Dārza darbu kalendārs 2018. gada septembrim

Dārza darbu kalendārs 2018. gada septembrim

2018. gada svelmainā vasara pietuvojusies savam noslēgumam. Karstais un sausais laiks atstāja savu iespaidu uz ražu. Diemžēl šogad pagalam slikta bijusi ziemāju raža, toties biteniekiem gan būtu grēks sūdzēties. Plūmes un āboli kopumā ienākušies labi.

Dārza darbu kalendārs septembrim

Laika apstākļi septembrī
Diennakts vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās par 5-6 °C. Pēc 20. septembra, sākot ar austrumu rajoniem, vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10°C, un beidzas augu aktīvās veģetācijas periods, kas piekrastes rajonos gan parasti ilgst līdz oktobra sākumam. Nopietnākas rudens salnas sākas jau mēneša pirmajā dekādē Vidzemes un Latgales augstienēs, bet septembra otrajā pusē – arī piejūras rajonos.
Nokrišņu daudzums septembrī kopumā nedaudz samazinās. Kaut arī līst biežāk, tomēr nokrišņi ir mazāk intensīvi kā vasarā. Krasi samazinās pērkona negaisu skaits.

Dārza darbi

Pirmais rudens mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopji novāc izaudzēto. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēness zīmēs. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem novāc bietes, burkānus, kāļus, vidēji vēlos kāpostus, rutkus, selerijas un lielāko daļu pārējo dārzeņu. Pēc dārzeņu novākšanas to aizņemtās platības mēslo un uzar vai uzrok.

Augļudārzā.
Mēneša beigās var rakt bedres augļu koku stādiem, tomēr pašu stādīšanu būtu labāk atlikt uz oktobri. Ienākas vēlās vasaras un rudens ābolu un bumbieru šķirnes, kā arī vairums plūmju. Pirmajā septembra dekādē vēl var stādīt zemenes.

Košumdārzā.
Mēneša sākumā telpās jāsanes pa vasaru ārā novietotie telpaugi. Septembra otrajā pusē sāk stādīt puķu sīpolus: tulpes, hiacintes, krokusus, sniegpulkstenītes, muskares un vēl atlikušās narcises. Septembris ir labākais laiks rožu stādīšanai un pārstādīšanai.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2018. gada septembrim

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 S Vr sakņu diena
2 Sv D 11:02ziedu diena
3 P Dilst 05:37 ziedu diena
4 O Vz 15:04lapu diena
5 T lapu diena
6 C L 16:54augļi
7 Pt augļi
8 S J 17:29sakņu diena
9 Sv Jauns 21:01 sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
10 P Sv 18:20ziedu diena
11 O ziedu diena
12 T Sk 21:15lapu diena
13 C lapu diena
14 Pt lapu diena
15 S St 03:45augļi
16 Sv augļi
17 P Aug 02:15 M 14:07sakņu diena
18 O sakņu diena
19 T sakņu diena
20 C Ū 02:52ziedu diena
21 Pt ziedu diena
22 S Z 15:27lapu diena
23 Sv lapu diena
24 P lapu diena
25 O Pilns 05:52 A 02:04augļi
26 T augļi
27 C Vr 10:16sakņu diena
28 Pt sakņu diena
29 S D 16:26ziedu diena
30 Sv ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: TavaPasaule

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs septembrim
Dārza darbu kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *