Sējas un dārza darbu kalendārs 2019. gada maijam

Maijs. Tas daudziem ir mīļākais mēnesis gadā. Laiks, kad zied ābeles un vairums citu augu. Latviešu tradicionālais maija nosaukums gan bija lapu mēnesis, bet par ziedu mēnesi to reizēm sauca mūsu dienvidu kaimiņi lietuvieši. Bet, atskatoties vēsturē, ar ziedēšanu maiju saistīja Lielās franču revolūcijas kalendārs. Šī franču kalendāra reforma bija visai radikāla, un ziedu mēnesis – floreāls – sākās 20. aprīlī un ilga līdz 20. maijam.

Dārza darbu kalendārs 2019. gada maijam

Dārza darbu kalendārs maijam

Laika apstākļi maijā
Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +8,5°C (Kurzemes ziemeļos Kolkasragā) līdz +12,0°C Daugavpilī. Bet vēsturiski maijā visaukstākais laiks ir bijis 1927. gadā, kad mēneša vidējā gaisa temperatūra visā Latvijā nepārsniedza plus 6-7 grādus. Vissiltākais laiks maijā ir bijis 2013. gadā. Togad, pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, mēneša vidējā gaisa temperatūra piekrastes rajonos sasniedza 11-14, bet iekšzemē 14-16 grādus. Šogad maija sākums tiek solīts vēss, ne tā kā raksta publikācijas dienā, kad gaisā virmoja īsta jūlija svelme.

Šim mēnesim visai raksturīgas ir nakts salnas. Gaisā jūras piekrastē tās parasti beidzas maija pirmajā dekādē, Latvijas rietumu un centrālajā daļā – otrajā dekādē, bet ziemeļaustrumos un Vidzemes augstienē – tikai trešajā dekādē. Tomēr visai bieži aukstos pavasaros salnas gaisā un uz augsnes virsmas var būt līdz pat mēneša beigām visā Latvijas teritorijā.

Dārza darbi

Augļudārzā. Kailsakņu stādus var stādīt vēl mēneša sākumā. Nepieciešamības gadījumā pirms, vai arī uzreiz pēc ziedēšanas veic augļu koku miglošanu. Maijā zied lielākā daļa augļukoku un krūmu, tāpēc pret salnām sagatavo dūmu sveces jeb arī kādus dabiskos līdzekļus. Laista iestādītos augļu koku un krūmu stādus. Irdina zemi. Potē augļukokus. Stāda jaunos zemeņu stādus, kā arī brūklenes un dzērvenes.

Sakņu dārzā. Maijā jāiesēj un jāiestāda lielākā daļa dārzeņu. Pirmajos datumos būtu jāpabeidz dobju gatavošana. Neapkurināmās siltumnīcās stāda gurķus, tomātus, papriku, arī kabačus. Laukā sēj dilles, salātus, spinātus, skābenes, burkānus, bietes, kāļus, rāceņus un redīsus. Arī zirņus un pupas. Kļūstot siltākam – siltumu mīlošās sviesta un dārza pupiņas. Stāda kartupeļus un sīpolus, kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus. Var jau novākt redīsu, maurloku, salātu un skābeņu ražu.

Košumdārzā. Laista un mēslo stādījumus, ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes. Maija pirmajā pusē ārā izstāda asteres, lefkojas, lauvmutītes un neļķes. Vēlāk sēj cinnijas, begonijas, salvijas, samtenes un citas pret augstumu vārīgākas puķes ar tādu aprēķinu, lai tās nesadīgtu pirms salnu izbeigšanās. Mēneša sākumā veic zālāja aerāciju, otrajā pusē to sāk pļaut. Balkonu īpašnieki kastēs nomaina zemi un mēneša otrajā pusē, vadoties pēc laika apstākļiem, sēj vai izstāda izvēlētos krāšņumaugus.

Rozes apmēram reizi nedēļā jālaista, tā kā maijs nav no tiem mitrākajiem gada mēnešiem. Šim darbiņam izvēlamies lapu dienu agrus rītus vai vakarus un cenšamies nesaslapināt puķu karalienes lapas.

Vispārīgs skaidrojums dārza darbu kalendāra lietošanai

Būtu jāievēro atšķirības starp sēšanu un stādīšanu. Sējot mazāk jāseko tam, kādā zīmē atrodas mēness un no tā izrietošais dalījums stihijās (ziedu, sakņu, augļu un lapu dienas), kā arī mūsu tabulā ar zaļu iezīmētais stādāmais laiks. Svarīgāk, lai sēšana notiktu augošā mēnesī tuvāk pilnmēnesim, vai pat neilgi pēc tā kulminācijas. Mazākā mērā tas attiecas arī uz stādīšanu, ko nevajadzētu veikt pašā pilnmēnesi. Senču ticējums, ka tās kultūras, kam raža ienākas virs zemes jāstāda augošā mēnesi, bet tās, kam zem – dilstošā, joprojām ir spēkā. Tabula palīdz atrast no labvēlīga laika vislabvēlīgāko, bet no nelabvēlīga – pieņemamu, jo mēs bieži neesam sava laika saimnieki.

! Tabulā ir norādīti precīzi mēness fāžu un tā zodiaka zīmes maiņas laiki. Tātad, piemēram, šogad maija trešo datumu Mēness gandrīz līdz pusnaktij pavadīs Auna zīmē, nevis Vērsī, kā varētu šķist, ātrumā uzmetot aci tabulai.

Vēl par to, kā darboties ar kalendāru, var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Sējas un dārza darbu kalendārs 2019. gada maijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 T A 13:24augļi
2 C augļi
3 Pt Vr 23:18sakņu diena Visu dienu Mēness vēl atrodas Auna zīmē
4 S sakņu diena
5 Sv Jauns 01:45 sakņu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
6 P D 06:40ziedu diena
7 O ziedu diena
8 T Vz 12:06lapu diena
9 C lapu diena
10 Pt L 16:14augļi
11 S augļi
12 Sv Aug 04:12 J 19:22sakņu diena
13 P sakņu diena
14 O Sv 21:51ziedu diena
15 T ziedu diena
16 C ziedu diena
17 Pt Sk 00:26Lapu diena
18 S lapu diena
19 Sv Pilns 00:11 St 04:21augļi Nav ieteicams augus stādīt vai pārstādīt
20 P  augļi
21 O M 10:56sakņu diena
22 T sakņu diena
23 C Ū 20:49ziedu diena
24 Pt ziedu diena
25 S ziedu diena
26 Sv Dilst 19:34 Z 09:08lapu diena
27 P lapu diena
28 O A 21:32augļi Pa dienu Mēness atrodas Zivju zīmē
29 T augļi
30 C augļi
31 O Vr 07:43sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs maijam
Dārza darbu kalendārs aprīlim Dārza darbu kalendārs jūnijam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *