Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūnijam

Klāt ir Tavas Pasaules jūnija dārza darbu mēness kalendārs. Šogad Saule Vēža zīmē pāries 21. jūnijā 18:54 pēc Latvijas laika, kad iestāsies astronomiskā vasara. Fenoloģiski jūras piekrastes rajonos vasara iestājas jau maija trešajā dekādē, pārējā Latvijā – jūnijā.

Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūnijam
Dārza darbu kalendārs jūnijam

Laika apstākļi jūnijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +13,5°C (Ventspilī, Kolkā) līdz +15,7 °C (Daugavpilī) un +16,2°C Rīgā. Augsnes virskārtas temperatūra parasti sasniedz 15-16°C, salīdzinot ar maiju, pieaug nokrišņu daudzums, sevišķi Latvijas austrumu rajonos. Jūnijā līdz Jāņiem vēl ir iespējamas arī salnas. Piemēram, 2013. gadā zāles virskārtā otrajā dekādē bija trīs naktis ar salnu līdz -1; -2 grādiem. Arī pagājušogad 3. jūnijā Stendē bija salna.

Dārza darbi

Tā kā jūnijā pie mums zied vairums ziedaugu, to agrāk dēvēja arī par ziedu mēnesi. Dārzkopjiem lielākais darbu apjoms ir saistīts ar augsnes irdināšanu, kaitēkļu apkarošanu, augu papildmēslošanu un laistīšanu. Un vēl pļaušana, pļaušana, pļaušana! Mēneša otrajā pusē iekārto un pārrok komposta kaudzes, gatavo velēnu zemi. Atcerēsimies arī, ka jūnijs ir zelta laiks ārstniecības augu vākšanai.

Augļudārzā. Turpina veidot koku vainagus un krūmus, uzsienot vai atbalstot jaunos zarus. Pārbauda pavasara potējumus. Veic augļu koku un krūmu mēslošanu, aprok vai appļauj augļu koku apdobes. Jūnijā pastiprināta vērība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatības ierobežošanai augļudārzā.

Šķiet, ka šis nebūs ābolu gads, bet ja nu kādam ir veicies, tad tikt pie skaistiem āboliem palīdzēs lieko izkniebšana. Zaros var atstāt vienu ābolu ik pēc 15 centimetriem, tāpat arī bumbierēm.

Sakņu dārzā. Kaplē un irdina rindstarpas. Ravē un irdina dobes, pēc salnām laukā izstāda gurķus un ķirbjus, stāda vēlos kāpostus. Sēj melnos rutkus, galda bietes, kāļus; zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Atkārtoti sēj dilles un salātus. Mēneša beigās galdā var likt agros kartupeļus. Pirms Jāņiem būtu jāizlieto rabarberi, tāpēc, ka vēlāk tajos uzkrājas kaitīgā skābeņskābe. Ar otro dekādi vajadzētu nākt gatavām zemenēm.

Košumdārzā. Pēc salnu izbeigšanās (parasti pēc 10. jūnija) izstāda tādus aukstumjūtīgus košumaugus, kā begonijas, cinnijas, dālijas, kannas, kreses, pelargonijas, petūnijas, salvijas, samtenes un puķu tabaku. Iznes ārā, dārzā telpaugus. Istabas augus novieto daļējo noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā. Vasarā ziedošām ziemcietēm, kā arābēm un prīmulām, veic ceru dalīšanu. Ja sīpolpuķes grib stādīt citā vietā, tās jāizrok līdz Jāņiem, kamēr tām vēl ir lapas.

Nepieciešamības gadījumā, tomēr pēc iespējas retāk, laista zālienu, vēlams lapu dienās. Var dot papildmēslojumu.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.
Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.

Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūnijam

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 S Vr sakņu diena
2 Sv D 14:48ziedu diena
3 P Jauns 13:02 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
4 O Vz 19:17lapu diena
5 T lapu diena
6 C L 22:16Augļu diena
7 Pt Augļu diena
8 S Augļu diena
9 Sv J 00:45sakņu diena
10 P Aug 08:59 Sakņu diena
11 O Sv 03:29ziedu diena
12 T ziedu diena
13 C Sk 07:02lapu diena
14 Pt lapu diena
15 S St 12:03Augļu diena
16 Sv Augļu diena
17 P Pilns 11:31 M 19:13Sakņu diena Pilnmēnesī nevajag augus ne stādīt, ne pārstādīt
18 O sakņu diena
19 T sakņu diena
20 C Ū 05:01ziedu diena
21 Pt ziedu diena Vasaras saulgrieži
22 S Z 17:01lapu diena
23 Sv lapu diena
24 P lapu diena
25 O Dilst 12:46 A 05:38Augļu diena
26 T Augļu diena
27 C Vr 16:32Sakņu diena Septiņu gulētāju diena
28 Pt sakņu diena
29 S sakņu diena
30 Sv D 00:09ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs jūnijam
Dārza darbu kalendārs maijam Mēness kalendārs 2019

2 komentāri
  1. 20/06/2019
    • tavapasaule 20/06/2019

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *