Vai mūsdienu spa spēj aizstāt klasisko pirtī iešanu ar slotiņām?

Jau senlatviešiem pirts bija cieši saistīta ar viņu ikdienas dzīvi, turklāt bagātināta ar īpaši izkoptām tradīcijām, saistītām ar dzimšanu, jaunās sievietes mūža gaitu, kā arī ķermeņa un gara mundruma un veselības celšanas rituāliem. Pirts ir saglabājusi savu popularitāti līdz pat mūsdienām un tās rituāli nu ir kļuvuši ne tikai romantiski un intīmi – tā ir arī laba atpūta kopā ar draugiem vai ģimeni. Aplūkosim, kā savu mūsdienīgo ritmu esam pielāgojuši šeit, Latvijā, un vai modernie spa Latvijā ir spējīgi aizstāt latviešu pirtij raksturīgos rituālus, lai vairotu enerģiju, spēku vai pretēji – palīdzētu relaksēties un atpūsties.

Spa Latvijā

Ienākot citu kultūrām un pirts tradīcijām, jauni pirtī iešanas rituāli ir attīstījušies un iesakņojušies visā Latvijā, tāpēc mēdz atšķirties gan pirtnieka gaume un zināšanas, gan pirts kurināšanas veids, gan pēršanās rituāli un tehnikas. Sendienās pirtī viss bija daudz vienkāršāk, jo tā pamatā kalpoja dažādu pamatvajadzību apmierināšanai. Atšķirībā no mūsdienu spa un pirts, mazgāšanās un berzēšanās kā tagad ar ziepēm, švammēm, skrubjiem un citiem līdzekļiem nenotika. Svarīgākā pirts sastāvdaļa bija pēršanās, kā arī ūdens tika izmantots tikai tik daudz, cik nepieciešams, lai pēc sviedrēšanās noskalotos. Standarti mūsdienās gan ir mainījušies, un tagad teju visas spa viesnīcas Latvijā steidz piedāvāt vismaz 2 dažādas pirtis, burbuļvannu un kā neatņemamu sastāvdaļu – baseinu, tā veidojot mūsdienu Latvijas iedzīvotājam pieņemamu pamata komplektu ūdens un pirts procedūru baudīšanai.

Vai spa atpūta Latvijā sniedz tikpat lielu efektu kā tradicionāla pirts?

Apgalvot, ka spa ir labāks par pirti un otrādi, būtu gaužām aplami. Pamatā, tās ir gan divas dažādas lietas, kurām ir raksturīgas līdzīgas tradīcijas. Spa var droši saukt par estētisku vietu ķermeņa atpūtināšanai un enerģijas uzņemšanai, kas bagātīgi papildināta ar ūdens procedūrām, masāžām, aromterapiju un meditatīvu relaksāciju. Latvijas daba mūs apveltījusi ar 4 skaistiem gadalaikiem, un katrā no tiem mēs varam smelties dabas telpas enerģiju. Tāpēc Latvijas laukos spa tiek īstenotas daudzveidīgas pieejas caur dabas jeb lauku terapiju, apvienotu ar ziedu, augu maģisko spēku, zemes enerģiju, skaņu un dažreiz pat klusuma dziedinošo spēku.

Atšķirībā no klasiskās, mazās pirtiņas, kurā visi dvēseles un ķermeņa rituāli tiks izpildīti pieredzējušas un zinošas pirtnieces (vai pirtnieka) pavadībā un saskaņā ar dabas ritmu un latviešu dzīvesziņu, spa visbiežāk savas labsajūtas pavēlnieks būsiet jūs pats, izņemot atsevišķas procedūras. Tā ir iespēja atslēgt satraucošās ikdienas domas un pabūt ar sevi divvientulībā, ieklausoties sava ķermeņa signālos. Tā kā spa parasti piedāvā ļoti daudzveidīgus rituālus, katrs var izvēlēties sev piemērotāko – gan temperatūras, gan mitruma un izmantoto kosmētisko līdzekļu ziņā. Pamatā spa apvieno labākās mūsdienu un senču metodes skaistumkopšanai un veselības uzlabošanai, un tas ir visiem pieejams veids kā ātri celt zudušo enerģiju un uzņemt jaunus spēkus. Turklāt, spa var apmeklēt daudz biežāk nekā tradicionālo pirti.

Kā izvēlēties cenai un kvalitātei atbilstošu spa?

Rēķinieties, ka lielākajos spa kompleksos ieejas maksa no vienas personas ir sākot no aptuveni 20 EUR, kas ir izdevīgāk, salīdzinot ar pirts nomu un pirtnieka pakalpojumiem. Ja dodaties uz spa kopā ar ģimeni, izvēlieties spa, kurā ir pieejamas arī pirtis ar zemām temperatūrām un baseini arī pašiem mazākajiem. Starp citu, ļoti veselīgi un laiski laiku pavadīt iespējams arī Elektrum Olimpiskajā sporta centrā Rīgā, kur bērniem ir pieejama vesela rotaļu upe, bet pieaugušo priekam – vairākas pirtis. Spa kompleksos ārpus Rīgas tiek piedāvātas gan koplietošanas atpūtas telpas, gan individuāla atpūta ērtos apartamentos.

Kā labākie spa Latvijā tiek minēti: SPA Hotel “Ezeri”, Mazmežotnes muiža un SPA, Lielupes muiža un SPA, kā arī Silene Resort & SPA. Taču labi un kvalitatīvi spa piedāvājumi Latvijā atrodami ne tikai Rīgas tuvumā.

Kurzemē absolūtā klusumā un mierā pie dabas iespējams veldzēties Meža Spa & Apartments vai Usma SPA kompleksā, kas atrodas Usmas ezera krastā. Zemgalē vērts ieskatīties Berķenes muižas SPA iespējās, savukārt Vidzemē vērts ieskatīties Baltvillā, Siguldas “Kaķītī” vai Liepupes muižā, kas ir vislabāk saglabātā baroka laika muiža Vidzemē. Latgale ir izslavēta ar melnajām dūmu pirtīm, taču vislabāko spa atpūtu var meklēt ūdens relaksācijas centrā “Citrus”, Sventes muižā vai “Relax&Spa” kompleksā Daugavpilī.

Lai spa apmeklējums sagādātu prieku un veselību visiem, svarīgi iepriekš ne tikai izpētīt piedāvājumu, bet arī iekšēji noskaņoties atpūtai. Nav svarīgi, vai ejat uz lauku pirti vai turku tvaika templi – svarīgi pirms ienākšanas savas rūpes un nomācošās domas atstāt ārpus telpas, tā palīdzot ķermenim un garam ātrāk atjaunoties un sasniegt jūsu apmeklējuma mērķi!

SAISTĪTIE RAKSTI:
Uz pirti – pēc laimes, veselības un stārķa svētības Skaistumkopšana Mēness ritmos
Kazu grava: ūdenskritums, akmeņu krāvums, avotkaļķu siena un dzidrais dīķis. Fotostāsts Stilizēta eglīte no zariem un sprunguļiem: DIY
Psihoterapija mājas apstākļos Kā nomierināt nervus
Viens komentārs
  1. 27/11/2020

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *