Kā Facebook notiek paroļu zagšana un kontu uzlaušana. Piemērs no dzīves

Šis bloga ieraksts īsti neatbilst bloga Tava Pasaule tematikai un vairāk tiek adresēts kā brīdinājums sociālā tīkla Facebook lapu turētājiem un administratoriem, bet, domājams, ka raksts būs noderīgs arī citiem šī tīkla lietotājiem. Esiet modri, neiekrītiet afēristu un krāpnieku izliktajās lamatās!
Ir daudz un dažādi paņēmieni, kā negodprātīgi cilvēki izvilina no saviem ciltsbrāļiem e-pastus, telefona numurus, lietotājvārdus un paroles. Šis ir tikai viens no variantiem. Diezgan primitīvs, bet neuzmanīgam un izklaidīgam sociālo tīklu lietotājam ir ļoti viegli uz to uzķerties.

Kā notiek paroļu zagšana

Tātad, Jums pienāk paziņojums, ka kāds ir dalījies ar Jūsu profila attēlu. Mūsu gadījumā tas izskatījās tā, it kā paziņojums pienāktu no Facebook atbalsta grupas. Tas redzams zemāk attēlā (apvilkts ar sarkanu).

Kā feisbukā notiek paroļu zagšana un kontu uzlaušana 1

Klāt ir teksts, kas sākas ar vārdu „Uzmanību!”. Tālāk seko vārdu salikumi par it kā kaut kādām darbībām kontā un, protams, draudi – lai izsistu no līdzsvara. Teksti var atšķirties atkarībā no autora izglītotības un samaitātības pakāpes. Mūsu gadījumā teksts ir kļūdām bagāts, tomēr ne mašīntulkots. Tā mērķis ir viens – likt Jums nospiest uz tekstā norādītās saites un aizvilināt uz krāpnieku lapu, kur jāievada savs lietotājvārds un parole.

Lapa izskatās šādi:

Kā Facebook notiek paroļu zagšana un kontu uzlaušana 2

Kā redzams, no pirmā acu uzmetiena it kā tiešām tā būtu Facebook verifikācijas lapa, bet pievērsiet uzmanību tam, kas rakstīts pārlūkprogrammas adrešu rindā (atzīmēts ar sarkanu bultiņu). Tā nemaz nav Feisbuka lapa, lai arī pēc tādas izskatās.

Ja nu kādu iemeslu dēļ Jūs nokļuvāt krāpnieku lapā, tad nekādā gadījumā neievadiet tur savu lietotājvārdu un paroli! Tiklīdz Jūs to izdarīsiet, tā vērtīgā informācija nonāks blēžu rīcībā, un viņi pilnībā pārņems vadību pār Jūsu sociālo kontu. Un ne tikai. Tādā veidā ir iespējams piekļūt arī pie citiem Jūsu datiem.
Un šādi izskatās profils, no kura pienāca paziņojums:

Kā feisbukā notiek paroļu zagšana un kontu uzlaušana 3

Kā redzams, tas noformēts atbilstoši krāpnieku mērķim – maldināt cilvēkus. Profila attēlā ielikta Facebook ikona ar zaļu, uzticību viesošu aplīti un lielākai ticamībai klāt vēl uzraksts „Secure Support”.

Interesanti, ka šī profila ziņu lentā negodīgais lietotājs bija izvēlējies dalīties tikai ar Latvijas uzņēmumu profilu lapām. Tas norāda uz to, ka visticamāk, tas ir kāds Latvijas iedzīvotājs. Aktivitāte sākās 8. septembra vakarpusē, bet ap deviņiem vakarā ziņu lenta jau bija tukša – visi ieraksti izdzēsti un potenciālie cietušie vairs nebija apskatāmi.

Cerams, ka neviens neuzķērās un visi palikuši sveiki un veseli. Jāpiebilst, ka kibernoziegumi ir krimināli sodāmi.
Esiet modri!
Autors: tava-pasaule.lv

SAISTĪTIE RAKSTI:
Astroloģiskās prognozes Mēness kalendārs 2017
Mēness kalendārs septembrim Notikumi

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *