Dārza darbu kalendārs 2021. gada augustam

Svelmainais jūlijs ir noslēdzies nedaudz vēsākā un mitrākā gaisotnē, un arī rakstot šīs rindas, aiz loga ducina pērkons un pa rūtīm sit lietus šaltis. Latvijas austrumdaļā lietus bija ļoti gaidīts, jo daudzviet no Jāņiem līdz pat jūlija trešajai dekādei nebija nokritusi ne lietus lāse.

Dārza darbi 2021. gada augustam

©Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava

Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā

Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Salīdzinot ar jūliju, piekrastes rajonos gaisa temperatūra pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Piemēram, laikā, kad dilstošs mēness atrodas Vērša zīmē ir labi novākt sakņaugus. Šogad tas iekrīt 27., 28., kā arī 29. datumā līdz pat vakaram.

15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem esot labvēlīga sīpolu noņemšanai, bet šogad tā ir iekritusi pēc mēness kalendāra visai nelabvēlīgā laikā.

Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus, arī mauriņu, “izlutina”, un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Lasa ērkšķogas, jāņogas un upenes. Ja tas vēl nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Apmēram līdz mēneša vidum drīkst veikt acošanu. Ogulājiem pēc ražas novākšanas izgriež slimos, sausos un bojātos zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes. Irdina un ravē apdobes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Nākamā gada ražai laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj dilles, salātus, spinātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2021. gada augustam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Sv Vrsakņu diena
2 P D 11:46ziedu diena
3 O ziedu diena
4 T ziedu diena
5 C Vz 00:17lapu diena
6 Pk lapu diena
7 S L 10:31augļi
8 Sv Jauns 16:50 augļi Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
9 P J 17:56sakņu diena
10 O sakņu diena
11 T Sv 23:08ziedu diena
12 C ziedu diena
13 Pk ziedu diena
14 S Sk 03:01lapu diena
15 Sv Aug 18:20 lapu diena Lielās Māras diena – tradicionālā sīpolu ņemamā diena.
16 P St 06:12augļi
17 O  augļi
18 T M 08:58sakņu diena
19 C sakņu diena
20 Pk Ū 11:49ziedu diena
21 S ziedu diena
22 Sv Pilns 15:02 Z 15:42lapu diena  Diena nav labvēlīga stādīšanai un pārstādīšanai.
23 P lapu diena
24 O A 21:57augļi
25 T augļi
26 C augļi
27 Pk Vr 07:27sakņu diena
28 S sakņu diena
29 Sv D 19:42ziedu diena
30 P Dilst 10:13 ziedu diena
31 O ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, videscentrs.lvgmc.lv

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2021
Mēness kalendārs augustam Dārza darbu kalendārs septembrim
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *