Atslodzes dienas un pārtikas produktu TOPs oktobrim

Otrais rudens mēnesis – oktobris piedāvā ne tikai vizuālu baudījumu, pateicoties krāšņajām rudens ainavām, bet arī iespēju baudīt veselīgu un garšīgu sezonālo pārtiku. Šajā mēnesī mūsu tirgos un veikalos parādās augļi un dārzeņi, kas ir pārpilni ar veselībai vērtīgām uzturvielām. Šeit uzskaitīsim populārākos pārtikas produktus oktobra mēnesī veselīga dzīvesveida piekopšanai, kā arī dalīsimies ar aktuālajiem atslodzes dienu laikiem Mēness ritmos oktobrī. 

Atslodzes dienas un pārtikas produktu TOPs oktobrim

© Foto: pixabay.com / Atslodzes dienas un pārtikas produktu TOPs oktobrim

Atslodzes dienas Mēness ritmos oktobrim 2023

6.oktobris 10:48 – 22:48
14.oktobris 08:55 – 15.oktobris 08:55
22.oktobris 00:29 – 12:29
28.oktobris 11:24 – 29.oktobris 11:24Pārtikas produktu TOPs oktobrim

Āboli

Āboli  satur daudz šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu.  To lietošana uzturā palīdz stiprināt imūnsistēmu, uzlabot gremošanu un uzturēt normālu asinsspiedienu. Turklāt āboli satur antioksidantus, kas aizsargā šūnas no brīvo radikāļu iedarbības.

Katru dienu jāapēd viens ābols. Kāpēc?

Katru dienu jāapēd viens ābols. Kāpēc? Uzzināt…

Kāposti

Kāpostu iekļaušana ēdienkartē ir lieliska ideja. Visu veidu kāposti ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām, tostarp C vitamīnu un kāliju, kas stiprina imūnsistēmu un uzlabo sirds veselību. Kāpostus var izmantot salātos, zupās, sautējumos, skābējumos vai izmantot kādos citos sev tīkamos variantos vai nu svaigā, vai termiski apstrādāta veidā.

Kabači

Kabači ir bagāti ar šķiedrvielām, C un A vitamīnu. Līdz ar to šis dārzenis ir lielisks svara kontroles palīgs. Tas palīdz saglabāt sāta sajūtu uz ilgāku laiku. Kabači var tikt izmantoti dažādu ēdienu gatavošanā, padarot tos par veselīga uztura sastāvdaļu.

Kabaču pankūkas

Kabaču pankūkas. Ātri, vienkārši un ļoti garšīgi. Skatīt recepti…

Bumbieri

Bumbieri ir ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi. Tie uzlabo gremošanu un regulē cukura līmeni asinīs.  Bumbierus var ēst gan tā pat vien, gan izmantot kā sastāvdaļu smūtijiem un salātiem.

Banānu - bumbieru kokteilis

Banānu – bumbieru kokteilis. Kā pagatavot…

Sēnes

Sēnes ir brīnišķīga dabas dāvana ar daudzām vērtīgām īpašībām. Tās ir bagātas ar proteīniem un B grupas vitamīniem. No sēnēm var gatavot veģetārās kotletes, tās var pievienot sautējumiem, zupām, mērcēm, salātiem, kā arī pasniegt vārītā vai ceptā veidā kā piedevu dažādiem pamatēdieniem.

Rieksti

Rieksti ir labs taukvielu, proteīnu, šķiedrvielu un vitamīnu, tostarp E vitamīna, avots. Riekstu izmantošana uzturā palīdz uzlabot smadzeņu darbību. Pārtikā tos var izmantot dažādos veidos – kā uzkodu, piedevu salātiem un daudzos citos veidos, cik vien cilvēka fantāzija tālu sniedzas.

Sarkano kāpostu salāti

Sarkano kāpostu salāti ar augļiem un valriekstiem. Skatīt recepti…

Ķirbji

Protams, nevaram aizmirst par ķirbjiem, kas ir viens no populārākajiem pārtikas produktiem oktobrī. Ķirbji ir ļoti vērtīgs pārtikas produkts svara normalizēšanai un veselības uzlabošanai. Ķirbji ir bagāti ar A vitamīnu un dzelzi, kas palīdz uzturēt labu redzi, stiprināt imūnsistēmu un nodrošināt pareizu asinsrades sistēmas darbību. Oktobrī, kamēr ķirbji ir pieejami svaigā veidā, uzturā tos izmanto visdažādākajos veidos. Piemēram, varam gatavot ķirbju zupas, cept ķirbjus cepeškrāsnī ar garšvielām, pagatavot ķirbju siermaizes vai pat ķirbju siera kūku ar samazinātu cukura daudzumu. Vienkāršākais veids ir – pagatavot salātus, kuru sastāvā ir ķirbis.

Augļu salāti ar ķirbi un mandelēm

Augļu salāti ar ķirbi un mandelēm. Skatīt recepti…

Smiltsērkšķi

Smiltsērkšķi – ar C vitamīnu pārbagātās mazās, oranžās odziņas – stiprina imūnsistēmu un veicina kolagēna ražošanu. Satur antioksidantus, kas aizsargā ķermeni no brīvo radikāļu kaitējuma un palēnina novecošanās procesus. Smiltsērksķi satur arī šķiedrvielas, kas uzlabo gremošanu un var palīdzēt regulēt cukura līmeni asinīs. Smiltsērkšķi ir noderīgi sirdij un holesterīna kontrolei. Pārtikā tos var izmantot dažādos veidos – no smūtijiem un dzērieniem līdz ievārījumiem un desertiem.

Brūklenes un dzērvenes

Brūklenes un dzērvenes ir superogas,  kas stiprina imūnsistēmu un palēnina novecošanās procesus, palīdzot mūsu organismam cīnīties pret vīrusiem. Tās var ēst svaigas, saldēt, kaltēt,  pievienot kokteiļiem, salātiem un izmantot kā vitamīniem bagātu piedevu citiem ēdieniem.Medus

Medus ir dabiska antibiotika, kas var palīdzēt cīnīties pret baktērijām, vīrusiem un infekcijām. Tas ir lieliska alternatīva cukuram.

Plūmes

Plūmes palīdz uzlabot gremošanu un zarnu trakta darbību, novēršot aizcietējumus. Tās satur antioksidantus, kas stiprina imūnsistēmu un aizsargā šūnas no brīvo radikāļu kaitējuma. Plūmes izmantoto dažādos ēdienos. Tās nenoliedzami ir lieliska veselīga uztura sastāvdaļa.

Bietes

Bietēs ir maz kaloriju, bet daudz – vērtīgu uzturvielu. Bietes satur A, C un K vitamīnus, kas stiprina imūnsistēmu un nodrošina veselīgu ādu un redzi. Bietēs ir daudz dzelzs, kas ir labi asinsradei, turklāt biešu lietošana uzturā var uzlabot aknu un zarnu trakta darbību.

Burkāni

Burkāni ir apbrīnojami vērtīgs dārzenis, ko novērtē gan bērni, gan pieaugušie. Tie ir bagāti ar beta-karotīnu, kas ķermenī pārvēršas par A vitamīnu, nodrošinot labu redzi un veselīgu ādu. Burkāni satur arī šķiedrvielas, kas veicina labu gremošanu un cukura līmeņa stabilizēšanos asinīs. Tos var grauzt gan svaigus, gan pievienot salātos un zupās, gan spiest sulās.

Selerijas sakne

Selerijas sakne ir veselīgs un uzturvielām bagāts dārzenis. Šim vērtīgajam pārtikas produktam būtu īpaši vērtīgi pievērst uzmanību tiem, kas cenšas atbrīvoties no liekā svara. Selerijas saknēs ir daudz šķiedrvielu,  tās ir arī bagātas ar vitamīniem un minerālvielām, piemēram, A vitamīnu, kāliju un folijskābi. Selerijas saknes labi iederas salātos, zupās.  No selerijas saknes var spiest sulu, kā arī izmantot to citos veselībai noderīgos veidos.

Slaiduma salāti. Ābols un selerija

Slaiduma salāti. Ābols un selerija. Skatīt…

Oktobris ir viens no gada krāšņākajiem un dāsnākajiem mēnešiem. Tas piedāvā daudz vērtīgu augļu un dārzeņu labas veselības uzturēšanai. Pateicoties tam, mēs varam stiprināt savu ķermeni un piepildīt to ar vitamīniem un minerālvielām.

Lai jums laba veselība, slaida figūra un daudz laimes oktobrī!