Dārza darbu kalendārs 2021. gada septembrim

Mitrais un pavēsais augusts mūs ne visai priecēja ar ražas nobriešanai labvēlīgiem laika apstākļiem. Sevišķi neiepriecinoša gaidāma kartupeļu raža, ko jau tā apdraudēja Kolorado vaboļu savairošanās. Bet jau nākamnedēļ sinoptiķi sola atvasaras iestāšanos, ko tad arī vajadzētu lietderīgi izmantot.

Dārza darbu kalendārs septembrim

Dārza darbu kalendārs 2021. gada septembrim

© Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava

Diennakts vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās par 5-6°C. Pēc 20. septembra, sākot ar austrumu rajoniem, vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10°C, un beidzas augu aktīvās veģetācijas periods, kas piekrastes rajonos gan parasti ilgst līdz oktobra sākumam. Nopietnākas rudens salnas sākas jau mēneša pirmajā dekādē Vidzemes un Latgales augstienēs, bet septembra otrajā pusē – arī piejūras rajonos.
Nokrišņu daudzums septembrī kopumā nedaudz samazinās. Kaut arī līst biežāk, tomēr nokrišņi ir mazāk intensīvi kā vasarā. Krasi samazinās pērkona negaisu skaits.Dārza darbi

Pirmais rudens mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopji novāc izaudzēto. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk ir novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēness zīmēs. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem novāc bietes, burkānus, kāļus, vidēji vēlos kāpostus, rutkus, selerijas, vēlos kartupeļus un lielāko daļu pārējo dārzeņu. Pēc dārzeņu novākšanas to aizņemtās platības mēslo un uzar vai uzrok.

Augļudārzā.
Mēneša beigās var rakt bedres augļu koku stādiem, tomēr pašu stādīšanu būtu labāk atlikt uz oktobri. Ienākas vēlās vasaras un rudens ābolu un bumbieru šķirnes, kā arī vairums plūmju. Krūmcidoniju raža ir jānovāc līdz pirmajām salnām, jo to augļi ir visai jūtīgi pret zemu temperatūru. Pirmajā septembra dekādē vēl var stādīt zemenes.

Košumdārzā.
Mēneša sākumā telpās jāsanes pa vasaru ārā novietotie telpaugi. Septembra otrajā pusē sāk stādīt puķu sīpolus: tulpes, hiacintes, krokusus, sniegpulkstenītes, muskares un vēl atlikušās narcises. Septembris ir labākais laiks rožu stādīšanai un pārstādīšanai.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

❗ Svarīgi. Lasot tabulu ir jāskatās arī uz zodiaka zīmju maiņas pulksteņa laikiem, ne tikai datumiem. Piemēram, 18. septembrī Mēness vēl visu dienu pavadīs Ūdensvīra zīmē.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2021. gada septembrim

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 T Dilst Vz 08:26lapu diena
2 C lapu diena
3 Pk L 18:58augļi
4 S augļi
5 Sv augļi
6 P J 02:06sakņu diena
7 O Jauns 03:52 sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
8 T Sv 06:20ziedu diena
9 C ziedu diena
10 Pk Sk 09:05lapu diena
11 S lapu diena
12 Sv St 11:35augļi
13 P Aug 23:39 augļi
14 O M 14:34sakņu diena
15 T sakņu diena
16 C Ū 18:23ziedu diena
17 Pk ziedu diena
18 S Z 23:22lapu diena Vēl visu šo dienu Mēness pavadīs Ūdensvīra zīmē
19 Sv lapu diena
20 P lapu diena
21 O Pilns 02:55 A 06:13augļi
22 T augļi
23 C Vr 15:38sakņu diena
24 Pk sakņu diena
25 S sakņu diena
26 Sv D 03:36ziedu diena
27 P ziedu diena
28 O Vz 16:34lapu diena
29 T Dilst 04:57 lapu diena Miķeļi. Saskaņā ar tautas ticējumiem līdz Miķeļiem jābūt novāktai visai ražai, izņemot kāpostus.
30 C lapu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs septembrim
Dārza darbu kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *