Dārza darbu kalendārs 2018. gada oktobrim

Ar oktobra atnākšanu aktīvā dārza darbu sezona tuvojas savam noslēgumam. Šogad septembris bija padevies izcili silts – tas kļuva par siltāko kopš 1934. gada, kā arī visai sauss. Sausums vispār bija šīs vasaras posts, tāpat kā pagājušogad lietavas, tomēr kartupeļu raža daudzviet bija padevusies visnotaļ laba.


Dārza darbu kalendārs 2018. gada oktobrim

Dārza darbu kalendārs oktobrim

Laika apstākļi oktobrī


Veļu jeb zemliku mēnesis ir laiks, kad visa daba sāk gatavoties ziemas miera periodam. Koki vispirms iekrāsojas košajos rudens toņos, bet pēc tam zaudē savu lapu rotu. Parasti pirmās rudens salnas gaisā valsts austrumos vērojamas septembra pašās beigās vai oktobra pirmajās dienās. Rietumu rajonos tās sākas vēlāk – mēneša otrajā vai trešajā dekādē.

Mēneša laikā temperatūra pakāpeniski pazeminās par 4-5°C. Oktobra vidējā gaisa temperatūra ir no 5,0-5,3 grādiem Vidzemes augstienē un Alūksnes apkārtnē, līdz 8,0-8,3 grādiem Kurzemes piekrastē. Šī gadsimta oktobra aukstuma rekords tika uzstādīts 2002. gadā, kad 21.-22. oktobrī Vidzemes augstienē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -16°C.

Pērkona negaisi oktobrī ir reti un gadās ne katru gadu, bet var parādīties sniegs, kas gan parasti ātri nokūst. Lai gan nokrišņu summa oktobrī ir apmēram tāda pati kā septembrī, tomēr strauji pieaug apmākušos dienu skaits: parasti puse no visām dienām ir apmākušās.

Dārza darbi

Oktobrī noslēdzas ražas novākšana, tāpēc būtu jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejoša (nejaukt ar augošu!) mēness laikā. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem vēl jānovāc vēlie kāposti, mēneša sākumā – septembrī nenovāktie burkāni, bietes un rāceņi. Salizturīgos rožu kāpostus var novākt vēl pat novembra sākumā. Pēc rudens ražas novākšanas dārzu var uzrakt, bet tas nav obligāti, sevišķi vieglām augsnēm. Oktobrī un novembra pirmajā pusē uzglabāšanai skābē kāpostus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus.

Augļudārzā.
Dārzos novāc pēdējos ziemas ābolus. Augļu kokiem un ogulājiem jāizgriež nokaltušie un slimie zari, kamēr lapas vēl nav nobirušas un tie ir labi saskatāmi. Oktobris būtu īstais laiks augļukoku un krūmogulāju stādīšanai. Izņēmumi varētu būt saldie ķirši un plūmes, kurus tomēr labāk stādīt pavasarī. Mēneša beigās var kaļķot augļukoku stumbrus, vismaz to pusi, ko pavasarī apspīdēs saule.

Košumdārzā.
Pēc pirmajām nopietnākām salnām rok dāliju gumus un kannu saknes. Oktobra sākumā vēl izrok un sagatavo glabāšanai gladiolu bumbuļsīpolus. Oktobrī turpina stādīt tulpju sīpolus. Piesedz sala jūtīgākās daudzgadīgās puķes. Rozes joprojām laista, jo izkaltušas ziemu tās var arī nepārdzīvot.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2018. gada oktobrim

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 P Vz 21:00lapu diena
2 O Dilst 12:45 lapu diena
3 T lapu diena
4 C L 00:12augļi
5 Pt augļi
6 S J 02:19sakņu diena
7 Sv sakņu diena
8 P Sv 04:10ziedu diena
9 O Jauns 06:47 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
10 T Sk 07:09lapu diena
11 C lapu diena
12 Pt St 12:53augļi
13 S augļi
14 Sv M 22:17sakņu diena
15 P sakņu diena
16 O Aug 21:02 sakņu diena
17 T Ū 10:36ziedu diena
18 C ziedu diena
19 Pt Z 23:20lapu diena Visu dienu Mēness ir Ūdensvīrā
20 S lapu diena
21 Sv lapu diena
22 P A 09:58augļi
23 O augļi
24 T Pilns 19:45 Vr 17:33sakņu diena
25 C sakņu diena
26 Pt D 22:41ziedu diena
27 S ziedu diena
28 Sv ziedu diena
29 P Vz 01:27lapu diena
30 O lapu diena
31 T Dilst 18:40 L 04:42augļi

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: no pixabay.com

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs oktobrim
Dārza darbu kalendārs septembrim

2 komentāri
  1. 10/10/2018
    • tavapasaule 10/10/2018

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *