Leonīdu meteoru lietus ir viens no populārākajiem astronomiskajiem notikumiem, kas katru gadu piesaista debess vērotāju uzmanību visā pasaulē. Šis meteoru lietus norisinās no 6. līdz 30. novembrim, bet tā kulminācija gaidāma 17. un 18. novembrī. Šajā laikā debess var kļūt īpaši krāšņa ar daudzām meteoru svītrām, kas šķeļ nakts tumsu.
Leonīdu meteoru lietus
Kā rodas Leonīdu meteoru lietus?
Leonīdu meteoru lietus ir saistīts ar Tempela-Tatla komētu (55P/Tempel-Tuttle), kas kosmosā aiz sevis atstāj putekļainu daļiņu joslu. Kad Zeme ik gadu novembrī šķērso šo daļiņu joslu, sīkie komētas fragmenti saduras ar mūsu atmosfēru, sadeg un rada spožus gaismas uzplaiksnījumus – meteorus jeb “krītošās zvaigznes”.
Leonīdu meteori mēdz būt īpaši ātri un spilgti, jo atmosfērā tie ieiet ar ātrumu ap 71 kilometru sekundē. Dažos gados Leonīdu aktivitāte var būt tik intensīva, ka tiek novērots īsta meteoru “vētra” – ar vairākiem simtiem vai pat tūkstošiem meteoru stundas laikā. Lai gan 2024. gadā šāda vētra nav prognozēta, sagaidāms, ka pie skaidriem laika apstākļiem būs iespējams novērot 10 līdz 15 meteorus stundas laikā.
Kad un kur vērot Leonīdu meteorus?
Leonīdu meteoru lietus maksimums 2024. gadā būs naktī no 17. uz 18. novembri, bet meteoru novērošanas iespējas varētu būt labas arī naktīs pirms un pēc šī datuma. Lai iegūtu labākos novērojumus, vēlams doties prom no pilsētas gaismām un izvēlēties tumšu, atklātu vietu. Labākais laiks Leonīdu meteoru vērošanai ir pēc pusnakts, kad meteoru radiants (punkts, no kura meteori šķietami nāk) būs pacēlies augstāk debesīs. Radiants atrodas Lauvas (Leo) zvaigznājā, taču meteorus varēs redzēt arī ārpus šī zvaigznāja.
Ko ņemt vērā novērojumiem?
- Laiks un vieta: Izvēlieties tumšu vietu, kur apkārt ir maz gaismas piesārņojuma.
- Pacietība un ērtums: Meteoru vērošana prasa pacietību, tāpēc ņemiet līdzi ērtu krēslu, lai vērotu debesis plašākā skata leņķī.
- Lukturītis ar sarkanu filtru: Ja nepieciešams apgaismojums, izvēlieties sarkanu filtru, kas mazāk apžilbina acis.
- Apģērbs: Novembra naktīs var būt vēss, tāpēc ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem.
Vai nepieciešams īpašs aprīkojums?
Meteoru lietus vērošanai nav nepieciešams teleskops vai cita optiskā tehnika, jo meteori ir redzami ar neapbruņotu aci. Tomēr, lai fotografētu meteorus, var izmantot kameru ar ilgas ekspozīcijas režīmu, kas spēs uzķert vairāk meteoru kustības trajektoriju.
Leonīdu vēsture un nozīme
Leonīdi ir pazīstami ar īpaši spilgtiem meteoru “sprādzieniem” ik pēc aptuveni 33 gadiem, kas saistīts ar Tempela-Tatla komētas atgriešanos tuvāk Saulei. Piemēram, 1833. gadā Leonīdu meteoru lietus laikā tika novēroti vairāki desmiti tūkstošu meteoru stundas laikā, un tas veicināja lielu interesi par meteoru lietu izpēti. Pēdējo reizi iespaidīga Leonīdu vētra notika 2001. gadā.
2024. gadā Leonīdu meteoru lietus sola skaistu debess šovu, īpaši, ja apstākļi būs labvēlīgi. Lai gan šogad nesagaidām meteoru “vētru,” novērotāji var cerēt uz vairākām desmitiem “krītošo zvaigžņu” – debesu mirkļiem, kas aizraus elpu.
Šis raksts ir veidots, izmantojot vispārēju informāciju par Leonīdu meteoru lietu, tā vēsturiskajiem novērojumiem un tipiskajiem ieteikumiem meteoru novērošanai. Papildus informācijai var noderēt sekojoši resursi:
- NASA Meteor Watch – NASA ik gadu sniedz informāciju par meteoru lietu datumiem un to vērošanas iespējām, ieskaitot Leonīdu meteoru lietu. NASA lapā ir pieejami arī vēsturisko novērojumu dati.
- International Meteor Organization (IMO) – Starptautiskā meteoru organizācija piedāvā kalendāru un vadlīnijas meteoru lietu novērojumiem katru gadu, tostarp informāciju par Leonīdu maksimuma datumiem un novērojumu iespējām.
- American Meteor Society (AMS) – Līdzīgi kā IMO, AMS piedāvā resursus par meteoru lietām, detalizētu informāciju par dažādu lietu maksimumiem un padomus par novērojumiem.
Šie avoti var sniegt precīzāku informāciju par 2024. gada Leonīdu meteoru lietus aktivitāti un meteoroloģiskajiem apstākļiem, kas var ietekmēt novērošanu konkrētā reģionā.