Koronavīruss. Ko darīt un ko nedarīt

Uhaņas koronavīruss ir klāt. Iet uz beigām ceturtā Vislatvijas panikas diena. Valdība, saistībā ar COVID-19 pandēmiju, ir pieņēmusi daudziem šokējošus lēmumus. Mēs Tavā Pasaulē visai principiāli esam izvairījušies no negatīvisma, baidīšanas ar pasaules krīzi un tamlīdzīgām lietām. To nedarīsim arī turpmāk, un šis raksts ir vairāk paredzēts kā aicinājums uzņemties atbildību.

koronavīruss ko darīt
Šobrīd par COVID-19 epidēmiju tiek stāstīts bezmaz vai no katras tējkannas. Ātrumā bieži ir grūti nošķirt informācijas graudus no melu ziņām. Šeit īsumā apkoposim svarīgākos (arī mazāk pieminētus) soļus riska mazināšanai.

COVID-19 slimības simptomi

Tipiskākie koronavīrusa slimības simptomi ir sauss rejošs klepus, elpas trūkums, rīkles iekaisums un paaugstināta temperatūra. Retāk iesnas. Slimība var noritēt arī praktiski vispār bez simptomiem, bet tāds inficētais vienalga ir potenciāls slimības izplatītājs. Daudzi slimnieki ir ievērojuši tādus specifiskus simptomus, kā garšas un ožas zudums.

Ja esat saaukstējies un parādās šādi simptomi, tad neejiet pie ģimenes ārsta, bet sazinieties ar viņu telefoniski.

Socializēšanās paradumi

❗ Sargāsim mūsu vecīšus! Koronavīrusa slimība visvairāk apdraud vecākus cilvēkus, jo īpaši tos, kuri jau ir pārkāpuši septiņdesmit gadu slieksni, arī diabētiķus un hipertonijas slimniekus. Ja mēs, pārējie, vieglprātīgi izturēsimies pret savu veselību, tas mūs apdraudēs minimāli, bet viņiem mūsu vieglprātība var dārgi maksāt. Izvairīsimies no cieša kontakta ar saviem vecākiem, jo, paši to nezinot, varam viņiem kaitēt ar savu apmeklējumu. Tomēr, ja ir tāda iespēja, aizvedīsim viņiem pārtikas krājumus, lai viņiem pēc iespējas retāk būtu jāuzturas riska vietās – veikalos un sabiedriskajā transportā. Un biežāk sazvanīsimies, lai mūsu mīļie nejustos vientuļi un pamesti.
Tieši vieglprātīga kontaktēšanās ar apkārtējiem rada vislielākos draudus epidēmijas izplatīšanās ierobežošanai. Mūsu medicīniskās aprūpes sistēma ir tāda, kāda tā ir, un pastiprināts smagu pacientu pieplūdums to var sagraut pāris nedēļās. Vietu skaits intensīvās terapijas nodaļās un plaušu mākslīgās ventilācijas aparātu skaits valstī netiek izpausts, tomēr ir acīmredzami, ka tas ir neliels. Tikai mūsu disciplinētība un paškontrole var mūs pasargāt no situācijas, kad mediķiem ir jāizvēlas, kurus pacientus tie glābs, bet kurus – nē. Ja, nedod Dievs, līdz šādai situācijai nonāks, tad mums būs grūti tajā vainot valdību, Saeimu vai reptiloīdus. Mēs KATRS esam par to līdzatbildīgi!

Sociālā distance

✅ Ir muļķīgi ņirgāties par cilvēkiem, kas iepērk lielākus pārtikas krājumus. Tas ir saprātīgs solis. Mums ir svarīgi samazināt uzturēšanos sabiedriskās vietās, pirmām kārtām, veikalos un sabiedriskajā transportā. Ir liela atšķirība, vai mēs veikalā ieejam reizi nedēļā, vai divreiz dienā! No otras puses, tikpat muļķīgi ir pirkt divreiz dārgākus griķus, vai piekraut māju ar tualetes papīru pusgadam uz priekšu. Pārmaksātā nauda noderēs vēlāk, bet tukši veikalu plaukti mums vairs nedraud.
✅ Veikala apmeklējumiem izvēlēsimies laiku, kad tajos ir vismazāk apmeklētāju. Var apsvērt iespēju iepirkties mazākos veikaliņos. Tā mēs arī atbalstīsim vietējos tirgotājus, pat ja iznāks nedaudz pārmaksāt, toties nevajadzēs kratīties sabiedriskajā transportā un/vai stāvēt pusstundu klepojošā un šķaudošā rindā.
✅ Sarunājoties ieturiet vismaz 2 metru distanci. Mēģiniet taktiski izvairīties no rokasspiedieniem un apskāvieniem, lai arī iesākumā tas būs grūti. Izvēlieties savu distancētas sasveicināšanās rituālu.
✅ Daļai no mums parādīsies laiks iziet dabā un apceļot Latviju. Izvēlēsimies mazāk apmeklētākas vietas, lai nevajadzētu drūzmēties pārpildītos stāvlaukumos un populārajās dabas takās.
Dārgie piedzīvojumu meklētāji! Mēģinājumi pa lēto, izmantojot situāciju, apceļot eksotiskās zemes, var beigties ar trīs nedēļu karantīnu ne pašos komfortablākajos apstākļos. Nerunājot par to, ka lidmašīnas salonā risks saķert šo kaiti ir salīdzināms ar krievu ruleti. Vai tas ir tā vērts? Raksta atjaunināšanas brīdī (28. marts) šis vairs nav aktuāli, jo robežas ir faktiski slēgtas, bet lai vēl paliek.

❗ Paliec mājās!

Higiēna

✅ Mazgāsim rokas. Jo biežāk, jo labāk.
✅ Nepieskarieties ar rokām pie sejas, sevišķi acīm, lūpām un nāsīm. Sekosim savām rokām, jo tās pie mazākās iekņudēšanās patvaļīgi ceļas paberzēt vainīgo vietu.
✅ Mājās dezinficējiet durvju un krānu rokturus. Ja nav pieejami aptiekās nopērkami dezinfekcijas līdzekļi, tad tos var aizvietot arī ar odekolonā vai spirtā samērcētu drāniņu. Parastais degvīns līdzēs maz!
✅ Pēc iespējas veikalos izmantojiet bezkontakta kartes. Naudaszīmes un monētas ir vieni no netīrākajiem priekšmetiem, kas vien iedomājami.
✅ Nepērciet vaļējas pārtikas preces. Gar veikalos uz vietas ceptajiem kliņģeriem, bulciņām un smalkmaizītēm dienā noiet desmitiem un simtiem runājošu, šķaudošu un klepojošu pircēju.
✅ Nekautrējieties izmantot veikalos pieejamos vienreizējos cimdus.

Nedaudz par ekonomiku

Pasaules ekonomika jau šobrīd (16. martā) ir saņēmusi pamatīgu triecienu. Ņemot vērā visā pasaulē ieviestos striktos drošības pasākumus, nav ne mazāko šaubu, ka tuvākajā laikā mūs gaida nopietni pārbaudījumi. Ko katrs no mums var darīt jau tagad?
✅ Atcerieties, ka jebkura krīze – tā ir iespēja!
✅ Pārbaudiet kāds ir jūsu 2. līmeņa pensiju plāns. Ieskatieties manapensija.lv. Varbūt ir pēdējais brīdis to nomainīt uz ko konservatīvāku?!
✅ Meklējiet iespējas attālinātam darbam. Tas nav ne viegli, ne ātri, bet jo ātrāk sāksiet, jo drīzāk jūs šādu iespēju varēsiet pilnvērtīgi izmantot, ja tāda vajadzība radīsies.

Astroloģisko prognožu par to, kad pandēmija un krīze beigsies, nebūs, tāpat kā nebija šī gada astroloģiskās prognozes. Ceram uz jūsu sapratni, mūsu dārgie lasītāji!

Un degunu augšā! Katram mākonim ir sava zelta maliņa. Kā to saskatīt var izlasīt arī šinī mūsu rakstā: Ir radusies lieliska iespēja vairāk laika pavadīt mājās.

Raksts tiks papildināts.
16.03.2020., atjaunināts 28.03.2020. Autors: TavaPasaule.lv Foto: Pixabay

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra
Gavēņa laika apņemšanās
Ārkārtas situācija: valdības mājaslapa

2 komentāri
  1. 20/03/2020
  2. 24/03/2020

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *