Dārza darbu kalendārs 2019. gada augustam

Ar rudenīgām naktīm ir aizvadīts laikapstākļu kontrastiem visai bagātais jūlija mēnesis. Klāt ir Tavas Pasaules dārza darbu kalendārs 2019. gada augustam.

Dārza darbu kalendārs 2019. gada augustam

Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā
Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Piekrastes rajonos gaisa temperatūra, salīdzinot ar jūliju, pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.

Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Piemēram, laikā, kad dilstošs mēness atrodas Vērša zīmē, ir labi novākt sakņaugus. Šogad tas iekrīt 21., 22., kā arī 23. datumā pa dienu.

Bez tam 15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem esot labvēlīga sīpolu noņemšanai.

Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus, arī mauriņu, “izlutina”, un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Ja tas jau nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Apmēram līdz mēneša vidum drīkst veikt acošanu. Ogulājiem pēc ražas novākšanas izgriež slimos, sausos un bojātos zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes. Irdina un ravē apdobes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Nākamā gada ražai laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj dilles, salātus, spinātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2019. gada augustam

 

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 C Jauns 06:13 Laugļi Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
2 Pt J 16:22sakņu diena
3 S sakņu diena
4 Sv Sv 16:30ziedu diena
5 P ziedu diena
6 O Sk 18:31lapu diena
7 T Aug 20:31 lapu diena
8 C St 23:35augļi
9 Pt augļi
10 S  augļi
11 Sv M 07:50sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
12 P sakņu diena
13 O Ū 18:35ziedu diena
14 T ziedu diena
15 C Pilns 15:29 ziedu diena Diena nav labvēlīga stādīšanai un pārstādīšanai. Lielās Māras diena – tradicionālā sīpolu ņemamā diena
16 Pt Z 06:49lapu diena
17 S  lapu diena
18 Sv A 19:33augļi
19 P augļi
20 O  augļi
21 T Vr 07:37sakņu diena
22 C sakņu diena
23 Pt Dilst 17:56 D 17:34ziedu diena
24 S ziedu diena
25 Sv  ziedu diena
26 P Vz 00:05lapu diena
27 O lapu diena
28 T L 02:52augļi
29 C augļi
30 Pt Jauns 13:37 J 02:57sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
31 S sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2019
Mēness kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *