Pārdomas par tēva lomu meitas pašapziņas veidošanā un kāda tēva vēstule dēlam

Jau vairākus gadus septembra otrajā svētdienā Latvijā tiek svinēta Tēva diena. Šī tradīcija ir aizsākusies ASV, pie mums to oficiāli atzīmē kopš 2009. gada. Un labi vien ir, ka tā tiek atzīmēta arī pie mums. Bērniem – laba iespēja iepriecināt tēti, bet tētim – sajusties īpašam un mīlētam. Šajā rakstā dalīsimies nelielās pārdomās par tēva lomu meitas pašapziņas veidošanā un ar kāda tēva vēstuli dēlam.

Pārdomas par tēva lomu meitas pašapziņas veidošanā

Pastāv uzskats, ka mātes vairāk mīl dēlus, bet tēviem mīļākas ir meitas. Ne vienmēr tas tā ir, bet šis fenomens tiešām bieži vien ir novērots dzīvē. Arī lielai daļai meitu tētis šķiet mīļāks kā mamma. Kāpēc tā? Atbildes jāmeklē psiholoģijas grāmatās, bet tas, ka meitas un tēva attiecības tiešā veidā ietekmē to, kā veidosies meitas personiskā dzīve un attiecības ar vīriešiem vispār, ir fakts.
Tēva diena. Pārdomas par tēva lomu meitas pašapziņas veidošanā

Pēc kādas psiholoģiskās teorijas tieši no tēva ir atkarīgs meitas turpmākās dzīves scenārijs. Labas attiecības, pozitīva emocionālā saikne ar tēvu veido meitenē augstu pašvērtējumu, kas kalpo kā pamats labām attiecībām ar pretējo dzimumu. Meitenes sievišķība attīstās pateicoties tēva vīrišķībai un labajām īpašībām.

Ja ģimenē tēva nav vai tēvs izturas naidīgi pret meitu, tad meitenes pasaules uztverē rodas dažādi izkropļojumi, psihotraumas, kompleksi, zems pašvērtējumu, savas sievišķības noliegums un līdz ar to nespēja veidot normālas, harmoniskas, noturīgas attiecības. Īsāk sakot – rodas grūtības gan personiskajās attiecībās, gan arī visur citur, kur ir darīšana ar pretējo dzimumu.

Tēva viedoklis un vērtējums ir ļoti svarīgs meitenes personības attīstībā. Tēva atbalsts, iedrošinājums, ticība meitas veiksmīgumam un pievilcīgumam stiprina meitenē pārliecību par savu unikalitāti, vienreizīgumu un tiesībām būt laimīgai.

Attiecībās ar tēvu meitene mācās būt par veiksmīgu sievieti.

Attiecības tēvs – dēls

Pret dēliem tēvi parasti izturas skarbāk. Kā nu bez tā! Lai izaudzinātu īstu vīrieti, maigošanās neder. Tomēr gadās, ka tēvi pārcenšas ar stingrību un pārliecīgu kriticismu. Rezultātā topošais vīrietis var izaug superstresains un agresīvs.

Turpinājumā – kāda pārāk piekasīga tēva grēksūdze:

Vēstule dēlam

„Klausies, dēls. Šos vārdus es saku laikā, kad guli, savu mazo rociņu pabāzis zem vaiga. Tavi gaišie matiņi ir pielipuši pie mitrās pieres. Esmu viens pats ielavījies tavā istabā. Dažas minūtes pirms tam, kad sēdēju bibliotēkā un lasīju žurnālu, mani pāršalca smags nožēlas vilnis. Esmu atnācis pie tavas gultas ar vainas apziņu.

Lūk, par ko es domāju, dēls: es biju izgāzis uz tevi savu slikto noskaņojumu. Es nolamāju tevi, kad tu ģērbies, gatavojoties doties uz skolu un, mazgājoties, tikai pavirši pieskāries savai sejai ar mitru dvieli. Aizrādīju tev par slikti notīrītajiem zābakiem. Dusmīgi tev uzkliedzu, kad nevērīgi nosviedi savas drēbes uz grīdas.

Es piekasījos arī brokastu laikā. Tu izlēji tēju. Negausīgi riji ēdienu. Uzliki elkoņus uz galda. Sviestmaizei uzsmērēji pārāk biezu sviesta kārtu. Kad tu devies paspēlēties, bet es steidzos uz vilcienu, tu pagriezies uz manu pusi, pamāji ar roku un iesaucies: „Uz redzēšanos, tēt!”. Bet es saraucu uzacis un atbildēju: „Iztaisno taču plecus!”

Dienas beigās viss sākās no sākuma. Dodoties mājup, pamanīju tevi spēlējoties. Tu biji notupies uz ceļiem un tavās zeķēs bija izplēsti caurumi. Es pazemoju tevi tavu rotaļu biedru acīs, pavēlot doties mājās man pa priekšu. Zeķes maksā dārgi – ja tev tās būtu jāpērk par savu naudu, tu noteikti būtu akurātāks. Iedomājies tikai, dēls, ka to saka tavs paša tēvs!

Vai atceries, kā tu pēc tam ienāci bibliotēkā, kur es lasīju, – bikli, ar sāpju izteiksmi skatienā? Kad es pavirši uz tevi paskatījos pāri avīzes malai, aizkaitināts par to, ka esmu patraucēts, tu neizlēmībā sastingi pie durvīm. „Ko tev vajag?” – es asi pajautāju.

Tu neko neatbildēji, bet spontāni meties manā virzienā, apķēries ap kaklu un nobučoji. Tavas rociņas sažņaudza mani ar visu to milzīgo mīlestības spēku, kādu Dievs bija ielicis tavā mazajā sirdī un kuru nespēja izdzēst pat mana nicinošā attieksme. Un tad, tipinot maziem solīšiem, tu aizskrēji augšā pa kāpnēm.

Tēva diena. Vēstule dēlam
Avīze izslīdēja no manām rokām un mani pārņēma šausminošas, nelabumu izraisošas bailes. Ko ar mani ir izdarījis ieradums? Ieradums mūžīgi piekasīties un aizrādīt – tāda bija mana balva tev par to, ka esi vienkārši mazs zēns. Un nevarētu teikt, ka es tevi nemīlēju. Visa lieta bija tajā, ka manas prasības pret bērnību izrādījās pārāk augstas, un tevi es vērtēju pēc sava vecuma kritērijiem.

Tavā raksturā ir tik daudz dzīvīguma, burvīguma, patiesuma. Tava mazā sirds ir tikpat varena kā saullēkts aiz tālajiem pakalniem. Tas izpaudās spontānajā rīcība, kad meties man ap kaklu, lai noskūpstītu pirms miega. Nekam citam šodien vairs nav nozīmes, dēls. Tumsā, kauna jūtu pārņemts esmu pienācis pie tavas gultiņas, lai nokristu tavā priekšā ceļos!

Tā ir nepietiekoša vainas izpirkšana. Es zinu, ka tu nesaprastu visas šīs lietas, ja es tev tās teiktu, kad esi nomodā. Bet rīt es būšu īsts tēvs! Es draudzēšos ar tevi un būšu tev labākais draugs. Pārdzīvošu līdz ar tevi un kopā ar tevi smiešos. Iekodīšu sev mēlē, kad no mutes gribēs izsprukt kārtējais aizkaitinājuma radīts vārds. Es sev pastāvīgi atgādināšu: „Viņš taču ir tikai zēns, mazs zēns!”

Baidos, ka savās domās es tevi redzēju kā pieaugušu vīrieti. Bet tagad, dēls, kad redzu tevi gurdeni guļam, saprotu, ka esi vēl tikai mazs bērns. Vēl vakar tu dusēji uz mātes rokām, galvai balstoties uz viņas pleca. Biju prasījis no tevis pārāk daudz, pārāk daudz.”

Šīs vēstules autors ir V. Livingstons Lārnids. Pirmo reizi to esot publicējis „People’s Home Journal”. Vēstuli savā grāmatā “Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem” ir iekļāvis arī D. Kārnegijs. Darbs tā iekritis cilvēkiem sirdī, ka tiek pārpublicēts un citēts visdažādākajos avotos. Šo tulkojām no krievu valodas.

Autors: tava-pasaule.lv / 10.09.2017. / Atjaunināts 08.09.2018.

SAISTĪTIE RAKSTI:
Laika zagļu TOPs 6 personiskās efektivitātes likumi
R. Šarmas padomi pozitīvai dzīvei Dzīves skola
Panākumu gūšana: Bobs Pārsons Braiens Treisijs. 10 mērķu metode

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *