Laika vērotājs

Piedzīvojot kārtējo vējaino dienu un vērojot kā Saule, sarkanu mākoņmaliņu pavadībā pamazām nozūd aiz tālās horizonta līnijas, pazib doma – tas taču nav pirmo reizi, tā jau ir bijis. Vai tik tas vējš un sārtās mākoņmaliņas nav kaut kādā veidā saistītas?

laika apstākļu novērošana

Attēlā: tava-pasaule.lv galvenais sinoptiķis

Atbildi meklējām senās ticējumiem un tautas novērojumiem veltītās grāmatās. Un, ak tavu brīnumu, izrādās, ka tiešām “Sārts saulriets un sārti mākoņi vakarā nozīmē uz vēju”. Tā savā grāmatā rakstīja V. Laursons jau tālajā 1930. gadā.

Laika apstākļu novērošana

Lūk, vēl daži interesanti novērojumi:

“Dzīvnieki un stādi dzīvo dabā pavisam citādi, kā cilvēki. Viņi neapšaubāmi apveltīti ar smalku atmosfērisko, kā arī vispār apkārtnes sfērisko apstākļu pārmaiņas izjūtu.

Ir zināma lieta, kad suns ēd zāli, tad laucinieki saka, ka būs lietus. Tāpat, ja suns bieži kratās, noguris un rūcot skraida apkārt, tad varbūt pārliecināts, ka 24 stundu laikā notiks laika maiņa. Dabaspētnieks Linnē pat apgalvo, ka lietum tuvojoties, suns izplata savu specifisko, nelabo smaku.

Daudz jūtīgāks kā suns laika pārmaiņas ziņā ir kaķis. Ja kaķis guļ uz mūrīša un žēli ņaud vai šķauda, tad saimniece zin — labam laikam beigas.

Arī zirnekļi, kurmji un vardes noder par gaidāmā laika pareģiem. Odi sevišķi nikni kož lietum tuvojoties. Arī blusas un mušas tad kļūst uzbāzīgas un bites lido uz stropiem čaklāk atpakaļ, kā citos gadījumos.

Lieliski laika apstākļu vēstneši ir putni. Kad vālodzes kliedz, gaiļi dzied vakaros un pīles dīķos sevišķi nemierīgas un saceļ lielu troksni, tad gaidāms lietus. Bezdelīgas, kas lido ļoti augstu (ap 100 līdz 300 metrus) vēsta, ka jauks laiks pieturēsies apmēram veselu nedēļu. Turpretī, ja bezdelīgas laižas tikai ap 20 metru augstu, izredzes uz saulaino laiku jau ir šaubīgas. Bezdelīgām laižoties gluži pa zemes virsu, jāgaida drīzumā lietus.

Arī stādi vēsta par lietus tuvošanos. Bērzi, mežrozes un citi stādi, lietum tuvojoties, stipri smaržo.

Laika pārmaiņu novērošana pēc dzīvniekiem un stādiem nav māņticība, bet dziļa dabas izpratne.

Senie latvieši ļoti lielu vērību piegrieza arī laika noredzēšanai pēc planētām jeb debesspīdekļiem:

Saule.  Sārts saulriets un sārti mākoņi vakarā nozīmē uz vēju.

Mēness. Kādas ir mēnešgrieža pirmās 2—3 dienas, tāds pieturēsies viss ceturksnis. Ja jaunais mēnesis ir melnīgs un radziņš tumšs — tad tas vēsta lietu. Lietu nozīmē vēl, ja pilnam mēnesim apkārt ir plankums, jeb klajumiņš ar tvaikam līdzīgiem mākoņiem. Ja ziemā šis plankums ir sevišķi caurspīdīgs, tad sagaidāms sals.

Mēness kalendārs

Mēness kalendārs

Zvaigznes. Ja zvaigznes nemirdz — tā zīme, ka sagaidāms mitrs laiks. Plankumiņi ap zvaigznēm nozīmē lietus tuvošanos.

Migla. Ja migla krīt — būs labs laiks. Ja migla ceļas — būs lietains.”

No visa augstāk minētā nākas secināt, ka mūsu senči dabas parādību novērošanai un pētīšanai veltījuši patiešām lielu uzmanību.

Un noslēgumā jāatzīstas, ka arī mēs jau vairākas dienas pēc kārtas vērojam savu galveno sinoptiķi (redzams attēlā raksta sākumā) un mēģinām uzminēt gaidāmos laika apstākļus. Par to, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi, citreiz…

Tava Pasaule.lv / 22.04.2015. / Izmantotais avots: Laursons “Mūsdienu sapņu un likteņu grāmata”.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *