Topinambūrs: plusi, viens mīnuss un idejas ēdienu pagatavošanai. Videoreceptes

Rudenī daudzās lauku sētās, dārzos, grāvmalās un citās vietās zied topinambūrs. Tas ir augs ar ļoti garu kātu, uz kura pašā galā izvietojies glīts saulespuķei līdzīgs zieds. Tikai mazāks. Tā vērtīgākā ēdamā daļa – bumbuļveidīgais saknenis – atrodama zem zemes.

Citi topinambūra nosaukumi: zemes bumbieris, Jeruzalemes artišoks, bumbuļu saulespuķe. Zinātniskais nosaukums: Helianthus tuberosus L.

Topinambūrs

Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava / Topinambūrs

Pie mums topinambūrs ieceļojis no Amerikas 17. gadsimta sākumā. Ir versija, ka tā dīvainais nosaukums radies pateicoties indiāņu ciltij „Tupinamba”. Izrādās, ka topinambūri tika lietoti uzturā jau pirms kartupeļiem. Kartupelis Eiropā parādījās vēlāk un topinambūru izkonkurēja.

Augs ir daudzgadīgs un ļoti pieticīgs. Var augt arī nelabvēlīgos apstākļos un barības vielām nabadzīgās augsnēs, ražīgumā pārspējot pat kartupeļus un cukurbietes. Tos var audzēt arī ekoloģiski nelabvēlīgos rajonos, jo tas neuzkrāj tik daudz nitrātu un smago metālu kā citi augi.

Kas vērtīgs topinambūra bumbuļos

Topinambūram ir unikāls ķīmiskais sastāvs. Svarīgi ir tas, ka bumbuļi satur vērtīgo inulīnu, kas palīdz stabilizēt cukura līmeni asinīs, uzlabo vielmaiņas procesus organismā un stimulē zarnu mikrofloras darbību. Tieši tāpēc to rekomendē iekļaut diabētiķu, sirds-asinsvadu slimnieku un citu nopietnu saslimšanu skarto cilvēku uzturā.

TOPINAMBŪRS: uzturvērtības tabula (pēc USDA datiem)
Daudzums uz 100 g
Kilokalorijas (kcal) 73
Ogļhidrāti 17 g
Šķiedrvielas 1,6 g
Cukurs 10 g
Olbaltumvielas 2 g
Nātrijs 4 mg
Kālijs 429 mg
Kalcijs 14 mg
Magnijs 17 mg
Dzelzs 3,4 mg
C vitamīns 4 mg
A vitamīns 20 IU
B6 vitamīns 0,1 mg

Topinambūra vienīgais mīnuss

Topinambūra sakņu bumbuļiem ir līdzīga iedarbība kā pupām un zirņiem. Zarnas strādā jautrāk, attīrās un tajās pastiprināti veidojas gāzes. Tāpēc pirms nozīmīgiem pasākumiem, sanāksmēm vai romantiskiem randiņiem labāk apēst kaut ko citu.

Receptes

Topinambūrus var ēst svaigus, ceptus, vārītus, tvaicētus. Var gatavot zupas, sautējumus, pīrāgus. Tomēr, visveselīgāk būs nograuzt topinambūra sakni svaigu. Svaigs topinambūrs ir kraukšķīgs un ļoti garšīgs. Garša līdzinās riekstiem, tāpēc to droši var pievienot arī ēdieniem, kur nepieciešams riekstu garšas akcents.

Visvienkāršākā recepte ir šāda:

Kārtīgi nomazgā topinambūra bumbuļus, nomizo (var arī nemizot, tad uzņemto vērtīgo vielu daudzums palielināsies), sarīvē uz rupjās rīves, pievieno sāli un piparus pēc garšas, eļļu vai krējumu un kārtīgi samaisa. Veselīgie salāti gatavi!

Videoreceptes

No pavāra BBosa

Zemāk redzamajā video topinambūru ēdienus gatavo pavārs BBoss. Viņš rāda kā pagatavot ne tikai svaigu topinambūru salātus, bet dalās ar vēl divām interesantām receptēm:

Topinambūru zupa, topinambūru pīrāgs un siltie topinambūru salāti

Nākamajā 26 minūšu garajā video šarmants kungs stāsta, kā pagatavot topinambūru zupu, topinambūru pīrāgu un siltos topinambūru salātus. 3 fantastiskas receptes no pavāra un uzņēmēja Mārtiņa Rītiņa:

Dziesma

Un noslēgumam – dziesma, kas atrasta, meklējot informāciju šim rakstam par topinambūriem.

Topinamburs “Dziesma par neko” :

©2018, Kristīne Kleinberga-Ankrava. Bez rakstiskas autora atļaujas un atsauces uz portālu tava-pasaule.lv pārpublicēt aizliegts!

Viens komentārs
  1. 10/11/2020

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *