2023.gadu droši var izsludināt par Vislatvijas sēņu gadu – sēnes ir visur. Arī mūsmājas pēdējo nedēļu laikā ir pārņēmusi sēņu mānija. Visi darbi kaut kā nemanot aizvirzījušies otrajā plānā, jo galvenā prioritāte ir – sēnes un, ko ar tām darīt. Tās ir tīrās “šausmas” – ledusskapja saldētava pilna ar saldētām sēnēm, pagrabs – ar marinētām un sālītām. Tagad vien atliek vēl sakaltēt baravikas un tad gan jāliekas mierā.
Baraviku kaltēšana cepeškrāsnī
Tātad, kaltēšanai jāizvēlas visskaistākās un tīrākās baraviciņas, rūpīgi jānoslauka netīrumi ar tīru, mitru drānu. Tad tās sagriež šķēlītēs. Jo plānāka šķēlīte, jo ātrāk izkaltīs.
Baraviku šķēlītes uzsprauž uz garajiem koka iesmiem, saglabājot atstarpes. Koka iesmus ar uzspraustajām baravikām izvieto uz redeles. Vēl variants – ja nav iesmu, tad liek šķēles atstatus vienu no otras uz cepešpannas, kas noklāta ar cepampapīru.
Ieslēdz cepeškrāsni uz 50 grādiem un noregulē uz kaltēšanas režīmu. Cepeškrāsns durtiņas pavisam netaisa ciet, bet atstāj mazu šķirbu, pa kuru ventilēsies gaiss. Kaltē vairākos piegājienos. Ja elektrība tiek patērēta pēc biržas cenām, tad apskatās, kurās stundās zemāks tarifs un laiž vaļā baraviku kaltēšanas procedūru.
Uzglabāšana
Izžuvušas baravikas uzglabā cieši noslēgtā traukā tumšā, vēsā vietā. Var samalt kafijas dzirnaviņās un uzglabāt pulvera veidā.
Izmantošana
Kaltētas baravikas ir vārdos neaprakstāmi aromātiska piedeva zupām, mērcēm un sautējumiem. Tās nezaudē savu uzturvērtību, bagātina ēdienu garšu, sniedz iespēju jauniem eksperimentiem un, pateicoties aromātam, spēj uzburt virtuvē īpaši maģisku atmosfēru.
Lai arī jūsu virtuves plauktos vienmēr būtu kāda kaltētu baraviku burciņa!