārzeņu novākšanas atbrīvotajā vietā var sēt dārzeņus otrajai ražai. Sēj salātus, skābenes, spinātus, rutkus, rāceņus, redīsus. Salātus un Pekinas kāpostus labāk vispirms izsēt stādu kastēs un dobēs izstādīt vēlāk. Izstāda kolrābjus un brokoļus, pirmajā dekādē arī ziedkāpostus. Daudz darba prasīs ravēšana un rindstarpu irdināšana.

Košumdārzā

Jūlijā rok pavasara sīpolpuķu – tulpju, hiacinšu un narcišu sīpolus. Var pārstādīt un sadalīt pavasara sākumā ziedošās ziemcietes: arābes, doronikas, prīmulas, īrisus. Sēj divgadīgās un daudzgadīgās puķes. Gan viengadīgajām gan daudzgadīgajām puķēm jāizkniebj vai jāizgriež vecie ziedi. Rozēm, kad noziedējuši visi ziedi ķekarā, nogriež arī to – vismaz līdz pirmajai lielajai lapai. Jāapseko, vai tās nav apsēdušas laputis. Laistot balkona augus, jāņem vērā, ka tiem nepatiks tikko no krāna ņemts aukstais ūdens. Tie ir jālaista ar nostādītu un pasilušu.

Jūlijā ir liepu ziedēšanas laiks, tātad var ievākt liepziedus zāļu tējām un daudzus citus ārstniecības augus. Nepieciešamības gadījumā ir jālaista zāliens, vēlams lapu dienās. Arī pārējos kultūraugus vēlams laistīt lapu dienās, tas ir laikā, kad Mēness atrodas Zivju, Skorpiona vai Vēža zīmēs. Pārcensties gan nevajag, jo mākslīgā laistīšana neveicina spēcīgas sakņu sistēmas veidošanos.

Izmantotie avoti: videscentrs.lvgmc.lv, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”.

© Tava-pasaule.lv / Bez saskaņošanas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv pārpublicēt aizliegts!