Dārza darbu kalendārs 2021. gada jūlijam

Siena mēneša pirmajā dienā klajā nāk Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs 2021. gada jūlijam. Rekordkarstais jūnijs jau ir licis sārtoties ķiršiem un piebriest ābolīšu aizmetņiem, un šķiet, ka arī jūlijs šogad nebūs no tiem vēsākajiem.

Dārza darbu kalendārs 2021. gada jūlijam

Dārza darbu kalendārs jūlijam

Laika apstākļi jūlijā

Latvijā jūlijs ir gada karstākais mēnesis. Tā vidējā gaisa temperatūra ir +17,0°C, bet vidējā maksimālā – +21,5° (2010. gadā). Savukārt visaukstākais jūlijs novērojumu vēsturē bija 1979. gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza vien +13,9°C. Salīdzinot ar jūniju, jūlijā pieaug negaisu skaits, kā arī nokrišņu daudzums – jūlijs, kopā ar augustu, ir gada mitrākie mēneši. Šis ir vienīgais mēnesis, kad nav novērotas salnas gaisā.

Pēc tautas ticējumiem, ja septiņu brāļu dienā (10. jūlijā) līst lietus, tad līšot vēl vai nu septiņas dienas, vai pat septiņas nedēļas.Dārza darbi jūlijā

Jēkaba diena (25. jūlijs) tautas tradīcijās saistās ar pirmo rudzu ražu.

Jānits nāca ar ziediem(i),
Pēterīts ar lapām(i),
Jēkabiņš maizes vīrs,
Tas atnesa tīru maizi.

Augļudārzā. Augļudārzos veic zemes irdināšanu un papildmēslošanu. Nepieciešamības gadījumā atbalsta ābeļu zarus, pēc vajadzības veic augļu retināšanu. Šomēnes ienākas ķirši un nedrīkstētu piemirst tiem savlaicīgi uzklāt tīklus, jo ķiršogas mīlam ne tikai mēs, bet arī mūsu spārnotie draugi. Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad pa īstam sākas ražas novākšanas darbi. Ievērosim, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un arī dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nesajauciet ar augošu!) mēnesī. Augšupejošā mēness laiks kalendārā apzīmēts ar augšup vērstu bultiņu. Mēneša beigās pēc ražas novākšanas būs daudz darba zemeņu stādījumos. Tām apgriež stīgas, ravē un sagatavo augsni jauniem stādījumiem.

Sakņu dārzā. Pirms ziedēšanas vāc garšaugus. Pēc agro dārzeņu novākšanas atbrīvotajā vietā var sēt dārzeņus otrajai ražai. Sēj salātus, skābenes, spinātus, rutkus, rāceņus, redīsus. Salātus un Pekinas kāpostus labāk vispirms izsēt stādu kastēs un dobēs izstādīt vēlāk. Var sēt sīpolus, lai rudenī varētu tikt pie zaļajiem lociņiem. Izstāda kolrābjus un brokoļus, pirmajā dekādē arī ziedkāpostus. Daudz darba prasīs ravēšana un rindstarpu irdināšana.

Daudzgadīgo dārzeņu novākšanu pārtrauc ap 20. jūliju.

Košumdārzā. Jūlijā rok pavasara sīpolpuķu – tulpju, hiacinšu un narcišu sīpolus. Var pārstādīt un sadalīt pavasara sākumā ziedošās ziemcietes: arābes, doronikas, prīmulas, īrisus. Sēj divgadīgās un daudzgadīgās puķes. Gan viengadīgajām gan daudzgadīgajām puķēm jāizkniebj vai jāizgriež vecie ziedi. Rozēm, kad noziedējuši visi ziedi ķekarā, nogriež arī to – vismaz līdz pirmajai lielajai lapai. Laistot balkona augus, jāņem vērā, ka tiem nepatiks tikko no krāna ņemts aukstais ūdens. Tie ir jālaista ar nostādītu un pasilušu.

Jūlijā ir liepu ziedēšanas laiks, tātad var ievākt liepziedus zāļu tējām un daudzus citus ārstniecības augus. Nepieciešamības gadījumā ir jālaista zāliens, vēlams lapu dienās. Arī pārējiem kultūraugiem ieteicams laistīšanu veikt lapu dienās – laikā, kad Mēness atrodas Zivju, Skorpiona vai Vēža zīmēs. Pārcensties gan nevajag, jo mākslīgā laistīšana neveicina spēcīgas sakņu sistēmas veidošanos.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2021. gada jūlijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 C A 04:21augļi
2 Pk Dilst 00:11 augļi
3 S Vr 15:28sakņu diena
4 Sv sakņu diena
5 P sakņu diena
6 O D 04:24ziedu diena
7 T ziedu diena
8 C Vz 16:51lapu diena
9 Pk lapu diena
10 S Jauns 04:17 lapu diena Septiņu brāļu diena. Nelabvēlīga diena.
11 Sv L 03:20augļi
12 P augļi
13 O J 11:30sakņu diena
14 T sakņu diena
15 C Sv 17:31ziedu diena
16 Pk ziedu diena
17 S Aug 13:11 Sk 21:38lapu diena Visa diena vēl paies Svaru zīmē
18 Sv lapu diena
19 P lapu diena
20 O St 00:08augļi
21 T augļi
22 C M 01:36sakņu diena
23 Pk sakņu diena
24 S Pilns 05:37 Ū 03:12ziedu diena
25 Sv ziedu diena Jēkabi
26 P Z 06:30lapu diena Annas diena
27 O lapu diena
28 T A 12:58augļi
29 C augļi
30 Pk Vr 23:08sakņu diena
31 S Dilst 16:16 sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2021
Mēness kalendārs jūlijam Matu griešana un skaistumkopšana 2020. gada jūlijā

2 komentāri
  1. 24/07/2021
  2. 24/07/2021

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *