Pavasara transformācija dabā rit pilnā sparā. Kā izmantot šo brīnumaino gadalaiku sava ķermeņa attīrīšanai un atjaunošanai. Kā iegūt vieglumu, svaigumu un enerģijas pieplūdumu, ieviešot nelielas izmaiņas ēdienkartē un dienas režīmā? Par to šajā rakstā.
Pilnīgi viss dabā notiekošais spēcīgi ietekmē mūsu ķermeni, garastāvokli un pašsajūtu. Pavasaros saule lec arvien agrāk, dienas kļūst garākas, siltums mijas ar aukstumu un paaugstinātu mitruma daudzumu. Protams, ka tas viss atstāj iespaidu uz mūsu organismu.
Ja ilgstošu laiku uzturā ir lietoti smagi, neveselīgi ēdieni un dzērieni, ja dienas režīms ir haotisks, dzīvesveids – mazkustīgs, bet ikdiena – stresaina, tad tieši pavasarī mēs pilnā mērā varam izbaudīt tā visa sekas. Tās izpaužas kā
- nespēks,
- nogurums,
- miegainība,
- biežas saaukstēšanās,
- pilošs deguns,
- klepus un citas vainas.
Harmonizēt sezonālās enerģijas, pielāgoties pārmaiņām, atgriezt dzīvē mundrumu, jutekliskumu un iekšējo laimes sajūtu palīdzēs nelielas izmaiņas ēdienkartē un dienas režīmā.
Ieteikumi harmoniskam pavasarim pēc senās veselības mācības – Ājurvēdas.
1. Celties agrāk, līdz plkst. 7:00, lai ielaistu savā ķermenī rīta svaigumu un pa dienu nemocītu miegainība.
2. Rīta rosme – tonusam un labam garastāvoklim. No rīta esot vislabākais laiks treniņiem, jo trenējoties tukšā dūšā, tiekot sadedzināts vairāk tauku.
3. Ēšana noteiktos laikos. Jāēd nesteidzoties, mierīgā atmosfērā, lēnām. Visa uzmanība jāveltī ēdienam, izbaudot tā garšu, aromātu, struktūru. Tādā veidā mēs apēdīsim mazāk un ir mazāka iespēja pārēsties. Bet, ja nav pārēšanās, tad nav arī liekā svara!
4. Ikdienas pastaigas, vislabāk parkā vai mežā.
5. Vairāk fizisko aktivitāšu. Tātad, jāuzsāk kāda treniņprogramma. Vienalga, vai mājās no rīta vai vakarā pēc darba, vai arī trenažieru zālē, deju zālē, jogas nodarbībās, peldbaseinā vai kur citur. Galvenais ir vairāk kustēties, lai uzkurinātu savu iekšējo uguni, sāktu aktīvi dedzināt taukus un līdz pludmales sezonai būtu formā.
6. Negulšņāt pa dienu.
7. Izvairīties no vēsām un mitrām telpām, priekšroku dodot siltumam.
8. Biežāk izmantot attīrošas un relaksējošas vannas, pirtis vai saunu. Pielietot pīlingus.
Vanna saistaudu stiprināšanai un organisma attīrīšanai: vannas ūdenim pievieno kilogramu jūras sāls. Bauda vannas peldi 20 minūtes.
9. Atbrīvošanās no krāmiem – savas apkārtējās vides sakārtošana. Pārskatīt savu darba vietu, mājokli un atbrīvoties no lietām, kas ilgstoši netiek izmantotas un, visticamāk, nekad arī nebūs vajadzīgas.
Psiholoģiskais atjaunošanās un atbrīvošanās paņēmiens: jogā ir kāda laba tehnika, ko izmanto, lai atbrīvotos no uzmācīgām, traucējošām domām, kas neliek mieru – jāvēro savas domas it kā no malas. No kurienes tās nāk? Jāļauj, lai tās peld garām gluži kā mākoņi. Ļoti interesanti, ka tā vērojot drīz vien daudzas problēmas, kas šķita neatrisināmas, atkāpjas un vairs nešķiet tik nozīmīgas. Tās ir vienkārši domas, kas nāk un aiziet.
Kas jāiekļauj ēdienkartē pavasarī
-
- Vairāk šķiedrvielu. Tas labvēlīgi iedarbosies uz kuņģa zarnu traktu.
- Dārzeņi, īpaši bietes, burkāni, kāposti, redīsi.
-
- Augstvērtīgi tauki, piemēram, olīveļļa.
- Vairāk garšvielu: kanēlis, kurkuma, pipari.
- Svaigi zaļumi: lociņi, dilles, kressalāti, spināti, rukola, lapu salāti, jaunās pieneņu lapas, savvaļas zaļumi, dilles, pētersīļi. Sevišķi labi pavasarī uz organismu iedarbojas zaļumi ar rūgtu garšu. Maijā – rabarberi un skābenes.
- Visdažādākie diedzējumi.

Lasiet arī šo rakstu: Diedzētas Ķīnas pupiņas – vitamīnu avots pavasarī. Kā izdiedzēt un salātu recepte
-
- Olbaltumvielas: zivis, vista, olas, tofu
- Siltas zāļu tējas. Var pievienot garšvielas un ingveru. Īpaši laba pavasaros ir pieneņu lapu-sakņu tēja.
- Un, protams, jādzer daudz ūdens – vielmaiņas regulēšanai un kaloriju dedzināšanai.
Kādus produktus pavasarī jālieto mazāk vai arī tie pilnībā jāizslēdz
- Visi konservētie, pārsālītie, žāvētie produkti, desas, čipsi.
- Jāsamazina piena produktu daudzums.
- Saldumi, konditorejas izstrādājumi.
- Trekni gaļas ēdieni.
- Alkohols, gāzētie saldie dzērieni.
- Kafija. Tajā esošais kofeīns paaugstina stresa hormona kortizola līmeni asinīs, kas izraisa svara pieaugumu. Kafiju var aizstāt ar vielmaiņu paātrinošo zaļo vai ingvera tēju.
- Pēc iespējas mazāk sāls, jo tas aiztur šķidrumu organismā un liek mums justies un izskatīties uztūkušiem.
Pavasara diēta. Idejas ēdienkartei septiņām dienām:
Pirmā diena. Skatīt >>>
Otrā diena. Skatīt >>>
Trešā diena. Skatīt >>>
Ceturtā diena. Skatīt >>>
Piektā diena. Skatīt >>>
Sestā un septītā diena. Skatīt >>>
Autors: tava-pasaule.lv / Publicēts 12.04.2017. / Atjaunināts 2022.
Ir pienācis ilgi gaidītais pavasaris. Lieldienas jau klauvē pie mūsu namu durvīm. Lieldienas ir auglības un pārpilnības svētki, šie svētki ir par godu Latvju Dieviem. Kopš senseniem laikiem mūsu senči svinēja Lieldienas pēc sentēvu pagāniskajām tradīcijām. Lielā diena ir enerģētiski spēcīga diena, šajā dienā izdodas visi pagāniskie rituāli. Lai ienestu savā dzīvē veiksmi un bagātību, Lieldienas ir jāveic auglības rituāls par godu likteņa Dievietei Laimai. Neilgi pirms Lieldienām ir jāuzkopj sava dzīvesvieta. Grīdas ir jāizmazgā ar sālsūdeni (bez mazgāšanas līdzekļiem, lupatiņa ir jāņem jauna). Uz vienu 20l spaini ūdens ņem 0,5kg sāls. Uz katru istabu ir jāņem vismaz viens sālsūdens spainis. Pēc šādas mazgāšanas, kad ir pagājis kāds laiks, grīdu mazgā otrreiz ar tīru ūdeni. Pēc šī rituāla veikšanas, lupatiņa ir jāizmet miskastē. Pēc tam, atverot visus nama logus, ir jāizkvēpina mājoklis ar kadiķu zariņiem un vērmeļu buntītēm. Šādi mājoklis tiks atbrīvots no negatīvajām enerģijām. Lieldienu rītā uz palodzes ir jāiededz dzeltena svecīte ar vārdiem: “Dieviete Laima, Tu esi godāta un cienīta manā mājā. Es iededzu šo svecīti par godu Tev. Sargā mani un manu māju, tāpat kā es godāju Tevi.”. Šie vārdi ir jāatkārto 12 reizes, labāk šos vārdus ir uzrakstīt ar roku uz tīra papīra un vēlāk sadedzināt lapiņu krāsnī. Protams, dedzinot svecītes, ir jāievēro ugunsdrošības noteikumi. Pēc tam savā privātajā mežiņā ir jāatstāj cienasts par godu Dievietei Laimai. Ziedojums ir jāatstāj uz svētakmeņa. Kā svētakmeni var izmantot jebkuru plakanu akmeni, kas novietots zem kāda koka. Uz svētakmens ar sāli uzzīmē Laimas slotiņu (Laimas slotiņa ir Dievietes Laimas simbols). Pietiks ar dažām tējkarotēm sāls, sāli var paņemt līdzi burciņā. Uz svētakmens ir jāatstāj baltmaizes klaips un 11 pašceptas pankūkas. Pēc ziedojuma nolikšanas ir jāpasaka 12 reizes:’’ Dieviete Laima es atstāju šo ziedojumu par godu Tev.’’. Pēc tam pie svētakmeņa ir jāiededz 7 baltas svecītes trauciņos (bez krustiem un jebkāda cita zīmējuma). Tālāk ir jāizsaka savs lūgums ar vārdiem:’’ Dieviete Laima es Tevi pielūdzu un slavēju! Dieviete Laima es Tevi pielūdzu un slavēju! Dieviete Laima es Tevi pielūdzu un slavēju! Likteņa valdniece, uzklausi manu lūgšanu! Likteņa Dieviete, uzklausi manu lūgšanu! Palīdzi man, visvarenā Laima,………………………………..(šeit izsaka savas privātās vēlēšanās). Es pieņemu Tevi savā dzīvē, mana Dieviete. Lai Tava svētā griba mani virza pa gaišiem dzīves ceļiem! Lai godāta Dieviete Laima kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir!’’. Šo lūgšanu skaita 12 reizes, vēlams to ar roku uzrakstīt uz papīra, lai rituāla laikā nebūtu grūtību. Pēc tam lapiņu sadedzina krāsnī. Pēc rituāla nākamajā dienā sveces trauciņos savāc un izmet savā privātajā miskastē, bet ziedojumu atstāj uz svētakmeņa. Pametot rituālu vietu, 3 reizes pasaka:’’ Paldies, Dieviete Laima! Es no sirds Tev pateicos un līdz nākamajai reizei atvados!’’.
Ar Dievietes Laimas svētību, Skolnieciņš no svētavota [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#kovid-19 #covid-19 #pandēmija #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSaulstāvji #AuglībasSvētki #PavasaraSvētki #rituāli #buršanās #lūgšanās #ticējumi #pagāni #DievieteLaima #LikteņaDieviete #svētavots #Skolnieciņš