Dārza darbu kalendārs 2019. gada oktobrim

Dārgie lasītāji! Dārza darbu kalendārs 2019. gada oktobrim būs šogad pēdējais. Iesim ziemas brīvdienās un ar dārza darbu apskatiem atgriezīsimies 2020. gada februārī. Veiksmi ražas novākšanā un lapu grābšanā!


Dārza darbu kalendārs 2019. gada oktobrim

Dārza darbu kalendārs oktobrim

Laika apstākļi oktobrī

Veļu jeb zemliku mēnesis ir laiks, kad visa daba sāk gatavoties ziemas miera periodam. Koki vispirms iekrāsojas košajos rudens toņos, bet pēc tam zaudē savu lapu rotu. Parasti pirmās rudens salnas gaisā valsts austrumos vērojamas septembra pašās beigās vai oktobra pirmajās dienās. Rietumu rajonos tās sākas vēlāk – mēneša otrajā vai trešajā dekādē.

Mēneša laikā temperatūra pakāpeniski pazeminās par 4-5°C. Oktobra vidējā gaisa temperatūra ir no 5,0-5,3 grādiem Vidzemes augstienē un Alūksnes apkārtnē, līdz 8,0-8,3 grādiem Kurzemes piekrastē. Šī gadsimta oktobra aukstuma rekords tika uzstādīts 2002. gadā, kad 21.-22. oktobrī Vidzemes augstienē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -16°C.

Pērkona negaisi oktobrī ir reti un gadās ne katru gadu, bet var parādīties sniegs, kas gan parasti ātri nokūst. Lai gan nokrišņu summa oktobrī ir apmēram tāda pati kā septembrī, tomēr strauji pieaug apmākušos dienu skaits: parasti puse no visām dienām ir apmākušās.

Dārza darbi

Oktobrī noslēdzas ražas novākšana, tāpēc būtu jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejoša (nejaukt ar augošu!) mēness laikā. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem vēl jānovāc vēlie kāposti, mēneša sākumā – septembrī nenovāktie burkāni, bietes un rāceņi. Salizturīgos rožu kāpostus var novākt pat vēl novembra sākumā. Pēc rudens ražas novākšanas dārzu var uzrakt, bet tas nav obligāti, sevišķi vieglām augsnēm. Oktobrī un novembra pirmajā pusē uzglabāšanai skābē kāpostus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus.

Augļudārzā.
Dārzos novāc pēdējos ziemas ābolus. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, kamēr lapas vēl nav nobirušas un tie ir labi saskatāmi. Oktobris būtu īstais laiks augļukoku un krūmogulāju stādīšanai. Izņēmumi varētu būt saldie ķirši un plūmes, kurus tomēr labāk stādīt pavasarī. Mēneša beigās var kaļķot augļukoku stumbrus, vismaz to pusi, ko pavasarī apspīdēs saule.

Košumdārzā.
Pēc pirmajām nopietnākām salnām rok dāliju gumus un kannu saknes. Oktobra sākumā vēl izrok un sagatavo glabāšanai gladiolu bumbuļsīpolus. Oktobrī turpina stādīt tulpju sīpolus. Piesedz sala jūtīgākās daudzgadīgās puķes. Rozes joprojām laista, jo izkaltušas ziemu tās var arī nepārdzīvot.

! Lasot kalendāru, būtu jāpievērš uzmanība mēness zīmes maiņas pulksteņa laikam. Biežas ir dienas, kad Mēness nākamajā zīmē pāriet vakarā, tātad darba dienu tas pavada vēl iepriekšējā zodiaka zīmē!

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2019. gada oktobrim

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 O Sk lapu diena
2 T St 14:44augļi
3 C augļi
4 Pt M 20:43sakņu diena Visa diena vēl Strēlnieka zīmē
5 S Aug 19:47 sakņu diena
6 Sv sakņu diena
7 P Ū 06:42ziedu diena
8 O ziedu diena
9 T Z 19:05lapu diena
10 C lapu diena
11 Pt lapu diena
12 S A 07:46augļi
13 Sv augļi
14 P Pilns 00:08 Vr 19:24sakņu diena
15 O sakņu diena
16 T sakņu diena
17 C D 05:30ziedu diena
18 Pt ziedu diena
19 S Vz 13:43lapu diena
20 Sv lapu diena
21 P Dilst 15:39 L 19:29augļi
22 O augļi
23 T J 22:30sakņu diena
24 C sakņu diena
25 Pt Sv 23:20ziedu diena
26 S ziedu diena
27 Sv Sk 22:30lapu diena
28 P Jauns 05:38 lapu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
29 O St 23:58augļi Visa diena vēl Skorpiona zīmē
30 T augļi
31 C augļi

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs oktobrim
Dārza darbu kalendārs septembrim
2 komentāri
  1. 04/03/2020

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *