Uz pirti – pēc laimes, veselības un stārķa svētības

Pastaiga gar Gaujas krastu. „Vai nosali?” – viņš jautā. „Nē”  – viņa strupi atcērt. „Bet es taču redzu, ka tu drebinies un kaut kas nav riktīgi! Tev rudens depresija piemetusies, vai?” – viņš neliekas mierā. „Alfrēd, man nemēdz būt depresijas. Ne pavasara, ne rudens, ne kādas citas” – meitene nopietni atbild. Alfrēds šķiet manāmi norūpējies: „Bet, Skaidrīt, kas tad par vainu?!”

“Nekas, vienkārši gribu uz pirti. Tu taču zini, cik ļoti man patīk pirts! Bet, vai vari atcerēties, kad mēs tur bijām pēdējo reizi?”

Alfrēds sāk cītīgi vilkt pieri grumbās, mēģinot atcerēties pēdējo reizi, kad viņa miesas tika slānītas ar bērzu slotām. Jā, tas tiešām bija sen un atmiņas nebija no patīkamākajām. Pirtēšanās toreiz notika palielā kompānijā, viss juku jukām, skaļums, jezga… Un tad vēl tas trakais pērējs un masētājs Janka. Ne jau velti viņam tika iedota iesauka Marķīzs de Sads.

“Nu, ja jau tu tik ļoti vēlies… Bet varbūt pameklējam tādu vietu, kur varam baudīt divvientulību un mieru? Tikai tu un es. Un neviens cits. Bez steigas, bez kņadas, bez liekas burzmas un nogurdinošām sarunām.”

Pirtsnamiņš "Stārķu ligzda"

Skaidrītes seja atplaukst smaidā. „Es tūlīt apskatīšos internetā. Kā reiz nesen nejauši biju uzskrējusi tādam piedāvājumam”. Viņa izvelk no džinsu kabatas savu uzticamo viedtālruni un veikli vicina ar rādītājpirkstu pa ekrānu šurpu turpu. “Ā, re! Te jau tas ir – atpūta diviem “Stārķu ligzdas” pirtsnamiņā no davanuserviss.lv. Tieši tas, kas mums vajadzīgs.” Protams, ka Skaidrīte jau sen bija noskatījusi un piefiksējusi šo vietu, tikai gaidīja piemērotāko brīdi, lai ieminētos par to vīram. Sievietes tā bieži dara.Gatavošanās un brauciens uz pirti

Visas formalitātes nokārtotas, pirts saimnieki sazvanīti, labvēlīgā pirts diena pēc Mēness kalendāra izvēlēta un attiecīgās dienas vēlā vakara stundā Alfrēds ar Skaidrīti jau traucas pa Matīšu šoseju Burtnieku ezera virzienā.

Astrologu novērojumi: pirts ir vieta, kur uz cilvēku iedarbojas visas četras stihijas: uguns, gaiss, zeme un ūdens. Tādā veidā, pareizi piemeklējot slotas un pirts aktivitātes, iespējams sakārtot un harmonizēt miesu un garu. Par labākajām pirtsdienām tiek uzskatītas 3., 5., 6., 10., 13., 17., 18., 21., 24., 30. mēness dienas. (Kaut gan šajā jautājumā astrologu un arī pašu pirtnieku vidū nav vienprātības). Augošs Mēness ir labāks enerģijas uzņemšanai, dilstošs – attīrīšanās procedūrām.

Mašīna smaržo pēc skujām un vērmelēm, jo lai gan pirts slotas var iegādāties veikalos, pāris stundas pirms brauciena Skaidrīte tomēr bija aizskrējusi uz tuvāko mežu pēc egļu un priežu zariem, lai pagatavotu no tiem savas īpašās pirts slotas. Vai nebūs par asu? To jau manīs pirtī.

Skujeņu slotas pirtī: egle un priede

Nākot no meža mājās, acīs iekrita dārza tālākajā malā lepni izslējušies vērmeļu varenie laksti. Tika pieņemts lēmums, ka arī tie brauks līdzi uz pirti. No tiem sanāks laba, enerģētiski spēcīga slotiņa. Līdzi tika paķertas arī mīļākās tējas: kumelīšu, vīgriežu, piparmētru, kā arī minerālūdens, pīlingi, maskas, pašgatavoti zāļu maisiņi – pindas, medus un eļļas. Un vieglas uzkodas, ja nu pēkšņi sagribās ko aizkost: tomāti, gurķi, siers. Tas viss nu tagad rātni guļ uz mašīnas aizmugurējā sēdekļa.

Ir novembris, tumšo vakaru mēnesis, ceļš piķa melnumā, pa ceļa malām sastājušies koki spocīgās rindās. Fantasmagoriskas ainas un Skaidrīti nepamet sajūta, ka tūlīt pat uz ceļa izlēks kāds spoks.

Izlec stirna, paspīdina acis un aizlec tālāk savās gaitās. “Uh, labi ka paspēju nobremzēt”, – noelšas Alfrēds.

Stārķu ligzda

„Rozītes” – tā saucas mājas, kur atrodas iekārojamais pirtsnamiņš. Neskatoties uz melno tumsu un to, ka vieta ir sveša, tā tika atrasta bez problēmām. „Varbūt mūs kāds vadīja no augšas?” –  ieminas Skaidrīte. „Beidz nu atkal fantazēt” – Skaidrītes domu gājienu pārtrauc Alfrēds -„Ejam krauties ārā. Re, kur saimniece jau gaida”.

Smaidi, sveicieni, iepazīšanās ar vidi: gaumīgu, mājīgu, omulīgu, tīru, sakārtotu un harmonisku. Katra priekšmeta izvietojums ir pārdomāts, nekā lieka. Priekšnamā – adītu čībiņu grozs, tālāk istabā rotaļīgi sprakšķ kamīns, iedegtās sveces un tamborētā sedziņa uz galda rada senatnīgi romantisku noskaņu, pirts izkurināta un ar nepacietību gaida, kad varēs ieraut savā klēpī pēc siltuma, mīlestības un dziedinošā pēriena izslāpušos viesus.

Uz pirti

Skaidrīte jūt, ka viņai pa miesu pēkšņi sāk skriet tāda kā tirpoņa un labsajūtu raisošas „skudriņas”. Kas tas ir? Kaut kādas enerģijas? „Šeit ir kaut kāda īpaša aura. Vai tu arī to sajūti?” – viņa izbrīnīta jautā dzīvesbiedram.

„Zini, jā, tādas interesantas izjūtas. Nevaru saprast, ar ko tas ir saistīts. Katrā ziņā ar kaut ko labu.” – arī Alfrēds ir pamanījis pirtsnamiņa īpašo enerģētiku.

Pirts

Vispirms jāpagatavo zāļu tēja, ko iedzert pirms iešanas pirtī un Skaidrīte sāk rosīties pa pirtsnamiņa virtuvi. Viss nepieciešamais šeit ir: tējkanna, krūzes, karotes, sietiņi. Vīgriežu – kumelīšu zāļu maisījums tiek apliets ar verdošu ūdeni proporcijās 1 ēdamkarote drogas uz glāzi ūdens. Pēc 15 minūtēm sviedrējoša un nervus nomierinoša tēja gatava.

Kumelīšu - vīgriežu tēja

Seko tējas baudīšana pie kamīna, tad sasveicināšanās ar pirts gariņu, vairākkārtēja izkarsēšanās pirtī pamīšus ar skalošanos dušā, atkal tēja. Process ir iekustināts: sviedri tek aumaļām, līdzi aizskalojot ikdienas uzkrāto spriedzi, nogurumu, negatīvās emocijas, ārdošās domas un sajūtas. Tas viss plūst prom, atbrīvojot vietu spēkam un enerģijai.

Kad miesas kārtīgi izkarsētas, jāsāk skrubēties.

Skaidrītes skrubju receptes:

1) Kafija + medus + 2 pilieni apelsīnu ēteriskās eļļas – limfas iekustināšanai, pozitīvu emociju rosināšanai, pašpārliecinātībai un imunitātes stiprināšanai.

2) Sāls + soda + 2 pilieni rozmarīna ēteriskās eļļas – asinsrites veicināšanai un sirds, nervu, aknu spēcināšanai.

Duša, tēja, neliels atpūtas mirklis un nākamais solis – pēršanās ar slotām. Alfrēdam tiek tradicionālais bērzu slotu pēriens, Skaidrītei – viegli sviedrējošā, sievišķā liepa. Saka, ka pēršanās ar liepu slotiņu vairojot sievišķo pievilcību.

Pēdām  – pēriens ar egļu un priežu asajām slotām. Labi izmērcētas karstajā ūdenī, skujeņu slotas nav nemaz tik asas, kā varētu likties. Drīzāk tās dod diezgan patīkamu refleksoterapijas efektu. Tiek aktivizēti visi bioloģiski svarīgie punkti.

Pa virsu vēl tiek novicināts ar vērmeļu slotu. Pirtnieks Ziedonis Kārkliņš, piemēram uzsver, ka vērmele ir īpaši enerģētiski spēcīgs pirtsaugs. Tam piemīt spilgts, reibinošs aromāts. Vērmeli var izmantot ne tikai slotās, bet arī paklājos, gaisa aromatizēšanai vai arī pievienot pirts tējai. To izmanto maģiskos rituālos un dziedniecībā – pret aptaukošanos, menstruāciju traucējumiem, bezmiegu, astmu, gremošanas orgānu un daudzām citām saslimšanām.

Vērmeļu slota

Par pirtsslotām: zinātāji saka, ka, lai peroties slotai nekristu nost lapas, slotas jāgriež divas vai trīs dienas pirms pilnmēness. Pati pilnmēness diena neesot laba slotu griešanai.

Pēc pēršanās atkal prom uz dušu. Tēja, neliela atpūta un nākamais solis – no austrumu gudrībām aizgūtā pindu masāža.

Kas ir pindas

Pindas ir speciāli karstajai masāžai paredzēti linu auduma sainīši, kas pildīti ar visdažādākajiem dabas materiāliem. Atkarībā no vēlamā efekta tos var pildīt gan ar dažādiem graudiem, sēklām, gan augļu kauliņiem, klāt pievienojot ārstniecības augus. Masāža ar šādiem maisiņiem labi palīdz atbrīvot savilktos un sāpošos muskuļus, paaugstina ādas tonusu, veicina limfas teci un izdzenā celulītu, uzlabo vielmaiņu, aizkavē novecošanās procesus, psiholoģiski atbrīvo, noņem saspringumu un atjauno dvēseles spēkus.

Skaidrītes pindu gatavošanas pamācība:

Izgriež no linu auduma četrstūri. Izmērus ņem atkarībā no tā, cik lielu pindu vēlās. Ber virsū linsēklas, ķimeņu sēklas, kaltētu baziliku un piparmētru. Tver četrstūra galus kopā tā, lai veidotos maisiņš un vērtīgie ingredienti nebirtu laukā. Augšdaļu vairākkārtīgi aptin ar linu auklu, veidojot „rokturīti” pie kā ērti turēt izveidoto pindu masāžas laikā.

  • Linsēklas – ādas nostiprināšanai un tvirtumam.
  • Ķimeņu sēklas – smadzeņu darbības un gremošanas uzlabošanai.
  • Baziliks – mieram un domu sakārtošanai.
  • Piparmētra – sirdsdarbības un garastāvokļa uzlabošanai.

Pindas

Pirms sākt masēties ar pindām, tās patur karstā ūdenī, līdz sāk izdalīties aromāts. Veic riņķveida kustības pa ķermeni, sākot no pēdām un virzoties arvien augstāk.

Pēc masāžas ar dziednieciskajiem zāļu maisiņiem iestājas pilnīgs atslābums. „Varbūt pietiks?” – Alfrēds gurdeni izdveš. „Labi, ejam skaloties, iekrēmoties un dzert tēju.” – piekrīt Skaidrīte.

Pirmsmiega tējas baudīšana un atpūta pie kamīna. Liesmiņas kamīnā jautri dejo, blakus uz sienas met hipnotiskas ēnas pie griestiem piekarinātās latvju zīmes, telpu caurauž ārstniecisko augu aromāts: skujas, liepas, kumelītes, bērzs… viss sajaucies vienā reibinošā smaržu buķetē. Nerealitātes sajūta un viegla eiforija.

Kad tēja izdzerta, pāris dodas uz otrā stāva plašo guļamistabu, lai tur pavadītu vienu no savas kopdzīves neaizmirstamākajām naktīm.

No rīta

Rīts nāk ar svaiguma, apmierinātības un pilnīgas laimes sajūtu. Visaptverošs klusums un pirmatnējs miers, domas – kristāldzidras. Āda – maiga un samtaina. Acis – mirdzošas. Skats uz dzīvi – drošs un pārliecināts. Dzīve šķiet brīnumu un patīkamu pārsteigumu pilna. Viss ir iespējams, ja vien to patiešām no sirds vēlās.

„Alfrēd, vai atbrauksim uz šejieni vēl?” – raugoties pa logu uz neskaitāmajām stārķu ligzdām, ko centīgie stārķi pirtsnamiņa teritorijā savijuši gandrīz uz katra otrā koka, koķeti ieminas Skaidrīte.

„Noteikti, mīļā.” – malkojot rīta piparmētru tēju un noslēpumaini smaidot atbild Alfrēds.

P.S. Stāsts balstīts uz patiesiem notikumiem. Varoņu vārdi ir izdomāti un jebkura sakritība ir tikai nejaušība.

Vairāk attēlu no “Stārķu ligzdas” pirtsnamiņa:

SAISTĪTIE RAKSTI:
Skaistumkopšanas kalendāri, pirts dienas Mēness un skaistumkopšana
Kazu grava. Fotostāsts

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *