Dārza darbu kalendārs 2019. gada martam

Salīdzinot ar pagājušā gada ledaino marta sākumu, šogad marts ir iesācies ar slapjdraņķi. Tā nu iet kā pa viļņiem – supersiltais 2017. gada marts, aukstais – astoņpadsmitajā gadā, bet šogad – nu tā pa vidam.

Dārza darbu kalendārs 2019. gada martam
Astronomiskais pavasaris, atšķirībā no klimatiskā un fenoloģiskā, nav atkarīgs no laika apstākļiem un tas 2019. gadā iestāsies 20. martā divas minūtes pirms pusnakts – 23:58, kad Saule pāries Auna zīmē.Dārza darbu kalendārs martam

Laika apstākļi martā

Martā dienas strauji kļūst garākas, līdz 20. martā diena ar nakti kļūst vienāda garuma. Tad, kā jau minējām, arī iestājas astronomiskais (un astroloģiskais) pavasaris. Temperatūras svārstības martā ir visai lielas gan diennakts griezumā, kad dienā pakususī sniega virskārta naktīs bieži sasalst, veidojot plānu ledus garozu – sērsnu, gan arī mēneša gaitā.

Marta aukstuma rekords tika uzstādīts 1942. gada 14. martā Ainažos, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -34,4 °C. Bet nav retums arī siltas dienas, sevišķi mēneša otrā pusē. Piemēram, 2015. gadā turpat Ainažos 18. martā bija +15 grādu silts. Nokrišņu martā nav daudz – tas ir otrs sausākais mēnesis pēc februāra.

Par aktuālajiem laika apstākļiem runā sinoptiķis Toms Bricis (Rīta Panorāma).

Dārza darbi

Dārzkopjiem marts, pirmām kārtām, ir sēšanas un stādu audzēšanas mēnesis.
Augļudārzā.
Augļu dārzā uz marta beigām, kad vairs nav gaidāmi lieli mīnusi, var sākt apgriezt augļu koku un krūmu zarus – bojātos un nokaltušos, kā arī veidot vainagus. To pašu dara ar dekoratīvajiem krūmiem. Atcerēsimies, ka visus griešanas darbus labāk veikt augļu dienās, sevišķi izvairoties to darīt lapu dienās. Kad nokusis sniegs, un zeme jau ir apžuvusi – novāc no rudens palikušās kritušās lapas un mumificējušos auglīšus. Izlīdzina zālienā kurmju rakumus, ja tādi ir.

Sakņu dārzā.
Apkurināmās siltumnīcās sējas darbi jau rit pilnā sparā, kamēr neapkurināmās vēl tikai gatavo sezonai. Martā saules gaismas jau ir gana, lai uz palodzēm liktu stādus. Stādiem sēj baziliku un citus garšaugus, brokoļus, gurķus, papriku, salātus, tomātus, ziedkāpostus. Papriku būtu vēlams sasēt vēl mēneša sākumā.

Neaizmirsīsim par zaļajiem lociņiem, kurus var iegūt vienkārši ieliekot sīpolu burciņā tā, lai saknīte saskartos ar ūdeni. Liekam gaismā uz palodzes un jau pēc dažām dienām tiksim pie pašu audzētiem zaļumiem.

Košumdārzā.
Martā kastītēs un podiņos uzsāk vasaras puķu sēšanu dēstiem. Mēneša sākumā vai vidū sēj balzamīnes, kohijas, lauvmutītes, petūnijas, salvijas, verbēnas, bet mēneša beigās – arī asteres, vasaras flokšus, puķu tabaku u.c. Aptuvenos sēšanas un dēstu stādīšanas laikus būtu jānolasa uz sēklu iepakojuma, jo dažādām šķirnēm tie var būt atšķirīgi.

Kad iestājas siltāks laiks, apgriež apsalušos un nomelnējušos rožu dzinumus.

Sējot ne tik svarīgi būtu ievērot, kādā zodiaka zīmē atrodas Mēness, bet vairāk skatīties, lai sējas laiks būtu augošā mēnesī, tuvāk pilnmēnesim, bet ne pašā pilnmēness dienā. To var darīt arī dažas dienas pēc pilnmēness.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2019. gada martam

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Pt Msakņu diena
2 S Ū 21:06ziedu diena
3 Sv ziedu diena Mēness Ūdensvīra zīmē nav labākais laiks sēšanai un stādīšanai.
4 P ziedu diena Tas pats.
5 O Z 10:11lapu diena
6 T Jauns 18:04 lapu diena Jaunmēness. Diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
7 C A 22:27augļi
8 Pt augļi
9 S augļi
10 Sv Vr 09:10sakņu diena
11 P sakņu diena
12 O D 17:48Ziedu diena
13 T ziedu diena
14 C Aug 12:27 Vz 23:49lapu diena Visu dienu Mēness vēl atradīsies Dvīņu zīmē
15 Pt lapu diena
16 S lapu diena
17 Sv L 02:57augļi Ģertrūdes diena – viena no tā sauktajām kukaiņu dienām. Pēc tautas ticējumiem šai dienā nedrīkst ne sēt ne stādīt. Diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
18 P augļi
19 O J 03:41sakņu diena
20 T sakņu diena
21 C Pilns 03:42 Sv 03:28Ziedu diena Šodien nav ieteicams sēt un stādīt, jo augi var izstīdzēt. Benedikta (Bindus) diena. Vēl viena kukaiņu diena. Nedrīkst no meža neko nest mājā.
22 Pt ziedu diena
23 S Sk 04:16lapu diena
24 Sv lapu diena
25 P St 08:06augļi Pavasara Māras diena. Pēdējā no kukaiņu dienām. Šodien strādāt nebūtu ieteicams.
26 O augļi
27 T M 16:07sakņu diena
28 C Dilst 06:10 sakņu diena
29 Pt sakņu diena
30 S Ū 03:46ziedu diena
31 Sv ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra
Mēness kalendārs martam
Dārza darbi 2019. gada aprīlim
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *