Kāda tehnika palīdzēs sagatavot dārzu ziemai?

Labs dārznieks zina, ka rudenī dārzā darbu vairāk nekā vasarā. Darbs dzen darbu – jaunu dobju veidošana, koku un krūmu stādīšana, ziemciešu dalīšana un pārstādīšana, augu mēslošana un apsmidzināšana pret slimībām, zaru un dzīvžogu griešana, mulčēšana, zāles pļaušana, lapu vākšana. Rudens dārzā tik daudz jāpaspēj, bet dienas gaišo stundu kļūst arvien mazāk. Labākais risinājums ir speciālā dārza tehnika ( izdevīgus piedāvājumus meklējiet šeit) un kvalitatīvi instrumenti, kas gan atvieglo, gan paātrina rudens darbu veikšanu.

Kāda tehnika palīdzēs sagatavot dārzu ziemai

Attēls: shutterstock.com / Kāda tehnika palīdzēs sagatavot dārzu ziemai

Kāda tehnika palīdzēs sagatavot dārzu ziemai

Augsnes frēze

Neatsverams palīgs, ja veidojat puķu stādījumus vai plānojat audzēt sakņaugus. Frēzēšana aizņems mazāk laika un aiztaupīs fiziskos spēkus nekā rakšana ar lāpstu. Ne vienmēr dārzā ir nepieciešama jaudīga frēze – ar vidējas jaudas ierīci, ko iespējams izmantot, kad vien ievajagas, ir parocīgi ne tikai safrēzēt zemi kopā ar mēslojumu un sagatavot augsni puķu un sakņu dobēm, bet arī uzrušināt dobes un vagas pēc ražas novākšanas. Darbojoties ar lāpstu un dakšām nekad nebūs iespējams sastrādāt augsni tik irdenu un piemērotu augu saknēm kā ar augsnes frēzi.

Jaudīgs trimmeris

Lielākā saimniecībā vienmēr noderēs vairāki trimmeri: mazais trimmeris nelieliem zāles laukumiem, apdobēm, celiņiem, trimmerēšanai zem krūmiem un kokiem, bet lielais – daudz jaudīgākais, žogmalēm, grāvjiem, garai zālei. Rudens trimmerēšanā visērtāk noņemt visu zaļo apaugumu, kas pavasarī jau kā pērnā kūla traucēs izspraukties pirmajam zaļumam.

Motorzāģis

Tas ir ļoti noderīgs, lai sakoptu lielus kokus. Augļu koku vecos zarus parasti nozāģē ar rokas zāģi, bet to sagarumošanai ērtāk izmantot motorzāģi ar akumulatoru. Speciālisti atgādina, ka vērts iegādāties akumulatoru instrumentus no vienas firmas, lai akumulatoru pēc iespējas vairāk varētu izmantot citiem akumulatoru instrumentiem, un tas dīkstāvē nezaudētu savu uzlādes līmeni. Motorzāģa akumulatoru, piemēram, parocīgi izmantot dzīvžoga šķērēm. Motorzāģu cenas ir ļoti dažādas, sākot no 60 eiro līdz pat vairākiem simtiem.

Dzīvžoga šķēres

Dzīvžoga šķēres parasti ir nepieciešamas divas trīs reizes gadā, bet, iestādot tūju dzīvžogu vai veidojot skujeņu dekoratīvo formu stādījumu, ir vērts iegādāties un strādāt ar savām dzīvžoga šķērēm nevis tās nomāt. Labas dzīvžoga šķēres ir dārgs instruments, jo to asmenim noteikti jābūt no nerūsējošā tērauda, lai nodrošinātu griešanas precizitāti un instrumenta darbības efektivitāti. Nav vērts iegādāties nezināmas izcelsmes dzīvžoga šķēres un pēc tam nelīdzeno griezumu turpināt pielīdzināt ar dārznieka šķērēm.

Zaru smalcinātājs

Sezonas laikā dārzā sakrājas daudz mulčējamā materiāla – lielāki un mazāki zari, ko ar zaru smalcinātāju saimnieciski izdevīgi pārvērst noderīgā zaru mulčā. Mulču uzklāj zem ziemcietēm, dekoratīviem krūmiem un skujeņiem. Pēc pēdējās ravēšanas mulčē augsnes virskārtu, kas ne tikai ierobežos pavasarī nezāļu augšanu un saglabās augsnē mitrumu, bet arī pasargās augu saknes no temperatūras svārstībām un kailsala.

Zaru smalcinātājam jābūt jaudīgam, lai nodrošinātu smalcināmā materiāla caurlaides spēju, neatkarīgi no tā, vai tiek smalcināti mīksti materiāli vai koksne, un tam jādarbojas bez iestrēgšanas. Mājsaimniecībām paredzētajiem zaru smalcinātājiem maksimālais smalcināmo zaru diametrs parasti ir līdz 45 mm.

Lapu pūtējs

Lapu pūtējs ir labs rudenī, kad lapas jau nobirušas un piepildījušas notekas, pārklājušas zālienu un celiņus. Ar lapu pūtēju ātri izdodas no lapām attīrīt šaurus stūrus, nišas, notekas, bet lielākā teritorijā sapūst visas lapas vienuviet, lai pēc tam tās savāktu maisos vai aizvestu  uz komposta kaudzi. Pirms iegādes jāapsver, cik liela būs teritorija, cik daudz koku un vai ziemā plānojat to izmantot arī sniega pūšanai. Ja iet runa par mazdārziņu, tad noderīgs var izrādīties pūtējs – smalcinātājs, kas sapūstās lapas, nomainot uzgali, arī sasmalcinās.

Rudens darbos neiztikt bez ķerras ( https://220.lv/lv/darzam/darza-tehnika/kerras ), lapu grābekļa un uzticamām dārznieka grieznēm. Pēc rudens darbiem, neaizmirstiet dārza instrumentus notīrīt, uzasināt un ieeļļot.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *