Dārza darbu kalendārs 2022. gada maijam

Aprīļa beigās atkārtojās pagājušā gada notikumi, kad nakts salnas steidzīgākiem siltumnīcu īpašniekiem sagādāja nepatīkamus pārsteigumus. Dārza darbu mēness kalendārs nevar prognozēt laika apstākļus, tāpēc sekosim arī laika prognozēm, plānojot savus pavasara darbus.

Dārza darbu kalendārs 2022.gada maijam

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava / Dārza darbu kalendārs 2022. gada maijam

Dārza darbu kalendārs maijam

Laika apstākļi maijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +8,5°C (Kurzemes ziemeļos Kolkasragā) līdz +12,2°C Rīgā. Bet vēsturiski maijā visaukstākais laiks ir bijis 1927. gadā, kad mēneša vidējā gaisa temperatūra visā Latvijā nepārsniedza plus 6-7 grādus. Interesanti, ka 1953. gada 29. maijā Kazdangā tika reģistrēta visvēlākā sniega sega Latvijā. Tās biezums sasniedza 5 centimetrus. Vissiltākais laiks maijā bija 2018. gadā. Togad, pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, mēneša vidējā gaisa temperatūra sasniedza +15,3°C. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad meteorologi maija pirmās dienas sola pavēsas – ar salnām naktīs, bet pa dienu šad tad arī uzlīs.

Gaisā jūras piekrastē nakts salna parasti beidzas maija pirmajā dekādē, Latvijas rietumu un centrālajā daļā – otrajā dekādē, bet ziemeļaustrumos un Vidzemes augstienē – tikai trešajā dekādē. Tomēr visai bieži aukstos pavasaros salnas gaisā un uz augsnes virsmas var būt līdz pat mēneša beigām visā Latvijas teritorijā.

Dārza darbi

Augļudārzā. Kailsakņu stādus var stādīt vēl mēneša sākumā. Nepieciešamības gadījumā pirms vai arī uzreiz pēc ziedēšanas veic augļu koku miglošanu. Maijā zied lielākā daļa augļukoku un krūmu, tāpēc pret salnām sagatavo dūmu sveces jeb arī kādus dabiskos līdzekļus. Laista iestādītos augļu koku un krūmu stādus. Irdina zemi. Potē augļukokus. Stāda jaunos zemeņu stādus, kā arī brūklenes un dzērvenes.

Sakņu dārzā. Maijā jāiesēj un jāiestāda lielākā daļa dārzeņu. Pirmajos datumos būtu jāpabeidz dobju gatavošana. Neapkurināmās siltumnīcās stāda gurķus, tomātus, papriku, arī kabačus. Laukā sēj dilles, salātus, spinātus, skābenes, burkānus, bietes, kāļus, rāceņus un redīsus. Arī zirņus un pupas. Kļūstot siltākam – siltumu mīlošās sviesta un dārza pupiņas. Stāda kartupeļus un sīpolus, kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus. Var jau novākt redīsu, maurloku, salātu un skābeņu ražu.

Košumdārzā. Laista un mēslo stādījumus, ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes. Maija pirmajā pusē ārā izstāda asteres, lefkojas, lauvmutītes un neļķes. Vēlāk sēj cinnijas, begonijas, salvijas, samtenes un citas pret augstumu vārīgākas puķes ar tādu aprēķinu, lai tās nesadīgtu pirms salnu izbeigšanās. Mēneša sākumā veic zālāja aerāciju, otrajā pusē to sāk pļaut. Balkonu īpašnieki kastēs nomaina zemi un mēneša otrajā pusē, vadoties pēc laika apstākļiem, sēj vai izstāda izvēlētos krāšņumaugus.

Tā kā maijs nav no tiem mitrākajiem gada mēnešiem, tad rozes apmēram reizi nedēļā jālaista. Šim darbiņam izvēlamies lapu dienu agrus rītus vai vakarus un cenšamies nesaslapināt puķu karalienes lapas.

Vispārīgs skaidrojums dārza darbu kalendāra lietošanai

Būtu jāievēro atšķirības starp sēšanu un stādīšanu. Sējot mazāk jāseko tam, kādā zīmē atrodas Mēness un no tā izrietošais dalījums stihijās (ziedu, sakņu, augļu un lapu dienas), kā arī mūsu tabulā ar zaļu iezīmētais stādāmais laiks. Svarīgāk, lai sēšana notiktu augošā mēnesī tuvāk pilnmēnesim, vai neilgi pēc tā kulminācijas. Mazākā mērā tas attiecas arī uz stādīšanu, ko nevajadzētu veikt pašā pilnmēnesi. Senču ticējums, ka tās kultūras, kam raža ienākas virs zemes jāstāda augošā mēnesi, bet tās, kam zem – dilstošā, joprojām ir spēkā. Tabula palīdzēs atrast no labvēlīga laika vislabvēlīgāko, bet no nelabvēlīga – pieņemamu, jo mēs bieži neesam sava laika saimnieki.

! Tabulā ir norādīti precīzi mēness fāžu un tā zodiaka zīmes maiņas laiki. Tātad ir jāpiegriež vērība arī zodiaka zīmju maiņas pulksteņa laikiem.

Sīkāk par to, kā darboties ar kalendāru, var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas sagatavošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem citur publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.

Sējas un dārza darbu kalendārs 2022. gada maijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Sv Vrsakņu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
2 P D 13:46ziedu diena
3 O ziedu diena
4 T ziedu diena
5 C Vz 02:05lapu diena
6 Pk lapu diena
7 S L 14:50augļi
8 Sv augļi
9 P Aug 03:21 augļi
10 O J 01:53sakņu diena
11 T sakņu diena
12 C Sv 09:34ziedu diena
13 Pk ziedu diena
14 S Sk 13:34Lapu diena
15 Sv lapu diena
16 P Pilns 07:14 St 14:50augļi Mēness aptumsums. Nelabvēlīga diena.
17 O augļi
18 T M 15:02sakņu diena
19 C sakņu diena
20 Pk Ū 15:53ziedu diena
21 S ziedu diena
22 Sv Dilst 21:43 Z 18:49lapu diena Gandrīz visu dienu Mēness vēl būs Ūdensvīra zīmē
23 P lapu diena
24 O lapu diena
25 T A 00:40augļi Urbāna diena. Pēc ticējumiem šai dienā jāsēj lini, mieži un auzas, bet nedrīkst stādīt kartupeļus.
26 C augļi
27 Pk Vr 09:22sakņu diena
28 S sakņu diena
29 Sv D 20:22ziedu diena Visu dienu Mēness vēl būs Vērša zīmē
30 P Jauns 14:30 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
31 O ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.

2 komentāri
  1. 03/06/2022

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *