Laika apstākļi un dārza darbi oktobrī

Oktobra, tāpat kā tā priekšgājēja – septembra, nosaukums cēlies no ciparu latīniskajiem nosaukumiem, šai gadījumā – octo – astoņi. Iepriekš jau tika minēts, ka sensenos laikos romiešu kalendārā bija tikai 10 mēneši, un gads iesākās ar martu. Šādi rēķinot, oktobris arī sanāk astotais.

Laika apstākļi un dārza darbi oktobrī

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava /Laika apstākļi un dārza darbi oktobrī

Laika apstākļi oktobrī

Veļu jeb zemliku mēnesis ir laiks, kad visa daba sāk gatavoties ziemas miera periodam. Koki vispirms iekrāsojas košajos rudens toņos, bet pēc tam zaudē savu lapu rotu. Parasti pirmās rudens salnas gaisā valsts austrumos vērojamas septembra pašās beigās vai oktobra pirmajās dienās. Rietumu rajonos tās sākas vēlāk – mēneša otrajā vai trešajā dekādē.

Mēneša laikā temperatūra pakāpeniski pazeminās par 4-5°C. Oktobra vidējā gaisa temperatūra ir no 5,0-5,3 grādiem Vidzemes augstienē un Alūksnes apkārtnē, līdz 8,0-8,3 grādiem Kurzemes piekrastē. Šī gadsimta oktobra aukstuma rekords tika uzstādīts 2002. gadā, kad 21.-22. oktobrī Vidzemes augstienē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -16°C. Bet 2014.gada 10. oktobrī Latgalē tika novērota gaisa temperatūra virs 20 °C.

Pērkona negaisi oktobrī ir reti un gadās ne katru gadu, bet var parādīties sniegs, kas gan parasti ātri nokūst. Lai gan nokrišņu summa oktobrī ir apmēram tāda pati kā septembrī, tomēr strauji pieaug apmākušos dienu skaits: parasti puse no visām dienām ir apmākušās.



Dārza darbi oktobrī

Ar oktobra atnākšanu aktīvā dārza darbu sezona tuvojas savam noslēgumam. Oktobrī noslēdzas ražas novākšana, un būtu jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejoša (nejaukt ar augošu!) mēness laikā.

Sakņudārzā

No dārzeņiem vēl jānovāc vēlie kāposti, mēneša sākumā – septembrī nenovāktie burkāni, kā arī bietes, kāļi, rutki, rāceņi un selerijas. Salizturīgos rožu kāpostus var novākt pat vēl novembra sākumā. Pēc rudens ražas novākšanas dārzu var uzrakt, bet tas nav obligāti, sevišķi vieglām augsnēm. Oktobrī un novembra pirmajā pusē uzglabāšanai skābē kāpostus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus. Veic augsnes apstrādi.

Daži ticējumi par kāpostu skābēšanu:

✅ Kāposti jāliek skābēt jaunā mēnesī, ja liek vecā mēnesī, tad ir ļuperīgi (mīksti).
✅ Kāposti jāgrūž jaunā mēnesī, tad viņi ir cietnēji, bet vecā viņi izput.
✅ Ja kāpostus skābē jaunā mēnesī, tad tie cieti, ja vecā — mīksti.
✅ Kāpostus mucā berot jāsmejas, lai tie labi rūgtu.

Augļudārzā

Dārzos novāc pēdējos ziemas ābolus un bumbierus. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, kamēr lapas vēl nav nobirušas un tie ir labi saskatāmi. Oktobris būtu īstais laiks augļukoku un krūmogulāju stādīšanai. Izņēmumi varētu būt saldie ķirši un plūmes, kurus tomēr labāk stādīt pavasarī. Augu stumbrus būtu ieteicams apbērt ar mulču, lai to pamatnes pasargātu no ziemas pārbaudījumiem. Mēneša beigās var kaļķot augļukoku stumbrus, vismaz to pusi, ko pavasarī apspīdēs saule.

Košumdārzā

Pēc pirmajām nopietnākām salnām rok dāliju gumus un kannu saknes. Oktobra sākumā vēl izrok un sagatavo glabāšanai gladiolu bumbuļsīpolus. Oktobrī turpina stādīt tulpju sīpolus. Piesedz sala jūtīgākās daudzgadīgās puķes. Rozes joprojām laista, jo izkaltušas ziemu tās var arī nepārdzīvot.

No dārziem būtu jāaizvāc visas nezāļu un zaru kaudzes, jo citādi tajās iemitinās un pārziemo sīkie grauzēji.

Dārza darbi pēc mēness

Dārza darbi Mēness ritmos. Skatīt…

Izmantotie avoti: videscentrs.lvgmc.lv, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”.

© Tava-pasaule.lv / Bez saskaņošanas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv pārpublicēt aizliegts!