Sējas un dārza darbu kalendārs 2018. gada maijam

Auksto pavasara sākumu aprīļa pēdējā dienā nomainīja visai vasarīgs laiks – pat ar negaisu naktī uz pirmo maiju. Patīkami, ja atceras, ka pagājušogad 1. maija rītausmā valdīja sals, Mērsragā pat līdz -6 grādiem.

Sējas un dārza darbu kalendārs 2018. gada maijam

Dārza darbu kalendārs maijam

Laika apstākļi maijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +8,5°C (Kurzemes ziemeļos Kolkasragā) līdz +12,0°C Daugavpilī. Bet vēsturiski maijā visaukstākais laiks ir bijis 1927. gadā, kad mēneša vidējā gaisa temperatūra visā Latvijā nepārsniedza plus 6-7 grādus. Vissiltākais laiks maijā ir bijis 2013. gadā. Togad, pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, mēneša vidējā gaisa temperatūra piekrastes rajonos sasniedza 11-14, bet iekšzemē 14-16 grādus.

Maijā visai raksturīgas ir nakts salnas. Gaisā jūras piekrastē tās parasti beidzas maija pirmajā dekādē, Latvijas rietumu un centrālajā daļā – otrajā dekādē, bet ziemeļaustrumos un Vidzemes augstienē – tikai trešajā dekādē. Tomēr visai bieži aukstos pavasaros salnas gaisā un uz augsnes virsmas var būt līdz pat mēneša beigām visā Latvijas teritorijā.

Dārza darbi

Augļudārzā. Kailsakņu stādus var stādīt vēl mēneša sākumā. Nepieciešamības gadījumā pirms, vai arī uzreiz pēc ziedēšanas veic augļu koku miglošanu. Maijā zied lielākā daļa augļukoku un krūmu, tāpēc pret salnām sagatavo dūmu sveces jeb arī kādus dabiskos līdzekļus. Laista iestādītos augļu koku un krūmu stādus. Irdina zemi.

Sakņu dārzā. Maijā jāiesēj un jāiestāda lielākā daļa dārzeņu. Neapkurināmās siltumnīcās stāda gurķus, tomātus, papriku, arī kabačus. Laukā sēj dilles, salātus, spinātus, skābenes, burkānus, bietes, kāļus, rāceņus un redīsus. Arī zirņus un pupas. Kļūstot siltākam – siltumu mīlošās sviesta un dārza pupiņas. Stāda kartupeļus un sīpolus, kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus. Var jau novākt redīsu, maurloku, salātu un skābeņu ražu.

Košumdārzā. Laista un mēslo stādījumus, ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes. Maija pirmajā pusē ārā izstāda asteres, lefkojas, lauvmutītes un neļķes. Vēlāk sēj cinnijas, begonijas, salvijas, samtenes un citas pret augstumu vārīgākas puķes ar tādu aprēķinu, lai tās nesadīgtu pirms salnu izbeigšanās. Mēneša sākumā veic zālāja aerāciju, otrajā pusē to sāk pļaut. Balkonu īpašnieki kastēs nomaina zemi un mēneša otrajā pusē, vadoties pēc laika apstākļiem, sēj vai izstāda izvēlētos krāšņumaugus.

Vispārīgs skaidrojums dārza darbu kalendāra lietošanai
Būtu jāievēro atšķirības starp sēšanu un stādīšanu. Sējot mazāk jāseko tam, kādā zīmē atrodas mēness un no tā izrietošais dalījums stihijās (ziedu, sakņu, augļu un lapu dienas), kā arī mūsu tabulā ar zaļu iezīmētais stādāmais laiks. Svarīgāk, lai sēšana notiktu augošā mēnesī tuvāk pilnmēnesim, vai pat neilgi pēc tā kulminācijas. Mazākā mērā tas attiecās arī uz stādīšanu, ko nevajadzētu veikt pašā pilnmēnesi. Senču ticējums, ka tās kultūras, kam raža ienākas virs zemes jāstāda augošā mēnesi, bet tās, kam zem – dilstošā, joprojām ir spēkā. Tabula palīdz atrast no labvēlīga laika vislabvēlīgāko, bet no nelabvēlīga – pieņemamu, jo mēs bieži neesam sava laika saimnieki.

! Tabulā ir norādīti precīzi mēness fāžu un tā zodiaka zīmes maiņas laiki. Tātad, piemēram, šī gada maija trīspadsmitais datums pēc Mēness līdz 21:15 paies Auna zīmē, nevis Vērsī, kā varētu šķist ātri uzmetot aci.

Vēl par to, kā darboties ar kalendāru, var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Sējas un dārza darbu kalendārs 2018. gada maijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 O St 18:19augļi Pa dienu Mēness atrodas Skorpiona zīmē
2 T augļi
3 C augļi
4 Pt M 05:06sakņu diena
5 S sakņu diena
6 Sv Ū 17:48ziedu diena
7 P ziedu diena
8 O Dilst 05:09 ziedu diena
9 T Z 06:11lapu diena
10 C lapu diena
11 Pt A 15:40augļi
12 S augļi
13 Sv Vr 21:15sakņu diena
14 P sakņu diena
15 O Jauns 14:48 D 23:43ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
16 T ziedu diena Tas pats, kas 15. maijā
17 C ziedu diena
18 Pt Vz 00:47lapu diena
19 S lapu diena
20 Sv L 02:11augļi
21 P  augļi
22 O Aug 06:49 J 05:03sakņu diena
23 T sakņu diena
24 C Sv 09:52ziedu diena
25 Pt ziedu diena
26 S Sk 16:39Lapu diena
27 Sv Lapu diena
28 P lapu diena
29 O Pilns 17:20 St 01:29augļi Nav ieteicams augus stādīt vai pārstādīt
30 T augļi
31 C M 12:26sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs maijam
Dārza darbu kalendārs aprīlim Mēness kalendārs 2019
Dārza darbu kalendārs jūnijam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *