Laika apstākļi un dārza darbi augustā

Astotais gada mēnesis – augusts – ir nosaukts par godu Senās Romas pirmajam imperatoram Augustam Oktaviānam. Senāk latvieši to sauca par rudzu mēnesi, kas sasaucas ar to, kā tas joprojām tiek dēvēts vairākās citās valodās. Piemēram, somu Elokuu (“maizes mēnesis”) vai lietuviešu Rugpjūtis (“rudzu pļauja”).

Laika apstākļi un dārza darbi augustā

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava /Laika apstākļi un dārza darbi augustā

Laika apstākļi augustā

Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Salīdzinot ar jūliju, piekrastes rajonos gaisa temperatūra pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas. Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.

Dārza darbi augustā

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Lasa ērkšķogas, jāņogas un upenes. Ja tas vēl nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Apmēram līdz mēneša vidum drīkst veikt acošanu. Ogulājiem pēc ražas novākšanas izgriež slimos, sausos un bojātos zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes. Irdina un ravē apdobes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes. 15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem esot labvēlīga sīpolu noņemšanai.

Kabaču pankūkas

Jūs varētu interesēt arī šī ziņa: Kabaču pankūkas

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Nākamā gada ražai laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj dilles, salātus, spinātus un rudens šķirņu redīsus.

Dārza darbi pēc mēness

Lasiet arī šo: Mēness un dārzs

Autors: tava-pasaule.lv