Dārza darbu kalendārs 2020. gada septembrim

Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs 2020. gada septembrim šogad nāk klajā mēneša 1. datumā – Zinību dienā. Padomju laika skolēniem un studentiem septembris lielā mērā atmiņās ir palicis kā kartupeļu vākšanas laiks kolhozu laukos. Nevar gluži teikt, ka līkņāšana nedēļām kartupeļu tīrumā būtu bijis tas pats romantiskākais, kas bija noticies skolas dzīvē, tomēr ugunskurā ceptu kartupeļu smarža ir palikusi ļoti labā atmiņā. Tātad, kartupeļu mēnesis ir klāt!

Dārza darbu kalendārs septembrim

Dārza darbu kalendārs 2020. gada septembrim
Diennakts vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās par 5-6°C. Pēc 20. septembra, sākot ar austrumu rajoniem, vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10°C, un beidzas augu aktīvās veģetācijas periods, kas piekrastes rajonos gan parasti ilgst līdz oktobra sākumam. Nopietnākas rudens salnas sākas jau mēneša pirmajā dekādē Vidzemes un Latgales augstienēs, bet septembra otrajā pusē – arī piejūras rajonos.
Nokrišņu daudzums septembrī kopumā nedaudz samazinās. Kaut arī līst biežāk, tomēr nokrišņi ir mazāk intensīvi kā vasarā. Krasi samazinās pērkona negaisu skaits.Dārza darbi

Pirmais rudens mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopji novāc izaudzēto. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk ir novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēness zīmēs. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem novāc bietes, burkānus, kāļus, vidēji vēlos kāpostus, rutkus, selerijas, vēlos kartupeļus un lielāko daļu pārējo dārzeņu. Pēc dārzeņu novākšanas to aizņemtās platības mēslo un uzar vai uzrok.

Augļudārzā.
Mēneša beigās var rakt bedres augļu koku stādiem, tomēr pašu stādīšanu būtu labāk atlikt uz oktobri. Ienākas vēlās vasaras un rudens ābolu un bumbieru šķirnes, kā arī vairums plūmju. Krūmcidoniju raža ir jānovāc līdz pirmajām salnām, jo to augļi ir visai jūtīgi pret zemu temperatūru. Pirmajā septembra dekādē vēl var stādīt zemenes.

Košumdārzā.
Mēneša sākumā telpās jāsanes pa vasaru ārā novietotie telpaugi. Septembra otrajā pusē sāk stādīt puķu sīpolus: tulpes, hiacintes, krokusus, sniegpulkstenītes, muskares un vēl atlikušās narcises. Septembris ir labākais laiks rožu stādīšanai un pārstādīšanai.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

❗ Svarīgi. Lasot tabulu ir jāskatās arī uz zodiaka zīmju maiņas pulksteņa laikiem, ne tikai datumiem. Piemēram, 3. septembrī Mēness vēl visu dienu pavadīs Zivju zīmē.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2020. gada septembrim

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 O Z 12:34lapu diena
2 T Pilns 08:22 lapu diena
3 C A 23:31augļi Vēl visu šo dienu Mēness pavadīs Zivju zīmē
4 Pk augļi
5 S augļi
6 Sv Vr 11:43sakņu diena
7 P sakņu diena
8 O sakņu diena
9 T D 00:27ziedu diena
10 C Dilst 12:26 ziedu diena
11 Pk Vz 11:22lapu diena
12 S lapu diena
13 Sv L 18:32augļi
14 P augļi
15 O J 21:37sakņu diena
16 T sakņu diena
17 C Jauns 14:00 Sv 21:55ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
18 Pk ziedu diena
19 S Sk 21:33lapu diena
20 Sv lapu diena
21 P St 22:31augļi
22 O augļi
23 T augļi
24 C Aug 04:55 M 02:16sakņu diena
25 Pk sakņu diena
26 S Ū 09:08ziedu diena
27 Sv ziedu diena
28 P Z 18:34lapu diena
29 O lapu diena Miķeļi. Saskaņā ar tautas ticējumiem līdz Miķeļiem jābūt novāktai visai ražai, izņemot kāpostus.
30 T lapu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: TavaPasaule

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs septembrim
Dārza darbu kalendārs oktobrim Dārza darbu kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *