Perseīdas – augusta krītošās zvaigznes. Nepalaid garām zvaigžņu lietu!

Ja augusta naksnīgajās debesīs pamanāt zibšņus un lielākus vai mazākus gaismas uzplaiksnījumus, nebaidieties, tas nav citplanētiešu uzbrukums. Tās ir Perseīdas – katru gadu augustā novērojamā meteoru plūsma. Ja vien laika apstākļi ir tam labvēlīgi un debesis neklāj mākoņi, tad debesīs var vērot īstu šovu.

Perseīdas - augusta krītošās zvaigznes
Perseīdas – augusta krītošās zvaigznes

Perseīdas ir vispopulārākā un visvairāk novērojamā meteoru plūsma gan Latvijā, gan arī citviet pasaulē. Tās rodas krustojoties Zemes un Svifta – Tatla komētas orbītām. Šīs komētas atliekas lielāku un mazāku akmentiņu veidā triecas Zemes atmosfērā un sadegot veido uzliesmojumus un spilgtas līnijas, ko mēs dēvējam par krītošām zvaigznēm.

Katru gadu perseīdas ir novērojamas laika posmā no 17. jūlija līdz 24. augustam, maksimums parasti ir ap 12. augustu, kad var novērot no 60 līdz 80 meteoriem stundā. Piemēram, 2016. gadā bija vērojama paaugstināta aktivitāte, kad to skaits pieauga pat līdz 150. Iepriekšējo reizi šāda aktivitāte tika novērota 2009. gadā. Astronomi to izskaidro ar planētas Jupitera ietekmi – tā pievilkšanās spēks liek komētas atliekām koncentrēties noteiktā zonā.

Kur un kā novērot

Vislabāk zvaigžņu lietu vērot ārpus pilsētas, kur skatam netraucē ne papildus gaismas, ne kādi lieki objekti. Nekādi speciāli aprīkojumi un palīglīdzekļi nav nepieciešami. Vien jāsagaida tumsa, ērti jāiekārtojas, jāapbruņojas ar pacietību un cītīgi jāvēro naksnīgās debesis.

Radiants – punkts pie debesu sfēras, no kurienes perseīdas parādās, atrodas Perseja zvaigznājā. Par cik tas atrodas aptuveni 55 grādus uz ziemeļiem no ekvatora, tad perseīdas labāk novērojamas ziemeļu puslodē.

Perseīdas mēdz būt diezgan spilgtas un spožas, reizēm palaimējas redzēt arī kādu īpašu eksemplāru – īstu uguns bumbu, kas zibenīgā ātrumā šķeļ tumsu, aiz sevis atstājot vien dūmu asti.

Kā jau augstāk minēts, vislielākais krītošo zvaigžņu – perseīdu daudzums parasti novērojams laikā ap 12. augustu un pēc tam meteoru plūsma pakāpeniski samazinās, lai gan perseīdu vērojumi turpinās līdz 24. augustam.

Atliek sagatavot vēlmju sarakstus un ieņemt labākās vietas, jo kā zināms, ieraugot krītošu zvaigzni, ir jāiedomājas vēlēšanās un tā noteikti piepildīsies!

Perseīdas. VIDEO:
Autors: tava-pasaule.lv / Publicēts 11.08.2017. / Atjaunināts 27.07.2019.

SAISTĪTIE RAKSTI:
Astroloģiskās prognozes Mēness kalendārs 2019
Mēness kalendārs 2020. gada janvārim Notikumi

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *