Naktssvece: ārstnieciskās īpašības un pielietošana

Divgadīgā naktssvece (Oenothera biennis) ir augs, kas ieceļojis pie mums no Ziemeļamerikas. Sastopams gan savvaļā, gan tiek audzēts dārzos kā krāšņumaugs. Augs ir ļoti dzīvelīgs, pietiek tik vienreiz to iesēt, kad pēc tam tas jau savairojas pats un pēc pāris gadiem nākas konstatēt, ka naktssveču milzīgie krūmi jau aug visās dārza malās. Šis augs ir ne tikai skaists, liels un dekoratīvs, tas ir arī ārstniecisks un ļoti vērtīgs, galvenokārt tajā esošās gamma linolēnskābes dēļ.

Kas tā tāda par skābi?

Gamma linolēnskābe (Gamma-Linolenic acid, GLA) ir polinepiesātinātā taukskābe, kas pieder pie omega- 6 taukskābju grupas. Organismam tā ir ļoti nepieciešama, lai uzturētu kārtībā gan vielmaiņu, gan hormonālo sistēmu, gan imunitāti un visu pārējo. Īpaši svarīga tā ir sievietes veselībai, jo no tās ir atkarīgs cik labi vai slikti darbojas sievietes reproduktīvā sistēma.

Preparātus, kuru sastāvā ir gamma linolēnskābe, lieto tādu slimību kā diabēts, aptaukošanās, kolīti, gastrīti, pankreatīti, sirds-asinsvadu saslimšanas, osteoporoze, ādas slimības, aknu darbības traucējumi, izkaisītā skleroze, depresija un pat – alkoholisma un narkomānijas ārstēšanā. Vārdu sakot, ļoti laba lieta ir šī gamma linolēnskābe!

Par šīs taukskābes trūkumu organisms mums var signalizēt ar pārliecīgu ādas sausumu un niezi, ekzēmām, matu izkrišanu vai mirdzuma zudumu, nagu trauslumu, hormonālām svārstībām, ko spēcīgi izjūt sievietes un vispārēju organisma tonusa pazemināšanos, kas turpinājumā var novest pie straujas ķermeņa novecošanas.

Naktssvece: apraksts, izskats, ārstnieciskās īpašības un pielietošana.

Naktssvece – gamma linolēnskābes avots

Divgadīgā naktssvece ir divgadīgs naktssveču dzimtas augs, tāpēc arī nosaukums – divgadīgā naktssvece. Pirmajā savas dzīves gadā tā veido tikai lapu rozeti, bet otrajā – izdzen aptuveni metru garu vai pat augstāku stublāju, kas spēcīgi sazarojas uz visām debespusēm un veido dzeltenus, spilgtām uguntiņām līdzīgus ziedus. Ziedi vispilnīgāk atveras vakarpusē, kad sāk krēslot vai arī dienās, kad ir nomācies.

Zieds atveras ļoti strauji, izplatot reibinošu aromātu. Tā mūžs ir īss – vienu, divas dienas.

Naktssvece zied no jūnija līdz septembrim. Noziedējušā zieda vietā veidojas auglis – pogaļa ar vērtīgajām sēkliņām, no kurām iegūst linolēnskābi un E vitamīnu saturošo naktssveces eļļu.

Naktssveces eļļa

Naktssveces sēklu eļļu lieto gan iekšķīgi, gan arī ārīgi. Iekšķīgi – kā uztura bagātinātāju vispārējai organisma sakārtošanai un spēcināšanai. Tā uzlabo vielmaiņu, palīdz cīņā ar hipertoniju un lieko svaru, uzlabo noskaņojumu un garastāvokli.

Īpaši eļļu iesaka sievietēm premenstruālā sindroma simptomu mazināšanai (krūšu sāpīgums un garastāvokļa svārstības), neauglības, amenorejas vai sāpīgu mēnešreižu gadījumā, menopauzes simptomu atvieglošanai.

Pirms lietošanas jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai citu speciālistu, jo, piemēram, epilepsijas slimnieki naktssveces eļļu lietot nedrīkst.

Ārīgi eļļu plaši izmanto ādas slimību ārstēšanā un kosmetoloģijā ādas tvirtuma un elastības atjaunošanai: masāžās grumbu mazināšanai, striju profilaksei un ārstēšanai, ādas sausuma un lobīšanās novēršanai utt.

Tātad, eļļa ir ļoti vērtīgs jaunības paildzināšanas un skaistuma uzturēšanas līdzeklis.

Kā vēl izmantojama naktssvece

Lapām un lakstiem piemīt vielmaiņu uzlabojoša un sāpes mazinoša iedarbība. Jaunās lapas var pievienot salātiem un zupām. Klīst baumas, ka salāti no naktssveces lapām paaugstinot dzimumtieksmi. Ņemot vērā to, ka naktssveces preparāti spēj normalizēt hormonu darbību, tad, pilnīgi iespējams, ka, ēdot lapas, paaugstinās arī libido. Nav tikai skaidrs, cik daudz lapu ir jāapēd.

Naktssveces lapas

Tautas medicīnā slimību ārstēšanai izmanto ziedu, lapu vai lakstu uzlējumus un novārījumus. Tie palīdz rejoša klepus gadījumā, atvieglo stāvokli astmas slimniekiem, uzlabo gremošanas sistēmas darbību. Lakstus izmanto sāpju remdēšanai un ūdeņainas caurejas apturēšanai. Ziedu uzlējumus un novārījumus izmanto nieru slimību ārstēšanai.

Atdzesētu ziedu un lakstu novārījumu lieto ārīgi slikti dzīstošu brūču skalošanai. Putriņā saberztu svaigu lapu vai lakstu kompreses izmanto pie reimatiskajām saslimšanām.

Receptes:

Pret caureju ar lielu šķidruma zudumu gatavo lakstu uzlējumu: 1 ēdamkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 20-30 minūtes, nokāš. Izdzer vienā dienā.

Pret vispārēju spēku izsīkumu un hronisku nogurumu gatavo lakstu novārījumu: 3 ēdamkarotes drogas aplej ar 2 glāzēm ūdens. Vāra ūdens peldē 5 minūtes, tad atstāj uz 1 stundu ievilkties. Izkāš, dzer pa 1/3 glāzes 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.

Naktssveces sēklas matu, nagu, ādas skaistumam

Bagātinot savu uzturu ar naktssveces sēklām un apēdot dienā pustējkaroti šo mazo melno graudiņu, mēs sevi pasargājam no sirds-asinsvadu un locītavu saslimšanām, kā arī no infekcijas slimībām, paaugstinām savu imunitāti un varam būt droši, ka mūsu asinsvadi būs veseli un elastīgi, bet mati, nagi un āda – nevainojami un mirdzoši. Sēklas var piebērt pie salātiem, pievienot sviestam, biezpienam, pie medus vai uzbērt uz maizītēm.

Naktssvece: sēklu pielietošana ārstniecībā un skaistumkopšanā.

Skaistumkopšanā sēklas izmanto pīlingos. Tām ir maiga, dabīga iedarbība uz ādu, turklāt ar papildus pretiekaisuma efektu. Pēc šādas ādas attīrīšanas tā kļūst svaiga un starojoša.

Graužamā sakne

Ēdama ir arī burkānveidīgā naktssveces sakne. Tiesa gan, tikai tā, kas izaugusi pirmajā auga dzīvības gadā, kamēr naktssvecei veidojas lapu rozete, bez garā stublāja. Saknei ir mazliet rūgtena, velkoša garša. To pievieno salātiem kā organismu spēcinošu un tonizējošu līdzekli. Tautas medicīnā sakņu novārījumu lieto pie plaušu slimībām, sāpju mazināšanai krūtīs.

Ievākšana

Lapas, ziedus, lakstus ievāc auga ziedēšanas laikā. Sēklas – tad, kad tās ir nogatavojušās, bet pēc saknes jāiet lūkot rudenī.

Divgadīgās naktssveces latīniskais nosaukums – Oenothera biennis.
Krieviski – Ослинник двулетний, или Энотера двулетняя.
Angliski – Evening primrose, Sundrops.
Vāciski – zweijährige Nachtkerze.

Video:

© 2016, Kristīne Kleinberga-Ankrava. Bez rakstiskas autora atļaujas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv/ pārpublicēt aizliegts!

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *