Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūlijam

Laiks rit strauji, un pavasarī apritēja jau pieci gadi, kopš Tava Pasaule sāka publicēt dārza darbu mēness kalendārus. Pusapaļo jubileju nekā īpaši neatzīmējām, vienkārši papriecājāmies, ka joprojām esam, un mūsu lasītāju loks aug. Tātad, šis ir jau piektais jūlija dārza darbu kalendārs!

Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūlijam

Dārza darbu kalendārs jūlijam

<

Laika apstākļi jūlijā

Latvijā jūlijs ir gada karstākais mēnesis. Tā vidējā gaisa temperatūra ir +17,0°C, bet vidējā maksimālā – +21,5° (2010. gadā). Savukārt visaukstākais jūlijs novērojumu vēsturē bija 1979. gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza vien +13,9°C. Salīdzinot ar jūniju, jūlijā pieaug negaisu skaits, kā arī nokrišņu daudzums – jūlijs, kopā ar augustu, ir gada mitrākie mēneši. Šis ir vienīgais mēnesis, kad nav novērotas salnas gaisā.

Pēc tautas ticējumiem, ja septiņu brāļu dienā (10. jūlijā) līst lietus, tad līšot vēl vai nu septiņas dienas, vai pat septiņas nedēļas.Dārza darbi jūlijā

Šogad 5. jūlijā būs Mēness aptumsums. Šajā datumā, kā arī tām tuvākajās pāris dienās svarīgus darbus labāk neveikt.

Augļudārzā. Augļudārzos veic zemes irdināšanu un papildmēslošanu. Nepieciešamības gadījumā atbalsta ābeļu zarus, pēc vajadzības veic augļu retināšanu. Šomēnes ienākas ķirši un nedrīkstētu piemirst tiem savlaicīgi uzklāt tīklus, jo ķiršogas mīlam ne tikai mēs, bet arī mūsu spārnotie draugi. Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad pa īstam sākas ražas novākšanas darbi. Ievērosim, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un arī dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nesajauciet ar augošu!) mēnesī. Augšupejošā mēness laiks kalendārā apzīmēts ar augšup vērstu bultiņu. Mēneša beigās pēc ražas novākšanas būs daudz darba zemeņu stādījumos. Tām apgriež stīgas, ravē un sagatavo augsni jauniem stādījumiem.

Sakņu dārzā. Pirms ziedēšanas vāc garšaugus. Pēc agro dārzeņu novākšanas atbrīvotajā vietā var sēt dārzeņus otrajai ražai. Sēj salātus, skābenes, spinātus, rutkus, rāceņus, redīsus. Salātus un Pekinas kāpostus labāk vispirms izsēt stādu kastēs un dobēs izstādīt vēlāk. Izstāda kolrābjus un brokoļus, pirmajā dekādē arī ziedkāpostus. Daudz darba prasīs ravēšana un rindstarpu irdināšana.

Daudzgadīgo dārzeņu novākšanu pārtrauc ap 20. jūliju.

Košumdārzā. Jūlijā rok pavasara sīpolpuķu – tulpju, hiacinšu un narcišu sīpolus. Var pārstādīt un sadalīt pavasara sākumā ziedošās ziemcietes: arābes, doronikas, prīmulas, īrisus. Sēj divgadīgās un daudzgadīgās puķes. Gan viengadīgajām gan daudzgadīgajām puķēm jāizkniebj vai jāizgriež vecie ziedi. Rozēm, kad noziedējuši visi ziedi ķekarā, nogriež arī to – vismaz līdz pirmajai lielajai lapai. Laistot balkona augus, jāņem vērā, ka tiem nepatiks tikko no krāna ņemts aukstais ūdens. Tie ir jālaista ar nostādītu un pasilušu.

Jūlijā ir liepu ziedēšanas laiks, tātad var ievākt liepziedus zāļu tējām un daudzus citus ārstniecības augus. Nepieciešamības gadījumā ir jālaista zāliens, vēlams lapu dienās. Arī pārējiem kultūraugiem ieteicams laistīšanu veikt lapu dienās – laikā, kad Mēness atrodas Zivju, Skorpiona vai Vēža zīmēs. Pārcensties gan nevajag, jo mākslīgā laistīšana neveicina spēcīgas sakņu sistēmas veidošanos.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2020. gada jūlijam

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 T Sklapu diena
2 C St 04:21augļi
3 Pk augļi
4 S M 07:48sakņu diena Nelabvēlīga diena
5 Sv Pilns 07:44 sakņu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem – Mēness aptumsums.
6 P Ū 13:08ziedu diena
7 O ziedu diena
8 T Z 21:12lapu diena
9 C lapu diena
10 Pk lapu diena Septiņu brāļu diena
11 S A 08:06augļi
12 Sv augļi
13 P Dilst 02:29 Vr 20:34sakņu diena
14 O sakņu diena
15 T sakņu diena
16 C D 08:19ziedu diena
17 Pk ziedu diena
18 S Vz 17:24lapu diena
19 Sv lapu diena
20 P Jauns 20:33 L 23:16augļi
21 O augļi
22 T augļi
23 C J 02:40sakņu diena
24 Pk sakņu diena Jēkabi
25 S Sv 04:54ziedu diena
26 Sv ziedu diena Annas diena
27 P Aug 15:33 Sk 07:12lapu diena
28 O lapu diena
29 T St 10:25augļi
30 P augļi
31 O M 14:58sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2020
Mēness kalendārs jūlijam Matu griešana un skaistumkopšana 2020. gada jūlijā
Dārza darbu kalendārs 2020. gada augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *