Krāsu nozīme interjerā

Krāsām ir nozīmīga loma interjera dizainā – grūti pārvērtēt to radītās sajūtas un ietekmi uz telpas uztveri. Minēsim dažus būtiskākos iemeslus, kāpēc krāsu izvēlei interjerā pievēršam tik daudz uzmanības.

Krāsu nozīme interjerā

Krāsu nozīme interjerā: siltie toņi “uzlādē” ar siltu, pozitīvu enerģiju

 

  • Noskaņojums un emocijas

Krāsas izvēle ietekmē mūsu noskaņojumu un emocijas. Siltie toņi, piemēram, sarkans, oranžs un dzeltens “uzlādē” ar siltu, pozitīvu enerģiju, savukārt aukstie toņi – zils, zaļš, violets, parasti rada pieklusinātu, relaksējošu atmosfēru. Rūpīga krāsu izvēle vai to apzināta neizmantošana piesaista uzmanību dažādu materiālu faktūrām vai izceļ atsevišķus telpas iekārtojuma elementus. Piemēram, Skandināvu dizaina mēbeles (piedāvājumi šeit), vislabāk izskatās viscaur baltās krāsas apdares shēmā, apvienojot mēbeles un telpas apdari, lai iegūtu vienotu un patīkamu rezultātu.

  • Optiska ilūzija

Krāsas palīdz radīt optisku ilūziju par lielāku vai mazāku telpu. Gaišas krāsas ir ideāli piemērotas mazām telpām ar ierobežotu dabisko apgaismojumu, savukārt, tumšie toņi var palīdzēt radīt mājīgu un komfortablu vidi lielākās telpās.

Krāsu loma interjerā

Gaišas krāsas interjerā

  • Psiholoģiskā ietekme

Nenoliedzami krāsām ir ietekme uz mūsu noskaņojumu un ne tikai – piemēram, siltie toņi paātrina vielmaiņu un izraisa izsalkuma sajūtu, tādēļ restorānos bieži izmanto dzeltenā, oranžā un sarkanā nokrāsas, lai palielinātu viesu apetīti. Zilie toņi zemapziņas līmenī raisa asociāciju ar uzticēšanos, radošumu un nosvērtību, savukārt, zaļie ir saistīti ar dabu, svaigumu un arī greizsirdību. Mūsu reakcija uz krāsām ir subjektīva, un tā atspoguļo ne tikai personiskās izjūtas un gaumi, bet tām ir arī spēcīgs kultūrvēsturiskais  aspekts.

  • Veids kā nomaskēt defektus

Krāsas piemērotas, lai maskētu telpas interjera problēmu un citus defektus. Krāsas toņa nomaiņa kardināli mainīs interjeru un telpas uztveri, ko pastiprinās gan dabiskā, gan mākslīgā apgaismojuma kvalitāte.

  • Ātras interjera pārvērtības

Krāsas ir ātrākais veids, kā mainīt telpu.

Dažādu krāsu loma interjerā

Izvēloties krāsu interjeram, jāpieņem patiesība, ka cilvēki uz krāsām reaģē atšķirīgi. Piemēram, melno krāsu var raksturot kā nomācošu un demotivējošu, taču būs cilvēki, kas tieši otrādi teiks, ka melnā krāsa atspoguļo kārtību un funkcionalitāti.

Īstenojot savas dizaina idejas, Jums varētu noderēt informācija par populārāko krāsu ietekmi interjerā.

Sarkans

Spilgta un izaicinoša krāsa, kas ir spēcīgas enerģijas, jūtu un emociju atspoguļojums Jūsu interjerā.  Varat to izmantot mājas birojā, dzīvojamā istabā un guļamistabā. Šī krāsa iedvesmo līderību, gribasspēku, augstu enerģijas līmeni un draudzību, bet sarkanā krāsa vislabāk piestāv guļamistabai, kur tā ir mīlestības un kaislības krāsa.

Sarkanā krāsa interjerā

Sarkanā – spilgta un izaicinoša krāsa, kas ir spēcīgas enerģijas, jūtu un emociju atspoguļojums interjerā

Brūns

Ar savu dabisko nokrāsu daudzveidību, brūnā krāsa var radīt brīnumainas kombinācijas, vienā telpā sinhronizējot  dažādas mēbeļu apdares un interjera elementus. Brūni ādas dīvāni savā formu daudzveidībā ir pieskaņojami gan mūsdienīgam, gan klasiskam interjeram. Lai arī krāsa ir eleganta, tās pārmērīga lietošana spēj izraisīt nomācošu vienveidību, tāpēc nereti lieto kombinācijā ar priecīgām krāsām, piemēram, dzeltenu, baltu, sarkanu, zaļu un oranžu.

Oranžs

Izteikti dinamiska un optimistiska krāsa, kas pozitīvi ietekmē mūsu psihi. Oranžs piestāv guļamistabām, vingrošanas zonām, oranža krāsa veicina apetīti, tāpēc piemērota iekštelpu un āra virtuves zonām.

Dzeltens

Interjera dizainā dzeltenā krāsa ir ieteicama virtuvei, ēdamistabas zonām, gaiteņiem un vannas istabām. Krāsa, padarot telpu gaišu un saulainu, pozitīvi ietekmē cilvēku garastāvokli.

Zaļš

Kad cilvēki redz zaļo krāsu, veidojas asociācija ar dabu, ko cilvēka psihe saista ar svaigumu, mieru un uzticību. Zaļā krāsa ir ļoti daudzpusīga interjera dizaina krāsa, kas padara to par vienu no populārākajām izvēlēm. Dažādie zaļās krāsas toņi veicina arī dažādas emocijas. Zaļās krāsas atšķirīgos toņus var izmantot visā mājā.

Zils

Zilā ir viena no nomierinošākajām krāsām interjera dizaina paletē. Zilā krāsa ir vienīgā krāsa, kurai ir virkne pozitīvu efektu un nav negatīvas ietekmes uz mūsu psihi. Dažādus zilos toņus varat izmantot visās mājas zonās.