Kur pazūd laiks: laika zagļu TOPs

Lai arī mums visiem diennaktī ir iedalīts vienāds stundu skaits, tomēr vieni šajās 24 stundās pamanās iespēt vairāk nekā pārējie. Kāpēc tas tā notiek? Tam par iemeslu ir fakts, ka laiks tiek zagts! Visbiežāk mēs paši labprātīgi atdodam savu dārgo laiku laika zagļiem, to pat neapzinoties. Attopamies vien tad, kad ir jau par vēlu.

Kur pazūd laiks

Katram ir savi personīgie laika zagļi. Tie, kas paspēj izdarīt pa dienu vairāk, labi pazīst savējos un zina kā ar tiem cīnīties, aiztaupot sev nelietderīgu laika izšķiešanu. Bet tiem, kas dienas beigās uzdod sev jautājumu: „Kur pazūd laiks?”, iepazīšanās ar savējiem vēl ir tikai priekšā.

Kur pazūd laiks: laika zagļu TOPs

Foto: pixabay.com

Laika zagļu TOPs:

1. Sociālie tīkli

Ielūkošanās „uz minūtīti” draugos, feisbukā, tvitterī, YouTube vai kādā citā sociālajā tīklā ar mērķi vienkārši pārbaudīt, vai nav pienākusi kāda vēstule vai ziņa, parasti beidzas ar stundām garu sarakstīšanos ar kādu, kurš tieši tāpat ir „uz minūtīti” ielūkojies. Vai arī bezjēdzīgu klaiņošanu pa ziņu lentu un svešu, nepazīstamu personu profilu pētniecību.

Lai kontrolētu savu soc. tīklos pavadāmo laiku, vislabāk ir atvēlēt šai nodarbei strikti noteiktu laika periodu, piemēram, 20 minūtes no rīta vai vakarā (kā izņēmums šim punktam varētu būt gadījums, ja kādā no soc. tīkliem tiek veidots savs bizness).  Cik droši vai nedroši ir veidot savu biznesu ilgtermiņā sociālajos tīklos, – tas jau ir cits stāsts un šeit prasītos kāds atsevišķs raksts. Svarīgi apzināties, ka soc. tīklā izveidots biznesa profils vienā jaukā dienā var pēkšņi izbeigties vai kļūt nepieejams. Līdz ar to izbeigsies vai uz nenoteiktu laiku apstāsies arī viss bizness.

2. Datorspēles

Datorspēles, azartspēles un visas citas laika nosišanas spēlītes. „Iziešu vēl tikai šo līmeni un tad gan viss” parasti ievelkas līdz rīta gaismai. Ir dzirdēti gadījumi, ka virtuālās cīņas turpinās pat vairākas diennaktis bez pārtraukuma. Rezultātā laika killers berzē plaukstas un jūtas laimīgs.

3. Kaitīgie ieradumi

Vieni smēķē, lai atslābinātos, citi lieto alkoholu, lai labāk strādātos, vēl kāds pārēdas, jo nejūtas mīlēts. Visi zina, ka šīs kaitīgās nodarbes bojā veselību un izskatu, bet reti kurš aizdomājas līdz tam, ka tās zog arī mūsu dzīves dārgo laiku, kuru mēs būtu varējuši izmantot lietderīgāk – sportojot, ceļojot, mācoties, apgūstot ko jaunu vai kā citādi sevi pilnveidojot un attīstot.

4. Televizors

Laiks pazūd kā melnajā caurumā, sekojot visiem neskaitāmajiem TV šoviem, seriāliem un ziņu pārraidēm, kurās pārsvarā tiek atrādīti visi negatīvie un šausminošie uz zemeslodes notikušie jaunumi.

No šī laika zagļa var viegli tikt vaļā, uzdodot sev vienu jautājumu: ”Ko man tas dod un kāds man no tā labums?” No televizora skatīšanās labuma nav nekāda, bet no neskatīšanās – ir. Kā viens no labumiem ir vairāk laika, lai pievērstos savas dzīves veidošanai, nevis tikai skatītos kā dzīvo citi.

5. E-pasts

Nekārtība e-pastkastītē var atņemt milzīgi daudz laika. Daži pierakstās uz jaunumu, ziņu un dažnedažādu kursu un apmācību programmu saņemšanu neskaitāmās mājas lapās, blogos un portālos, nemaz nepiedomājot pie tā, vai to visu lasīs. Interese sen ir zudusi, bet informācija tik turpina pienākt un piemēslot pastkasti. Sev nepieciešamās un svarīgās vēstules atrašana šajā bardakā var pārvērsties par īstu izaicinājumu un pārbaudījumu mūsu nerviem. Tiek zaudēts dārgais laiks!

Līdzīgi kā ar sociālo tīklu apmeklēšanu arī elektroniskā pasta apskatei lietderīgi ir atvēlēt kādu konkrētu laika posmu, kura laikā revidēt ienākušo korespondenci, rakstot un atbildot uz vēstulēm kā arī izdzēšot nevajadzīgo un vairs neaktuālo informāciju.

6. Draugi, kuriem nav ko darīt

Draugi, kaimiņi, paziņas, radi, kolēģi, kas zvana vai ierodas ciemos visnegaidītākajos brīžos, nojaucot jums visus plānus, arī pieskaitāmi pie laika zagļiem. Cilvēkam ir garlaicīgi, viņš nezina, ar ko sevi nodarbināt un tāpēc sāk meklēt upuri, kurš būtu ar mieru ziedot savu laiku tukšām, bezjēdzīgām sarunām un laika nosišanai. Šajā gadījumā jāizstrādā sava „atšūšanas” taktika, jo katrs gadījums ir individuāls.

7. Nespēja atteikt

Nespēja un nemācēšana atteikt ir vēl viens sava dārgā laika zaudēšanas iemesls. Mēs veicam savus tekošos uzdevumus un pēkšņi mums kāds piespēlē vēl kādu darbiņu. Un tad nu mēs mētājamies no viena darba pie otra tā arī īsti līdz galam nepadarot nevienu. Šādā situācijā jāmāk pateikt : „Stop! No sākuma padarīšu jau iesākto darbu un tikai tad ķeršos klāt citiem”.

8. Neorganizētība

Arī neorganizētība var novest pie tā, ka laiks mistiskā veidā kaut kur pazūd. Var plānot un stādīt bezgalīgi garus sarakstus ar darāmajiem darbiem un nenonākt ne pie kāda rezultāta vienkārši tāpēc, ka nav noteiktas prioritātes un galvenie mērķi. Darbiem jābūt organizētiem tā, lai ir skaidrs, kurš tieši ir vissvarīgākais, kurš mazssvarīgāks un kuru var vispār atstāt nedarītu. Tad arī nebūs jāžēlojas par zemē nomesto laiku.

Protams, šo sarakstu var turpināt. Katram ir savi, unikālie laika zaglēni, kurus ne tikai vajadzētu, bet pat ir nepieciešams atpazīt un zināt no galvas. Kā saka, ir jāpazīst savs pretinieks, lai zinātu kā ar to tikt galā.

Laiks ir viens no vērtīgākajiem resursiem, kas mums ir dots. Ja mākam to kontrolēt un vadīt, tas strādā mūsu labā, ja nē – izslīd kā smiltis caur pirkstiem un nav vairs atgriežams atpakaļ. Izmantosim to prātīgi!

© 2015, Kristīne Kleinberga-Ankrava. Bez rakstiskas autora atļaujas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv pārpublicēt aizliegts!

Komentēt