Mūsu senči zināja, cik svarīgi ir paredzēt aptumsumus un to, kurā Zodiaka zīmē Saules un Mēness aptumsumi notiks. Ir atklāts, ka Stounhendža Anglijā daļēji tika izveidota kā aptumsumus prognozējoša ierīce. Senie cilvēki izjuta lielu bijību pret šo Kosmosa parādību. Kāpēc šīs bailes? Vai aptumsumi vienmēr saistījās ar katastrofāliem notikumiem vai arī tā ir tikai dziļi iesakņojusies māņticība?

Ilustrācija: Tava-pasaule.lv / Aptumsumi
Saules un Mēness aptumsumi
Jāsaka, ka aptumsumu fenomens joprojām dziļi skar cilvēku prātus, jo gan Saules, gan Mēness gaisma ir būtiskas dzīvībai un dzīvei uz Zemes. Aptumsums īslaicīgi “noslēdz” vienu no šiem gaismas avotiem, un uz brīdi šķiet, ka gaisma ir zaudējusi spēku, pasaule it kā apstājas, putni pieklust… Protams, astronomu un astrologu skatījums uz aptumsumu atšķiras, pievēršot vairāk uzmanības tieši savas nozares interesēm un jautājumiem.
Aptumsumu ģeometrija
Ir noderīgi zināt aptumsumu ģeometriju. To veido Saules – Mēness – Zemes attiecības. Saules aptumsuma laikā mēs, kas atrodamies uz Zemes, vērojam, kā Mēness aizsedz Sauli. Savukārt Mēness aptumsuma laikā Mēness nonāk Zemes ēnā un mēs, kas atrodamies Zemes tumšajā pusē, redzam aptumsumu.
Saules aptumsums notiek jaunā mēnesī, un Mēness aptumsums notiek pilnmēnesī. Astroloģiski par jaunu mēnesi mēs saucam Saules – Mēness savienojumu, bet pilnmēnesi veido Saules – Mēness opozīcija. Ar ko atšķiras parasts jauns mēness un parasts pilnmēness no tāda, kas pārvēršas par aptumsumu?

Ilustrācija: Tava-pasaule.lv / Stounhendža
No astroloģiskā skatu punkta raugoties, aptumsumi notiek vienā no diviem poliem, ko saucam par Dienvidu Mēness mezglu un Ziemeļu Mēness mezglu. Mēness mezgli vienmēr atrodas uz vienas ass, un šī ass pārvietojas retrogrādi jeb it kā “atpakaļ” pa Zodiaku. Tāpat arī aptumsumu ass.
Piemēram, ja 2020.gada jūnijā aptumsumu ass iegāja Strēlnieka – Dvīņu polaritātē, tad jau ar šā gada 19.novembra Mēness aptumsumu tā pamazām ieies Vērša – Skorpiona polaritātē. Ziemeļu mezgls ir debesu spēku un magnētisko plūsmu ieejas punkts, bet Dienvidus mezgls ir šo spēku izejas punkts. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kurā polaritātē notiek aptumsumi.
Aptumsumu tipi
Mēs varam runāt par divu tipu aptumsumiem: vienā gadījumā spēki ienāk caur Ziemeļu Mēness mezglu, otrā gadījumā – spēki iziet caur Dienvidu Mēness mezglu. Tātad katrs aptumsums atver portālu, kurā varam atbrīvot vai arī caur kuru varam saņemt noteiktas enerģijas.
Tātad no astroloģiskā skatu punkta mums ir 4 aptumsumu tipi:
Ziemeļu mezgla Saules aptumsums: debesu enerģija ienāk +
Ziemeļu mezgla Mēness aptumsums: debesu enerģija ienāk +
Dienvidu mezgla Saules aptumsums: debesu enerģija iziet –
Dienvidu mezgla Mēness aptumsums: debesu enerģija iziet – .
Aptumsumu sezonas
Saule šķērso mezglu asi divas reizes gadā. Tādējādi ik gadu mēs piedzīvojam divas aptumsumu sezonas. Vienas sezonas ilgums ir aptuveni 36 dienas, kuru laikā parasti notiek divi (viens Saules, otrs Mēness), bet dažreiz arī trīs aptumsumi.
Sarosa cikli
Jau pirms mūsu ēras Babilonijā astronomi zināja, ka aptumsumiem nav gadījuma raksturs. Tie veido ciklus jeb savā starpā saistītas grupas, ko sauc par Sarosa cikliem (Saros – nozīmē “atkārtoties”). Tātad katrs aptumsums pieder noteiktam Sarosa ciklam. Viens Sarosa cikls ilgst vairāk kā 1000 gadus. Mazais cikls ir 19 gadi, kura laikā katrs Zodiaka zīmju pāris (polaritāte) atkārtojas.
Aptumsumu ietekmes spēks
Protams, mēs varam arī skatīties, vai aptumsums ir pilns vai daļējs. To vairāk iztirzā astronomi. Pilna jeb totāla aptumsuma ietekme parasti ir stiprāka. Pieredze rāda, ka diezgan liela nozīme ir arī tam, kurā pasaules daļā aptumsums ir redzams. Daudzreiz aptumsuma ietekme ir spēcīgāka vietās, kur tas ir novērojams. Tas, protams, attiecas uz mundāno astroloģiju.
© 2021, Guna Bundule, DFAstrolS, sertificēta astroloģe. Sagatavots speciāli portālam Tava-pasaule.lv. Bez rakstiskas autora atļaujas un atsauces uz https://tava-pasaule.lv/ pārpublicēt aizliegts!
Izmantotā literatūra:
1. Judith Hill, Eclipses and You, How to Align with Life’s Hidden Tides, Stellium Press, 2013
2. Bernadette Brady, The Eagle and the Lark, Samuel Weiser, Inc., 1998