Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūlijam

Klāt dārza darbu mēness kalendārs 2019. gada jūlijam. Siena mēneša iesākumu mūsu meteorologi sola ne visai svelmainu, toties lietainu gan. Atminamies, ka ielija Septiņu gulētāju dienā (27. jūnijā), bet pēc tautas ticējumiem, tad līšot vēl septiņas dienas. Visas, cerams, ka tomēr nē, jo kas gan tad tas būs par Siena mēnesi?!

Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūlijam

Dārza darbu kalendārs jūlijam

Laika apstākļi jūlijā
Latvijā jūlijs ir gada karstākais mēnesis. Tā vidējā gaisa temperatūra ir +17,0°C, bet vidējā maksimālā – +21,5° (2010. gadā). Savukārt visaukstākais jūlijs novērojumu vēsturē bija 1979. gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza vien +13,9°C. Salīdzinot ar jūniju, jūlijā pieaug negaisu skaits, kā arī nokrišņu daudzums – jūlijs, kopā ar augustu, ir gada mitrākie mēneši. Šis ir vienīgais mēnesis, kad nav novērotas salnas gaisā.

Pēc tautas ticējumiem, ja septiņu brāļu dienā (10. jūlijā) līst lietus, tad līšot vēl vai nu septiņas dienas, vai pat septiņas nedēļas.

Dārza darbi

Šomēnes būs divi aptumsumi: Saules otrajā jūlijā un Mēness – 17. datumā. Šajā laikā, kā arī tām tuvākajās pāris dienās, svarīgus darbus labāk neveikt.

Augļudārzā. Augļudārzos veic zemes irdināšanu un papildmēslošanu. Nepieciešamības gadījumā atbalsta zarus, pēc vajadzības veic augļu retināšanu. Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad pa īstam sākas arī ražas novākšanas darbi. Ievērosim, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nesajauciet ar augošu!) mēnesi. Augšupejošā mēness laiks kalendārā apzīmēts ar augšup vērstu bultiņu. Mēneša beigās pēc ražas novākšanas būs daudz darba zemeņu stādījumos. Tām apgriež stīgas, ravē un sagatavo augsni jauniem stādījumiem.

Sakņu dārzā. Pirms ziedēšanas vāc garšaugus. Pēc agro dārzeņu novākšanas atbrīvotajā vietā var sēt dārzeņus otrajai ražai. Sēj salātus, skābenes, spinātus, rutkus, rāceņus, redīsus. Salātus un Pekinas kāpostus labāk vispirms izsēt stādu kastēs un dobēs izstādīt vēlāk. Izstāda kolrābjus un brokoļus, pirmajā dekādē arī ziedkāpostus. Daudz darba prasīs ravēšana un rindstarpu irdināšana.

Daudzgadīgo dārzeņu novākšanu pārtrauc ap 20. jūliju.

Košumdārzā. Jūlijā rok pavasara sīpolpuķu – tulpju, hiacinšu un narcišu sīpolus. Var pārstādīt un sadalīt pavasara sākumā ziedošās ziemcietes: arābes, doronikas, prīmulas, īrisus. Sēj divgadīgās un daudzgadīgās puķes. Gan viengadīgajām gan daudzgadīgajām puķēm jāizkniebj vai jāizgriež vecie ziedi. Rozēm, kad noziedējuši visi ziedi ķekarā, nogriež arī to – vismaz līdz pirmajai lielajai lapai. Laistot balkona augus, jāņem vērā, ka tiem nepatiks tikko no krāna ņemts aukstais ūdens. Tie ir jālaista ar nostādītu un pasilušu.

Jūlijā ir liepu ziedēšanas laiks, tātad var ievākt liepziedus zāļu tējām un daudzus citus ārstniecības augus. Nepieciešamības gadījumā ir jālaista zāliens, vēlams lapu dienās. Arī pārējiem kultūraugiem ieteicams laistīšanu veikt lapu dienās, tas ir laikā, kad Mēness atrodas Zivju, Skorpiona vai Vēža zīmēs. Pārcensties gan nevajag, jo mākslīgā laistīšana neveicina spēcīgas sakņu sistēmas veidošanos.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2019. gada jūlijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 P D ziedu diena Nelabvēlīga diena
2 O Jauns 22:16 Vz 04:24lapu diena Saules aptumsums. Darbiem nelabvēlīga diena.
3 T lapu diena Nelabvēlīga diena
4 C L 06:19augļi
5 Pt augļi
6 S J 07:25sakņu diena
7 Sv sakņu diena
8 P Sv 09:07ziedu diena
9 O Aug 13:55 ziedu diena
10 T Sk 12:29lapu diena Septiņu brāļu diena
11 C lapu diena
12 Pt St 18:05augļi
13 S augļi
14 Sv augļi
15 P M 02:05sakņu diena
16 O sakņu diena Nelabvēlīga diena
17 T Pilns 00:38 Ū 12:19ziedu diena Mēness aptumsums. Darbiem nelabvēlīga diena.
18 C ziedu diena
19 Pt ziedu diena
20 S Z 00:19lapu diena
21 Sv lapu diena
22 P A 13:02augļi
23 O augļi
24 T augļi
25 C Dilst 04:18 Vr 00:42sakņu diena
26 Pt sakņu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem – Mēness aptumsums. Annas diena.
27 S D 09:29ziedu diena Tas pats.
28 Sv ziedu diena
29 P Vz 14:31lapu diena
30 O lapu diena
31 T L 16:18augļi

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2020
Mēness kalendārs jūlijam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *