Gavēņa laika apņemšanās

Ir sācies Lielais gavēnis. Visiem kristiešiem tas ir īpašs laiks, kad reliģisku apsvērumu dēļ tiek ievērotas noteiktas askēzes. Bet arī vienkāršam, parastam, no baznīcas tālam cilvēkam būtu svētīgi un veselībai vērtīgi Lielā gavēņa laikā pārskatīt savus ēšanas, dzeršanas, domāšanas, runāšanas un visus citus paradumus.

Pavasarī gan dabā, gan mūsu ķermenī notiek intensīvi attīrīšanās un atjaunošanās procesi. Mēs varam apzināti pievērst uzmanību notiekošajām pārmaiņām un, labprātīgi sevi ierobežojot, atbrīvoties no daudziem traucējošiem, neveselīgiem, enerģiju un veselību zogošiem paradumiem. Gavēņa ievērošana palīdz stiprināt gribasspēku, attīrīt prātu un ķermeni no visa liekā un skaidrāk apzināties, kas ir dzīves patiesās vērtības.
Mūsdienu straujajā dzīves ritmā ir diezgan grūti sekot visiem Lielā gavēņa noteikumiem. Bet var sākt ar mazām lietām. Katrs pats, rēķinoties ar savām iespējām, var noteikt, no kā viņš atsakās uz gavēņa laiku. Arī mazs solītis būs solītis virzienā uz lielāku sevis, sava ķermeņa un smalkās dvēseles pasaules apzināšanos.

Gavēņa laika apņemšanās

Gavēņa laika apņemšanās

Piemēram, fiziskajā plānā:

🔹 var ierobežot sevi ēšanā vai dzeršanā. Atteikties no kafijas vai triju krūzīšu vietā dienā izdzert tikai vienu, un pavērot, kas mainās. Varbūt pēc dažām nedēļām uzlabosies pašsajūta un domāšana kļūs skaidrāka. Tas nozīmēs, ka bez kafijas mierīgi var izdzīvot, iztikt un plus vēl ieekonomēt finansiālos līdzekļus.
🔹 var atteikties no gaļas, olu, piena vai kādu citu produktu lietošanas un arī pavērot, kas notiek. Varbūt, ka pazūd alerģijas un citas ādas problēmas.

🔹 var atteikties no alkohola un vērot, kā pazūd aizkaitinājums, agresija, depresija, tukšo pudeļu kalni un maks kļūst biezāks.

🔹 var ielūkoties drēbju skapī, savākt visas tās mantas, kas netiek lietotas un aizvest trūkumcietējiem.

🔹 var atteikties no ēšanas vēlu vakarā un vērot, kā pazūd liekais svars un uzlabojas miegs.

🔹 var atteikties no slinkuma, celties agrāk un sākt taisīt rīta rosmi. Un vērot, kā diena paiet uz pavisam citas nots.

🔹 datoratkarīgie un internetatkarīgie var, piemēram, uz vienu dienu nedēļā vai konkrētām stundām dienas laikā pilnīgi atteikties no datora un mobilo ierīču lietošanas. Un vērot, kā reālā pasaule atplaukst pavasarim, un ka reālajā dzīvē ir daudz interesantu cilvēku un vēl neizzinātu lietu.

Garīgajā plānā:

🙏 var atteikties no sevis žēlošanas, praktizējot līdzjūtību,

🙏 pārtraukt barot ar savu uzmanību un enerģiju negatīvās domas,

🙏 atteikties no bailēm, praktizējot mīlestību un cerību,

🙏 atteikties no aizvainojuma un dusmām, praktizējot piedošanu,

🙏 atteikties no neapmierinātības, praktizējot pateicību. Starp citu, vai Tev jau ir ieviesta pateicības dienasgrāmata? Ja nav, tad ir vērts to sākt rakstīt. Ideja ir tāda, ka katru dienu tajā jāieraksta viss, par ko izjūti pateicību. Tas palīdz virzīt domas pozitīvā gultnē, harmonizēt attiecības ar sevi un pasauli.

🙏 atteikties no tukšas, liekas runāšanas, tenku izplatīšanas, aprunāšanas, praktizējot klausīšanos un IEKLAUSĪŠANOS. Ir tāda interesanta prakse, kad konkrētu laiku, piemēram, pusstundu vai ilgāk, jāsēž pilnīgā mierā, nedarot un īpaši arī nedomājot neko. Vienkārši jāsēž mierā un viss. Tas nav nemaz tik viegli, jo mūsdienās esam pieraduši būt nepārtrauktā kustībā. Šī prakse labi palīdz atslogot smadzenes.Citāts no www.katedrale.lv:

«Apstājies uz brīdi, lai pārtrauktu drudžaino skriešanu, kas sirdi piepilda ar rūgtumu, ka neko nevaram sasniegt. Apstājies uz brīdi, lai atmestu iedomu, ka ir jādzīvo paātrinātā ritmā, kas rada apjukumu, un beigās redzam, ka tiek izniekots laiks: laiks ģimenei, laiks draudzībai, laiks kopā ar bērniem, vecvecāku uzklausīšanas laiks, nesavtīgas kalpošanas laiks… Dieva laiks. Apstājies uz brīdi, lai atmestu vēlmi izrādīties, būt uzmanības centrā, nepārtraukti atrasties “uz pjedestāla”, kas noved pie tā, ka aizmirstam par garīgām vērtībām. Apstājies uz brīdi, lai atmestu vēlmi uzlūkot citus ar lepnības skatienu, sniegt paviršus un nievājošus komentārus, kas rodas tad, kad aizmirstam sirsnību, iejūtību un cieņu pret citiem, īpaši pret vājiem, ievainotiem un grēka dubļos iegrimušiem cilvēkiem.»

Gavēnis palīdz pārskatīt savu ikdienas rutīnu un atteikties no pārmērībām, apzināties savas patiesās vajadzības, spējas un iemācīties gūt apmierinājumu, laimes sajūtu vienkāršās lietās.

Un kādas ir Tavas gavēņa laika apņemšanās?

Autors: ©TavaPasaule.lv. / Publicēts 10.03.2019.

SAISTĪTIE RAKSTI:
Diēta, veselība un atslodze Mēness kalendārs 2020
Mājās gatavots mandeļu piens Kā atbrīvoties no liekā svara
Pēcsvētku fitoterapija: 3 tēju maisījumi Veselīgs dzīvesveids:raksti, atslodzes kalendāri
3 veidi kā uzlādēt sevi ar Saules enerģiju

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *