Dārza darbu kalendārs 2021. gada martam

Pēc ziemas brīvdienām klajā nāk Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs 2021. gada martam. Pēc skaita šis būs septītais izlaidums, tātad, gluži nemanot, jau seši gadi būs pagājuši.

Dārza darbu kalendārs 2021. gada martam
Astronomiskais pavasaris šogad iestāsies 20. martā 11:37 priekšpusdienā, kad Saule pāries Auna zīmē.

Dārza darbu kalendārs martam

Laika apstākļi martā

Martā dienas strauji kļūst garākas, līdz 20. martā diena ar nakti kļūst vienāda garuma. Tad, kā jau minējām, arī iestājas astronomiskais pavasaris. Temperatūras svārstības martā ir visai lielas gan diennakts griezumā, kad dienā pakususī sniega virskārta naktīs bieži sasalst, veidojot plānu ledus garozu – sērsnu, gan arī mēneša gaitā.

Marta aukstuma rekords tika uzstādīts 1942. gada 14. martā Ainažos, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -34,4 °C. Bet nav retums arī siltas dienas, sevišķi mēneša otrā pusē. Piemēram, 2013. gadā Piedrujā 23. martā bija +18,5 grādu silts. Nokrišņu martā nav daudz – tas ir otrs sausākais mēnesis pēc februāra.Dārza darbi

Dārzkopjiem marts, pirmām kārtām, ir sēšanas un stādu audzēšanas mēnesis.
Augļudārzā.
Augļu dārzā uz marta beigām, kad vairs nav gaidāmi lieli mīnusi, var sākt apgriezt augļu koku un krūmu zarus – bojātos un nokaltušos, kā arī veidot vainagus. To pašu dara ar dekoratīvajiem krūmiem. Atcerēsimies, ka visus griešanas darbus labāk veikt augļu dienās, sevišķi izvairoties to darīt lapu dienās. Kad nokusis sniegs, un zeme jau ir apžuvusi – novāc no rudens palikušās kritušās lapas un mumificējušos auglīšus. Zālienā izlīdzina kurmju rakumus un savāc mājas mīluļu pa ziemu atstātās kakiņas.

Sakņu dārzā.
Apkurināmās siltumnīcās sējas darbi jau rit pilnā sparā, kamēr neapkurināmās vēl tikai gatavo sezonai. Martā saules gaismas jau ir pietiekoši, lai uz palodzēm liktu stādus. Stādiem sēj baziliku un citus garšaugus, brokoļus, gurķus, papriku, salātus, tomātus, ziedkāpostus. Papriku būtu vēlams sasēt vēl mēneša sākumā.

Neaizmirsīsim par zaļajiem lociņiem, kurus var iegūt vienkārši ieliekot sīpolu burciņā tā, lai saknīte saskartos ar ūdeni. Liekam gaismā uz palodzes un jau pēc dažām dienām tiksim pie pašu audzētiem zaļumiem.

Košumdārzā.
Martā kastītēs un podiņos uzsāk vasaras puķu sēšanu dēstiem. Mēneša sākumā vai vidū sēj balzamīnes, kohijas, lauvmutītes, petūnijas, salvijas, verbēnas, bet mēneša beigās – arī asteres, vasaras flokšus, puķu tabaku u.c. Aptuvenos sēšanas un dēstu stādīšanas laikus būtu jānolasa uz sēklu iepakojuma, jo dažādām šķirnēm tie var būt atšķirīgi.

Kad iestājas siltāks laiks, apgriež apsalušos un nomelnējušos rožu dzinumus.

Sējot ne tik svarīgi būtu ievērot, kādā zodiaka zīmē atrodas Mēness, bet vairāk skatīties, lai sējas laiks būtu augošā mēnesī, tuvāk pilnmēnesim, bet ne pašā pilnmēness dienā. To var darīt arī dažas dienas pēc pilnmēness.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2021. gada martam

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 P Sv Ziedu diena
2 O Sk 22:38lapu diena Gandrīz visu dienu Mēness vēl atradīsies Svaru zīmē
3 T lapu diena
4 C lapu diena
5 Pk St 00:43augļi
6 S Dilst 03:30 augļi
7 Sv M 04:20sakņu diena
8 P sakņu diena
9 O Ū 09:41ziedu diena Mēness Ūdensvīra zīmē nav labākais laiks sēšanai un stādīšanai.
10 T ziedu diena
11 C Z 16:44lapu diena
12 Pk lapu diena
13 S Jauns 12:21 lapu diena Jaunmēness. Diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
14 Sv A 01:44augļi
15 P augļi
16 O Vr 12:56sakņu diena
17 T sakņu diena Ģertrūdes diena – viena no tā sauktajām kukaiņu dienām. Pēc tautas ticējumiem šai dienā nedrīkst ne sēt ne stādīt. Diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
18 C sakņu diena
19 Pk D 01:47Ziedu diena
20 S Ziedu diena
21 Sv Aug 16:40 Vz 14:18lapu diena Benedikta (Bindus) diena. Vēl viena kukaiņu diena. Nedrīkst no meža neko nest mājā.
22 P lapu diena
23 O L 23:56augļi
24 T augļi
25 C augļi Pavasara Māras diena. Pēdējā no kukaiņu dienām. Šodien strādāt nebūtu ieteicams.
26 Pk J 05:25sakņu diena
27 S sakņu diena
28 Sv Pilns 21:48 Sv 08:22Ziedu diena Šodien nav ieteicams sēt un stādīt, jo augi var izstīdzēt.
29 P Ziedu diena
30 O Sk 08:33lapu diena
31 T lapu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: Pixabay
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra
Mēness kalendārs martam
Ārstniecības augi
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *