Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūnijam

Neraugoties uz ļoti silto ziemu, šopavasar augu attīstība stipri iekavējās. Bet astronomiskā vasara – vasaras saulgrieži – iestāsies kā ierasti, to laikapstākļi neietekmēs. Šogad tas notiks 21. jūnijā precīzi 00:44 pēc Latvijas laika, kad Saule ieies Vēža zīmē, un sāksies vasara.

Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūnijam

Dārza darbu kalendārs jūnijam

Laika apstākļi jūnijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +13,5°C (Ventspilī, Kolkā) līdz +15,7 °C (Daugavpilī) un +16,2°C Rīgā. Augsnes virskārtas temperatūra parasti sasniedz 15-16°C, salīdzinot ar maiju, pieaug nokrišņu daudzums, sevišķi Latvijas austrumu rajonos. Jūnijā līdz Jāņiem vēl ir iespējamas arī salnas. Piemēram, 2013. gadā zāles virskārtā otrajā dekādē bija trīs naktis ar salnu līdz -1; -2 grādiem. Arī 2018. gadā naktī uz 3. jūniju Stendē bija salna.

Dārza darbi

Tā kā jūnijā pie mums zied vairums ziedaugu, to agrāk dēvēja arī par ziedu mēnesi. Dārzkopjiem lielākais darbu apjoms ir saistīts ar augsnes irdināšanu, kaitēkļu apkarošanu, augu papildmēslošanu un laistīšanu. Un vēl pļaušana, pļaušana, pļaušana! Mēneša otrajā pusē iekārto un pārrok komposta kaudzes, gatavo velēnu zemi. Atcerēsimies arī, ka jūnijs ir zelta laiks ārstniecības augu vākšanai.

Augļudārzā. Turpina veidot koku vainagus un krūmus, uzsienot vai atbalstot jaunos zarus. Pārbauda pavasara potējumus. Veic augļu koku un krūmu mēslošanu, aprok vai appļauj augļu koku apdobes. Jūnijā pastiprināta vērība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatības ierobežošanai augļudārzā.

Šogad vēlā ziedēšana ļaus tikt pie skaistiem āboliem. Tam līdzēs lieko ābolīšu izkniebšana. Zaros var atstāt vienu ābolu ik pēc 15 centimetriem, tāpat arī bumbierēm.

Sakņu dārzā. Kaplē un irdina rindstarpas. Ravē un irdina dobes, pēc salnām laukā izstāda gurķus un ķirbjus, stāda vēlos kāpostus. Sēj melnos rutkus, galda bietes, kāļus; zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Atkārtoti sēj dilles un salātus. Mēneša beigās galdā var likt agros kartupeļus. Pirms Jāņiem būtu jāizlieto rabarberi, tāpēc, ka vēlāk tajos uzkrājas kaitīgā skābeņskābe. Ar otro dekādi vajadzētu nākt gatavām zemenēm.

Košumdārzā. Pēc salnu izbeigšanās (parasti pēc 10. jūnija) izstāda tādus aukstumjūtīgus košumaugus, kā begonijas, cinnijas, dālijas, kannas, kreses, pelargonijas, petūnijas, salvijas, samtenes un puķu tabaku. Iznes ārā, dārzā telpaugus. Istabas augus novieto daļējo noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā. Vasarā ziedošām ziemcietēm, kā arābēm un prīmulām, veic ceru dalīšanu. Ja sīpolpuķes grib stādīt citā vietā, tās jāizrok līdz Jāņiem, kamēr tām vēl ir lapas.

Nepieciešamības gadījumā, tomēr pēc iespējas retāk, laista zālienu, vēlams lapu dienās. Var dot papildmēslojumu.
Ievērosim, ka šogad jūnijā ir divi aptumsumi, kas nav labākais laiks atbildīgiem darbiem!
Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.
Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.

Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūnijam

 

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 P Sv ziedu diena
2 O Sk 19:06lapu diena 
3 T lapu diena
4 C St 20:17Augļu diena Nelabvēlīga diena
5 Pk Pilns 22:12 Augļu diena Mēness aptumsums. Darbiem nelabvēlīga diena
6 S M 22:44Sakņu diena Nelabvēlīga diena
7 Sv Sakņu diena
8 P Sakņu diena
9 O Ū 03:54ziedu diena
10 T ziedu diena
11 C Z 12:31lapu diena
12 Pk lapu diena
13 S Dilst 09:24 lapu diena
14 Sv A 00:03Augļu diena
15 P Augļu diena
16 O Vr 12:36Sakņu diena
17 T sakņu diena
18 C sakņu diena
19 Pk D 00:00ziedu diena
20 S ziedu diena Nelabvēlīga diena
21 Sv Jauns 09:41 Vz 09:02lapu diena Saules aptumsums. Nelabvēlīga diena
22 P lapu diena Nelabvēlīga diena
23 O L 15:33Augļu diena
24 T Augļu diena
25 C J 20:05sakņu diena
26 Pk sakņu diena
27 S Sv 23:16ziedu diena  Septiņu gulētāju diena
28 Sv Aug 11:16 ziedu diena
29 P ziedu diena
30 O Sk 01:48lapu diena 

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs jūnijam
Dārza darbu kalendārs maijam Mēness kalendārs 2020
Dārza darbu kalendārs jūlijam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *