Dārza darbu kalendārs 2021. gada oktobrim

Tā nu drīz būs pagājusi vēl viena dārza darbu sezona. Vēl palicis saspringt uz pēdējiem rudens darbiem. Arī Tavas Pasaules dārza darbu Mēness kalendārs dosies pelnītā ziemas atpūtā. Bet, ja lasītājiem nav miera arī ziemā, tad nepieciešamo informāciju varēs atrast arī vispārīgajos mēness kalendāros. Uz tikšanos 2022.gada februārī!


Dārza darbu kalendārs 2021. gada oktobrim

©Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava

Dārza darbu kalendārs oktobrim

Laika apstākļi oktobrī

Veļu jeb zemliku mēnesis ir laiks, kad visa daba sāk gatavoties ziemas miera periodam. Koki vispirms iekrāsojas košajos rudens toņos, bet pēc tam zaudē savu lapu rotu. Parasti pirmās rudens salnas gaisā valsts austrumos vērojamas septembra pašās beigās vai oktobra pirmajās dienās. Rietumu rajonos tās sākas vēlāk – mēneša otrajā vai trešajā dekādē.

Mēneša laikā temperatūra pakāpeniski pazeminās par 4-5°C. Oktobra vidējā gaisa temperatūra ir no 5,0-5,3 grādiem Vidzemes augstienē un Alūksnes apkārtnē, līdz 8,0-8,3 grādiem Kurzemes piekrastē. Šī gadsimta oktobra aukstuma rekords tika uzstādīts 2002. gadā, kad 21.-22. oktobrī Vidzemes augstienē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -16°C.

Pērkona negaisi oktobrī ir reti un gadās ne katru gadu, bet var parādīties sniegs, kas gan parasti ātri nokūst. Lai gan nokrišņu summa oktobrī ir apmēram tāda pati kā septembrī, tomēr strauji pieaug apmākušos dienu skaits: parasti puse no visām dienām ir apmākušās.Dārza darbi

Oktobrī noslēdzas ražas novākšana, un būtu jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejoša (nejaukt ar augošu!) mēness laikā. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Daži ticējumi par kāpostu skābēšanu:

✅ Kāposti jāliek skābēt jaunā mēnesī, ja liek vecā mēnesī, tad ir ļuperīgi (mīksti).
✅ Kāposti jāgrūž jaunā mēnesī, tad viņi ir cietnēji, bet vecā viņi izput.
✅ Ja kāpostus skābē jaunā mēnesī, tad tie cieti, ja vecā — mīksti.
✅ Kāpostus mucā berot jāsmejas, lai tie labi rūgtu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem vēl jānovāc vēlie kāposti, mēneša sākumā – septembrī nenovāktie burkāni, kā arī bietes, kāļi, rutki, rāceņi un selerijas. Salizturīgos rožu kāpostus var novākt pat vēl novembra sākumā. Pēc rudens ražas novākšanas dārzu var uzrakt, bet tas nav obligāti, sevišķi vieglām augsnēm. Oktobrī un novembra pirmajā pusē uzglabāšanai skābē kāpostus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus. Veic augsnes apstrādi.

Augļudārzā.
Dārzos novāc pēdējos ziemas ābolus un bumbierus. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, kamēr lapas vēl nav nobirušas un tie ir labi saskatāmi. Oktobris būtu īstais laiks augļukoku un krūmogulāju stādīšanai. Izņēmumi varētu būt saldie ķirši un plūmes, kurus tomēr labāk stādīt pavasarī. Augu stumbrus būtu ieteicams apbērt ar mulču, lai to pamatnes pasargātu no ziemas pārbaudījumiem. Mēneša beigās var kaļķot augļukoku stumbrus, vismaz to pusi, ko pavasarī apspīdēs saule.

Košumdārzā.
Pēc pirmajām nopietnākām salnām rok dāliju gumus un kannu saknes. Oktobra sākumā vēl izrok un sagatavo glabāšanai gladiolu bumbuļsīpolus. Oktobrī turpina stādīt tulpju sīpolus. Piesedz sala jūtīgākās daudzgadīgās puķes. Rozes joprojām laista, jo izkaltušas ziemu tās var arī nepārdzīvot.

! Lasot kalendāru, būtu jāpievērš uzmanība mēness zīmes maiņas pulksteņa laikam. Biežas ir dienas, kad Mēness nākamajā zīmē pāriet vakarā, tātad darba dienu tas pavada vēl iepriekšējā zodiaka zīmē!

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2021. gada oktobrim

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Pk L 03:53augļi
2 S augļi
3 Sv J 11:38sakņu diena
4 P sakņu diena
5 O Sv 15:41ziedu diena
6 T Jauns 14:05 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
7 C Sk 17:22lapu diena
8 Pk lapu diena
9 S St 18:24augļi Gandrīz visa diena vēl Skorpiona zīmē
10 Sv augļi
11 P M 20:15sakņu diena
12 O sakņu diena
13 T Aug 06:25 Ū 23:47ziedu diena
14 C ziedu diena
15 Pk ziedu diena
16 S Z 05:22lapu diena
17 Sv lapu diena
18 P A 13:04augļi
19 O augļi
20 T Pilns 17:57 Vr 22:59sakņu diena
21 C sakņu diena
22 Pk sakņu diena
23 S D 10:57ziedu diena
24 Sv ziedu diena
25 P ziedu diena
26 O Vz 00:00lapu diena
27 T lapu diena
28 C Dilst 23:05 L 12:07augļi
29 Pk augļi
30 S J 21:09sakņu diena
31 C sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, videscentrs.lvgmc.lv materiāli.

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs oktobrim
Dārza darbu kalendārs septembrim
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *