Sējas un dārza darbu kalendārs 2015. gada martam

Dārza darbu kalendārs martam

Dārza darbi 2015. gada martā

Foto: Karsten Paulick

Martā laikapstākļi ir diezgan mainīgi un neprognozējami, bieži vien ir iespējams gan sals, gan arī sniegs, jo īstais pavasaris iestāsies tikai pēc pavasara saulgriežiem 21. martā, kad Saule pāries Auna zīmē.

Ar dārza darbiem ārā vēl nevajadzētu steigties. Uzmanība galvenokārt pievēršama dārza apsekošanai, inventāra sagatavošanai, pārbaudei un, ja nepieciešams, remontam. Var pārskatīt dobes, ieplānot to izvietojumu, iepirkt sēklas, apgriezt un veidot augļu koku vainagus.

Jānovērtē kādā stāvoklī ir putnu būri, jo mazie draugi pamazām atgriežas un sāk iekārtot sev mājvietas. Tie ne tikai atdzīvinās dārzu ar savām dziesmām, bet arī būs lieliski palīgi cīņā ar dažādiem kaitēkļiem.

Marts ir īstais laiks, lai pārstādītu vai pavairotu istabas augus. Dienas kļūst garākas, temperatūra aiz loga paaugstinās un telpaugiem nepieciešama papildus uzmanība. Pakāpeniski sāk tos vairāk laistīt un pēc nepieciešamības mēslot. Marta otrā pusē vāc priežu, bērzu un apšu pumpurus ārstniecības tējām.

Marta beigās stādu audzēšanai sēj tomātus, gurķus, papriku, kāpostus, garšaugus un vasaras puķes. Ja laikapstākļi atļauj, arī neapkurināmajās siltumnīcās vai lecektīs var sēt un stādīt redīsus, sīpolus lokiem, salātus, dilles.

Kā darboties ar tabulu

Tajā nav doti precīzi norādījumi, kas konkrēti būtu jādara katrā dienā, un lasītājiem tiek atstāta radošas izvēles brīvība. Pirmām kārtām vajag ņemt vērā mēness fāzes, tad augšupejošo un lejupejošo mēnesi (nejaukt ar augošu un dilstošu mēnesi!) un visbeidzot – konkrēto zodiaka zīmi, kurā atrodas mēness. Tātad vispirms jāvadās pēc mēness cikliem un tikai pēc tam – pēc zodiaka zīmes.

Tā piemēram, no 2015. gada 26. marta līdz mēneša beigām ir augošs un lejupejošs mēness (stādāmās dienas). Tas nozīmē, ka ir ļoti labvēlīgs laiks virszemes kultūru sēšanai un stādīšanai. Savukārt sakņaugu stādīšanu atļauj lejupejošais mēness, kas ir kā alternatīva dilstoša mēness gaidīšanai. Jau pēc tam var precizēt, ka 27. un 28. martā lapu dienās var sēt vai stādīt, piemēram, salātus, kamēr tomātiem labvēlīgākas būs augļu dienas 29. un 30. martā.

Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Lūdzam lasītājus izteikt savus viedokļus par mūsu pirmā kalendāra formu. Varbūt tomēr vajadzētu vairāk konkrētu norāžu pa datumiem?!

Dārza darbu kalendārs 2015. gada marta otrajai un trešajai dekādei

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
12 C St 01:30augļi
13 Pt Dilst 19:48  augļi
14 S M 08:40sakņu diena
15 Sv  sakņu diena
16 P Ū 12:14ziedu diena
17 O  ziedu diena Viena no t.s. kukaiņu dienām
18 T Z 12:58lapu diena
19 C lapu diena Šī diena nav labvēlīga nekādiem dārza darbiem
20 Pt Jauns 11:36 A 12:28augļi Tas pats; pusdienas laikā notiek Saules aptumsums
21 S  augļi Tas pats; arī kukaiņu diena
22 Sv Vr 12:40sakņu diena
23 P  sakņu diena
24 O D 15:22ziedu diena
25 T  ziedu diena  Pēdējā no kukaiņu dienām
26 C Vz 21:45lapu diena
27 Pt Aug 09:43  lapu diena
28 S  lapu diena
29 Sv L 08:47augļi
30 P  augļi
31 O J 21:12sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs martam
Dārza darbu kalendārs aprīlim

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *