Dārza darbu kalendārs 2020. gada oktobrim

Šī gada siltais septembris pagāja praktiski bez salnām, ar vasarīgu siltumu vēl mēneša beigās, un oktobri mēs sagaidām vēl īsti neiegājuši zelta rudenī. Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs gan dosies ziemas guļā, un šis kalendārs būs šogad pēdējais. Nākamais nāks klajā februārī. Uz tikšanos!


Dārza darbu kalendārs 2020. gada oktobrim

Dārza darbu kalendārs oktobrim

Laika apstākļi oktobrī

Veļu jeb zemliku mēnesis ir laiks, kad visa daba sāk gatavoties ziemas miera periodam. Koki vispirms iekrāsojas košajos rudens toņos, bet pēc tam zaudē savu lapu rotu. Parasti pirmās rudens salnas gaisā valsts austrumos vērojamas septembra pašās beigās vai oktobra pirmajās dienās. Rietumu rajonos tās sākas vēlāk – mēneša otrajā vai trešajā dekādē.

Mēneša laikā temperatūra pakāpeniski pazeminās par 4-5°C. Oktobra vidējā gaisa temperatūra ir no 5,0-5,3 grādiem Vidzemes augstienē un Alūksnes apkārtnē, līdz 8,0-8,3 grādiem Kurzemes piekrastē. Šī gadsimta oktobra aukstuma rekords tika uzstādīts 2002. gadā, kad 21.-22. oktobrī Vidzemes augstienē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -16°C.

Pērkona negaisi oktobrī ir reti un gadās ne katru gadu, bet var parādīties sniegs, kas gan parasti ātri nokūst. Lai gan nokrišņu summa oktobrī ir apmēram tāda pati kā septembrī, tomēr strauji pieaug apmākušos dienu skaits: parasti puse no visām dienām ir apmākušās.Dārza darbi

Oktobrī noslēdzas ražas novākšana, un būtu jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejoša (nejaukt ar augošu!) mēness laikā. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Daži ticējumi par kāpostu skābēšanu:

✅ Kāposti jāliek skābēt jaunā mēnesī, ja liek vecā mēnesī, tad ir ļuperīgi (mīksti).
✅ Kāposti jāgrūž jaunā mēnesī, tad viņi ir cietnēji, bet vecā viņi izput.
✅ Ja kāpostus skābē jaunā mēnesī, tad tie cieti, ja vecā — mīksti.
✅ Kāpostus muca berot jāsmejas, lai tie labi rūgtu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem vēl jānovāc vēlie kāposti, mēneša sākumā – septembrī nenovāktie burkāni, bietes un rāceņi. Salizturīgos rožu kāpostus var novākt pat vēl novembra sākumā. Pēc rudens ražas novākšanas dārzu var uzrakt, bet tas nav obligāti, sevišķi vieglām augsnēm. Oktobrī un novembra pirmajā pusē uzglabāšanai skābē kāpostus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus.

Augļudārzā.
Dārzos novāc pēdējos ziemas ābolus. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, kamēr lapas vēl nav nobirušas un tie ir labi saskatāmi. Oktobris būtu īstais laiks augļukoku un krūmogulāju stādīšanai. Izņēmumi varētu būt saldie ķirši un plūmes, kurus tomēr labāk stādīt pavasarī. Mēneša beigās var kaļķot augļukoku stumbrus, vismaz to pusi, ko pavasarī apspīdēs saule.

Košumdārzā.
Pēc pirmajām nopietnākām salnām rok dāliju gumus un kannu saknes. Oktobra sākumā vēl izrok un sagatavo glabāšanai gladiolu bumbuļsīpolus. Oktobrī turpina stādīt tulpju sīpolus. Piesedz sala jūtīgākās daudzgadīgās puķes. Rozes joprojām laista, jo izkaltušas ziemu tās var arī nepārdzīvot.

! Lasot kalendāru, būtu jāpievērš uzmanība mēness zīmes maiņas pulksteņa laikam. Biežas ir dienas, kad Mēness nākamajā zīmē pāriet vakarā, tātad darba dienu tas pavada vēl iepriekšējā zodiaka zīmē!

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2020. gada oktobrim

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 C A 05:47augļi
2 Pk Pilns 00:05 augļi
3 S Vr 18:12sakņu diena
4 Sv sakņu diena
5 P sakņu diena
6 O D 07:03ziedu diena
7 T ziedu diena
8 C Vz 18:45lapu diena
9 Pk lapu diena
10 S Dilst 03:39 lapu diena
11 Sv L 03:24augļi
12 P augļi
13 O J 07:56sakņu diena
14 T sakņu diena
15 C Sv 08:54ziedu diena
16 Pk Jauns 22:31 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
17 S Sk 08:05lapu diena
18 Sv lapu diena
19 P St 07:43augļi
20 O augļi
21 T M 09:44augļi
22 C sakņu diena
23 Pk Aug 16:23 Ū 15:17ziedu diena
24 S ziedu diena
25 Sv Z 23:18lapu diena Visa diena vēl Ūdensvīra zīmē
26 P lapu diena
27 O lapu diena
28 T A 10:45augļi
29 C augļi
30 Pk Vr 23:19sakņu diena
31 S Pilns 16:49 sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs oktobrim
Dārza darbu kalendārs septembrim
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *