Dārza darbu kalendārs 2019. gada septembrim

Kam gaidīts, bet kam arī – ne visai, ir pienācis septembris. Aizejošā vasara bija dažāda, kā jau Latvijā: siltais jūnijs, vēsais jūlijs un sausais augusts. Pagaidām šķiet, ka raža būs laba, jo īpaši graudaugiem. Sēņotājiem gan dažādās vietās iet visādi.


Dārza darbu kalendārs 2019. gada septembrim

Dārza darbu kalendārs septembrim

Laika apstākļi septembrī
Diennakts vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās par 5-6 °C. Pēc 20. septembra, sākot ar austrumu rajoniem, vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10°C, un beidzas augu aktīvās veģetācijas periods, kas piekrastes rajonos gan parasti ilgst līdz oktobra sākumam. Nopietnākas rudens salnas sākas jau mēneša pirmajā dekādē Vidzemes un Latgales augstienēs, bet septembra otrajā pusē – arī piejūras rajonos.
Nokrišņu daudzums septembrī kopumā nedaudz samazinās. Kaut arī līst biežāk, tomēr nokrišņi ir mazāk intensīvi kā vasarā. Krasi samazinās pērkona negaisu skaits.

Dārza darbi

Pirmais rudens mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopji novāc izaudzēto. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk ir novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēness zīmēs. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem novāc bietes, burkānus, kāļus, vidēji vēlos kāpostus, rutkus, selerijas, vēlos kartupeļus un lielāko daļu pārējo dārzeņu. Pēc dārzeņu novākšanas to aizņemtās platības mēslo un uzar vai uzrok.

Augļudārzā.
Mēneša beigās var rakt bedres augļu koku stādiem, tomēr pašu stādīšanu būtu labāk atlikt uz oktobri. Ienākas vēlās vasaras un rudens ābolu un bumbieru šķirnes, kā arī vairums plūmju. Krūmcidoniju raža ir jānovāc līdz pirmajām salnām, jo to augļi ir visai jūtīgi pret zemu temperatūru. Pirmajā septembra dekādē vēl var stādīt zemenes.

Košumdārzā.
Mēneša sākumā telpās jāsanes pa vasaru ārā novietotie telpaugi. Septembra otrajā pusē sāk stādīt puķu sīpolus: tulpes, hiacintes, krokusus, sniegpulkstenītes, muskares un vēl atlikušās narcises. Septembris ir labākais laiks rožu stādīšanai un pārstādīšanai.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2019. gada septembrim

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Sv Sv 02:08ziedu diena
2 P ziedu diena
3 O Sk 02:35lapu diena
4 T lapu diena
5 C St 06:08augļi
6 Pt Aug 06:10 augļi
7 S M 13:37sakņu diena
8 Sv sakņu diena
9 P sakņu diena
10 O Ū 00:24ziedu diena
11 T ziedu diena
12 C Z 12:52lapu diena
13 Pt lapu diena
14 S Pilns 07:33 lapu diena
15 Sv A 01:32augļi
16 P augļi
17 O Vr 13:31sakņu diena
18 T sakņu diena
19 C  D 23:58ziedu diena
20 Pt ziedu diena
21 S ziedu diena
22 Sv Dilst 05:41 Vz 07:50lapu diena
23 P lapu diena
24 O L 12:19augļi
25 T augļi
26 C J 13:37sakņu diena
27 Pt sakņu diena
28 S Jauns 21:26 Sv 13:03ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
29 Sv ziedu diena Miķeļi. Atbilstoši ticējumiem līdz Miķeļiem jābūt novāktai visai ražai, izņemot kāpostus.
30 P Sk 12:42lapu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: TavaPasaule

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs septembrim
Dārza darbu kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *