Kas ir dzīvesspēks un kā rīkoties, lai to atgūtu pēc izaicinošiem notikumiem: psiholoģe Baiba Kalnciema

Mūsdienu psiholoģija mēģina rast vienotu izpratni par cilvēka personības īpašībām, kas nosaka cilvēka izturību stresa situācijās saskaroties ar riska faktoriem un atbild par sekmīgu adaptēšanos, dzīves grūtību pārvarēšanu.

Šobrīd Latvijā, Eiropā, pasaulē, kur lielākā daļa sabiedrības joprojām ir pakļauta milzīgam skaitam visdažādāko izaicinājumu, ir svarīgi rast izpratni par cilvēku dzīvesspēku.

Dzīvesspēks

Jēdziens dzīvesspēks pirmie un agrīnie skaidrojumi nāk no materiālu zinātnes, kur to aprakstīja kā pretestību dažāda veidu deformācijai. Terminu sāka izmantot gumiju ražošanā, tepiķu ražošanā, kur skaidroja šo materiālu spēju, pēc dažādiem ietekmējošiem faktoriem, atgūt savu iepriekšējo formu un izskatu. Varat iztēloties, kā riepa, kura tiek deformēta, atsitoties pret kādu priekšmetu vai jebkādu citu vietu, spēj elastīgi atgūt savu formu.

Tālāk šo jēdzienu psiholoģijā apskatīja kā neievainojamais bērns – bērni, kuri saglabā savu dzīves kvalitāti par spīti ļoti nelabvēlīgajiem apstākļiem. Tā ir psiholoģiska noturība un spēja atkopties pēc negatīviem pārdzīvojumiem. Spēja veiksmīgi pielāgoties mainīgajai videi un atkopties no tās.

Kas ir dzīvesspēks
Dzīvesspēks ir atgūt sevi pēc lielām traumām, pēc bēdām, pēc milzīgiem zaudējumiem. Ir daudzi cilvēki, kas visu mūžu turpina dzīvot kā ievainoti. Viņi nekad vairs nav tie, kas bija. Bet dzīvesspēks ir tā spēja, kad tu, esot kā apdauzīta gumijas riepa, nevis paliec ar ievainojumu, bet atgūsti savu personību, savu individualitāti atpakaļ.

Dzīvesspēks ir dinamisks process, kas mijiedarbojas ar iekšējiem un ārējiem riska faktoriem un resursiem, kur pielāgojoties apstākļiem, adaptējoties videi un pārvarot grūtības, cilvēks spēj saglabāt savu dzīves kvalitāti.

Sākotnēji vairāk to pētīja kā iedzimtības un ģenētisko faktoru. Bet, jo vairāk pētījumi, jo vairāk var redzēt ka dzīvesspēks ir attīstāms un tā nav tikai iedzimtība. Tas atšķirīgi darbojas dažādos dzīves posmos. Līdz ar to nav iespējams noteikt viennozīmīgu atbilstību starp bērnībā piedzīvotiem traumatiskiem pārdzīvojumiem ar situācijām pieaugušo vecumā.

Dzīves izaicinājumi un grūtības bieži vien mums liek pārvērtēt to, kas ir nokalpojis, kas vairs neder, lai tā vietā varētu ienākt jaunas atziņas, jauni un plašāki “lauki”. Lai augtu un attīstītos tālāk, indivīdam ir jāspēj būt elastīgam un veicināt izpratni par dzīves notikumu būtību. Pieķeroties un neatlaižot sen nokalpojušas situācijas un lietas, cilvēks “apaudzē” sevi, nevis kādu citu, ar sāpēm, skumjām, dusmām. Tas notiek ne tikai emocionālā ziņā, bet arī fiziskajā ziņā.

Ir jāsaprot, ka uz šīs zemes mēs ieradāmies, esot pilnīgi viens, esot pilnīgi brīvs no jebkādām piesaistēm, pieķeršanās sajūtām. Un tikai ar laiku sākam mainīt savus priekšstatus par to, ka kaut kas pieder man. Tas atspoguļo egocentriska cilvēka attīstīšanos – mana mašīna, mana lelle, mans draugs, mans suns u.t.t.. Ir jāveido izpratne par kopīgo un kopumu, lai neveidotos pieķeršanās un būtu spējīgi atlaist.

Vai man piemīt dzīvesspēks? Jā, tas ir katram. Jautājums varētu rasties mirklī,- vai tu spēj sevī to ieraudzīt? Tā attīstību veido mūsu iekšējie un ārējie resursi.

Iekšējie resursi parasti ir saistīti ar:

 • indivīda motivāciju,
 • emocijām,
 • pašefektivitāti,
 • sociālo un emocionālo kompetenci,
 • profesionālo aicinājuma izjūta,
 • cerību,
 • empātiju.

Savukārt ārējie resursi saistās ar attiecībām un to nozīmi gan darbā, gan ārpus tā, gan arī ģimenē. Te ietilpst:

 • laulātā atbalsts,
 • attiecības ar bērniem,
 • attiecības ar darba kolēģiem,
 • vide,
 • spēja sadarboties,
 • prasme risināt problēmas,
 • prasme komunicēt,
 • vēlme attīstīties u.c. kvalitātes.

Ir ļoti svarīgi apzināties savu lomu katrā no šiem resursu aspektiem. Tam jābūt līdzsvarā, jo zinām, ka ir tik viegli uzvelt uz kādu vainu un paziņot, ka esi vainīgs tajā, ka slikti jūtos, to, ka nav vairs spēks, ir apātija un depresija, bet… šeit ir jāieskatās, kas atrodas monētas otrā pusē. Parasti šo pusi negrib neviens skatīties, jo tā ir par katru cilvēku ļoti individuāla un tieša, atspoguļojot reālo situāciju – ko es pats daru un attīstu priekš sevis,- tieši tā -priekš SEVIS!

Dzīvē nekad nav par vēlu kaut ko mainīt. Vienmēr ir jāsāk ar sevi! Mainot attieksmi gan pret notikumiem un kā tu reaģē uz tiem, gan, protams, attieksmi pašam pret sevi.

Kā rīkoties, lai atgūtu dzīvesspēku un spēju atkopties no nelabvēlīgiem un izaicinošiem notikumiem

✔ Pirmkārt, ir jāieslēdz savi iekšējie resursi, savs spēks. Pamatā ir kvalitatīva fiziskā veselība, kas ir veselīgs uzturs, miegs un fiziskās aktivitātes. Ir ļoti svarīgi rūpēties par to laicīgi, lai nepieļautu izsīkumu un apātiju.

✔ Centies komunicēt un uzturēt labas attiecības ar kolēģiem, draugiem. Dalies, jautā padomu, palīdzi otram…Būtiski ir saprast, ka katrs cilvēks, ko dzīve mums dod, ir, lai mēs no viņa ko iemācītos un attīstītu sevī, un otrādāk.

✔ Analizē un pamani to, kā tu reaģē uz notikumiem. Ir ļoti svarīgi nepazaudēt savu personību un nesākt līdzināties citiem, pārveidojot savu attieksmi vai rīcību. Atceries, ka viens no svarīgākajiem noteikumiem, ir būt godīgam un patiesam pret sevi! Tas ir tas iekšējais spēks, kas iepazīstina tevi ar sevi pašu.

Baiba Kalnciema

Baiba Kalnciema


✔ Jebkura pārmaiņa ir daļa no dzīves. Ir lietas, ko varam ietekmēt un lietas, ko nevaram. Būtiski pievērsties tam, ko vari ietekmēt un vēl būtiskāk ir pamanīt to, kā negatīvie dzīves notikumi ir tevi stiprinājuši un ļāvuši atgūties.

✔ Ja izvērtēsi savu pieredzi un savus iekšējos un ārējos resursus jeb spēku, tas palīdzēs apzināties tavas atbilstošākās stratēģijas, un to, kā attīstīt savu dzīvesspēku, lai nepadotos nelabvēlīgiem apstākļiem.

✔ Izdari izvēles, vadoties pēc savām vērtībām.

✔ Mācies no savas pieredzes.

© Raksta autore: Baiba Kalnciema, psiholoģe
www.lovehome.lv

————————————————–
SAISTĪTIE RAKSTI:
Kā nomierināt nervus Psihoterapija mājas apstākļos
Intuīcija Apzinātība, meditācija – ko tas nozīmē bērnam?
Baha ziedu terapija 3 veidi kā uzlādēt sevi ar Saules enerģiju

Viens komentārs
 1. 08/02/2021

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *