7 lietas, kas jāizdara līdz Jāņiem

Pavisam drīz visās Latvijas malās skanēs Līgo dziesmas un debesīs celsies Jāņu nakts ugunskuru liesmas, bet līdz tam vēl ir dažas lietas, kas būtu jāizdara, lai svētkus varētu godam sagaidīt un nosvinēt.
7 lietas, kas jāizdara līdz Jāņiem
Mūsu senči ielīgošanu sāka jau dažas nedēļas pirms Jāņiem un tiem bija daudz dažādu ticējumu un paražu saistībā ar Līgo svētkiem, kas ir aktuāli arī mūsdienās.

7 lietas, kas jāizdara līdz Jāņiem

1. Līdz Jāņiem jāiztīra māja.

Jāizmēž katrs kakts un katrs stūrītis. Īpaša uzmanība pievēršama tieši kaktiem, jo tieši tur visvairāk sakrājas ne tikai dažādi redzami netīrumi un putekļi, bet arī neredzamie – dusmas, negatīvās emocijas, strīdi nesaskaņas utt. Visu slikto jāmēž prom, lai Līgo svētkos māja spīdētu un laistītos un dvēselē valdītu prieks un pacilātība.

2. Jāizravē dārzs.

Līdz Jāņiem visiem dārziem jābūt izravētiem un visām nezālēm izkaplētām. Kuram tas nav izdarīts, to kaimiņi aplīgos.

Mēs varam Jāņos iet,
Mums dārziņi noravēti.

Kur bij čaklas mātes meitas,
Tur dārziņi noravēti.

3. Jāmeklē, jākrāj un jāmācās Līgo dziesmas.

Senos laikos dziesmas tika mācītas pārsvarā ganos ejot. Vecāsmātes pat esot gājušas ganos līdzi, lai mācītu jaunajiem dziedāt. Pašlaik iespējas ir krietni plašākas. Var atrast dziesmas internetā, izprintēt un dziedāt uz nebēdu. Protams, labāk ir tomēr tās iemācīties no galvas.

Visu gadu Jāņus gaidu,
Dziesmas tinu kamolā.
Nāciet, meitas, padziedāt
Sav balstiņas ielocīt.

4. Jāsalasa ārstniecības augi.

Zāļu vācējiem jūnijā ir darba pilnas rokas, jo līdz Jāņiem salasītie augi tiek uzskatīti par visspēcīgākajiem un efektīvākajiem dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai. Īpaši tie, kas lasīti un plūkti Līgo dienā – zāļu un ziedu dienā. Ik ziediņš, lapiņa un stiebriņš uzkrājuši sevī saules enerģiju un gatavi dalīties tajā ar cilvēku.

Tiek uzskatīts, ka pirmsjāņu dienā visām zālītēm piemīt dziednieciskas īpašības. Zāļu tējām var vākt raspodiņus, āboliņa ziedus, amoliņa lakstus, mārsila smaržīgos ziediņus, pieplūcot klāt pa ābeļu, upeņu vai bērza lapai. Starp citu, bērza lapu tēja ir lielisks līdzeklis vielmaiņas stimulēšanai un asinsspiediena normalizēšanai.

Visa bija Jāņu zāle,
Ko plūc Jāņu vakarā;
Ko plūc rīta saulītē,
Tā vairs lieti nederēja.

5. Pašgatavotie dzērieni.

Ja ir paredzēts svinībās lietot paštaisītos dzērienus – medalu, maizes dzērienu, kvasu, tad tie jāsāk gatavot jau aptuveni nedēļu iepriekš, lai dzēriens paspētu nogatavoties un iegūtu sevišķi spirdzinošo garšu.

Es nedzeršu šitā alus,
Es redzēju, kā brūvēja:
Kubuls rūga, seija tek,
Brūvers mīza ķipītī.

>>Pašgatavots medalus un maizes dzēriens.

6. Siera siešana.

Ja ir vēlme palutināt savus mājiniekus vai viesus ar pašu rokām gatavotu sieru, tad tieši pirms Jāņiem ir jāsien siers. Ja tas nekad agrāk nav darīts, tad jau laicīgi jāsameklē kādas receptes un jau iepriekš jāuzrīko siera siešanas ģenerālmēģinājums, lai nav tā, ka recepte tiek izmēģināta tieši pirms svētkiem un nav īsti pārliecības, kas no tā visa sanāks.

Jāņa tēvs alu dara
Baltā bērza muciņā;
Jāņa māte sieru sēja
Baltā linu audeklā.

>>Jāņu siers: gatavojam paši.

7. Mājas izpušķošana un vainagu pīšana.

Līgo dienā jāizpušķo māja ar jāņuzālēm un jāiegādājas vai jāuzpin ziedu un ozolzaru vainagi, ar ko appušķot Jāņu māti, Jāņu tēvu vai sevi pašu. Par jāņuzālēm tiek saukti visi augi, kas tiek plūkti Zāļu dienā (Līgo dienā): papardes, vībotnes, āboliņš, vīgriezes, kumelītes u.c.

Jāatceras, ka māju izrotāšanai un vainagu pīšanai nevajadzētu izmantot aizsargājamos un indīgos augus, jo mūsu pļavas ir pilnas ar daudziem ne mazāk krāšņiem savvaļas augiem, kā piemēram margrietiņas, papardes, smilgas, rudzupuķes, madaras, magones utt.

Senie latvieši mājas svētībai un tās iemītnieku labklājībai uz Jāņiem katru mājas stūri izrotāja ar meijām un jāņuzālēm, pie durvīm lika pīlādžu zarus – aizsardzībai pret ļauniem gariem un nelabvēlīgi noskaņotiem cilvēkiem. Daudzās lauku sētās tas tiek praktizēts arī šodien.

Vārtu stabi, gultu gali,
Visi meijām appušķoti,
Es jums saku, jauni puiši,
Pušķojiet klētes jumtu!

Kad visi darbi padarīti, svētki var sākties. Lai top gaisma! Līgo!

Autors: tava-pasaule.lv pēc V. Grāvīša darbu materiāliem.
Publicēts 2015. / Atjaunināts 2020. 
SAISTĪTIE RAKSTI:
Jāņu ticējumi un paražas  Jāņu siers: gatavojam paši
Pašgatavoti dzērieni Līgo svētkiem Ēdamais skaistums

Komentēt