Laika apstākļi un dārza darbi novembrī

Novembris agrāk tika saukts par salnas (arī sala) mēnesi. Gan viens gan otrs senais nosaukums labi raksturo novembra laika apstākļus, kad salnas pakāpeniski pāriet salā.

Laika apstākļi un dārza darbi novembrī

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava /Laika apstākļi un dārza darbi novembrī

Laika apstākļi novembrī

Novembris ir tumšs mēnesis, tā naktis bieži ir salta lietus aizlijušas, nav retums slapjš sniegs. Saule spīd tikai dažas dienas, bet dienas garums sarūk līdz 7 stundām.

Novērojumi liecina, ka pēc silta novembra parasti seko auksts decembris un otrādi, kaut gan pēdējā laikā pēc silta novembra ir sekojis arī silts decembris. Dienas vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās līdz negatīvai. Rudens pēdējā mēneša rekordsals ar -24,6 °C novērots 1971. gada 21. novembrī Latvijas aukstuma polā Zosēnos.

Daži ticējumi:

Ja Mārtiņos zosis pa dubļiem staigā — Ziemassvētkos slidināsies pa ledu.

Ja Mārtiņos zosis pa ledu iet — Ziemassvētkos peldēs pa ūdeni.

Turpinot uzskaitīt nepatīkamās novembra klimata izpausmes, nevar nepieminēt, ka novembris ir viens no trim gada vējainākajiem mēnešiem. Postošākā rudens vētra Latvijas mūsdienu vēsturē notikusi 1969. gada novembra pirmajos datumos.Dārza darbi novembrī

Novembra sākumā izbeidzas veģetācija arī Latvijas siltajos piekrastes rajonos, strauji tuvojas ziema un jāsteidz izdarīt oktobrī nepadarītais. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, jāaizsargā augļukociņi no garaušiem, jāveic mēslošana utt. Grābj kritušās lapas.

Pirms sala iestāšanās, labāk tuvāk pilnmēnesim, var sēt ziemas dārzeņus: burkānus, bietes, dilles, pētersīļus, selerijas, spinātus. Tie pavasarī ātrāk uzdīgs un mazāk slimos. Līdz pat Mārtiņiem var stādīt ziemas sīpolus un ķiplokus, no citiem darbiem – skābēt kāpostus. Veic pēdējos uzrakšanas dabus.

Košumdārzā piesedz mazāk ziemcietīgās ziemciešu puķes, pēc sala iestāšanās – ieziemo rozes.

Dārza darbi pēc mēness

Dārza darbi Mēness ritmos. Skatīt…