Dārza darbu kalendārs 2018. gada martam

Atšķirībā no pagājušā gada, šogad marts no februāra mēģināja paķert līdz ziemas spelgoni. Tomēr uz pilnmēnesi sals atkāpās un kļuva nedaudz siltāk. Dabā pavasari gan, vismaz mēneša pirmajā dekādē, sinoptiķi nesola. Meža darbu sezona varēs turpināties.

Dārza darbu kalendārs 2018. gada martam
Astronomiskais pavasaris, atšķirībā no klimatiskā un fenoloģiskā, nav atkarīgs no laika apstākļiem un 2018. gadā iestāsies 20. martā 18:30, Saulei pārejot Auna zīmē.
Dārza darbu kalendārs martam

Laika apstākļi martā

Martā dienas strauji kļūst garākas, līdz 20. martā diena ar nakti kļūst vienāda garuma. Tad, kā jau minējām, arī iestājas astronomiskais (un astroloģiskais) pavasaris. Temperatūras svārstības martā ir visai lielas gan diennakts griezumā, kad dienā pakususī sniega virskārta naktīs bieži sasalst, veidojot plānu ledus garozu – sērsnu, gan arī mēneša gaitā. Ilustrācijai – šī gada 1. martā gaisa temperatūra bija par divdesmit grādiem zemāka, nekā gadu iepriekš.

Marta aukstuma rekords tika uzstādīts 1942. gada 14. martā Ainažos, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -34,4 °C. Bet nav retums arī siltas dienas, sevišķi mēneša otrā pusē. Piemēram, 2015. gadā turpat Ainažos 18. martā bija +15 grādu silts. Nokrišņu martā nav daudz – tas ir otrs sausākais mēnesis pēc februāra.

Dārza darbi

Dārzkopjiem marts, pirmām kārtām, ir sēšanas un stādu audzēšanas mēnesis.
Augļudārzā.
Augļu dārzā uz marta beigām, kad vairs nav gaidāmi lieli mīnusi, var sākt apgriezt augļu koku un krūmu zarus – bojātos un nokaltušos, kā arī veidot vainagus. To pašu dara ar dekoratīvajiem krūmiem. Atcerēsimies, ka visus griešanas darbus labāk veikt augļu dienās, sevišķi izvairoties to darīt lapu dienās. Kad nokusis sniegs un zeme jau ir apžuvusi – novāc no rudens palikušās kritušās lapas un mumificējušos auglīšus. Izlīdzina zālienā kurmju rakumus, ja tādi ir.

Sakņu dārzā.
Apkurināmās siltumnīcās sējas darbi jau rit pilnā sparā, kamēr neapkurināmās vēl tikai gatavo sezonai. Martā saules gaismas jau ir gana, lai uz palodzēm liktu stādus. Stādiem sēj baziliku un citus garšaugus, brokoļus, gurķus, papriku, salātus, tomātus, ziedkāpostus. Papriku būtu vēlams sasēt vēl mēneša sākumā, tātad šogad – uzreiz pēc 2. marta pilnmēness.

Neaizmirsīsim par zaļajiem lociņiem, kurus var iegūt vienkārši ieliekot sīpolu burciņā tā, lai saknīte saskartos ar ūdeni. Liekam gaismā uz palodzes un jau pēc dažām dienām tiksim pie pašu audzētiem zaļumiem.

Košumdārzā.
Martā kastītēs un podiņos uzsāk vasaras puķu sēšanu dēstiem. Mēneša sākumā vai vidū sēj balzamīnes, kohijas, lauvmutītes, petūnijas, salvijas, verbēnas, bet mēneša beigās – arī asteres, vasaras flokšus, puķu tabaku u.c. Aptuvenos sēšanas un dēstu stādīšanas laikus būtu jānolasa uz sēklu iepakojuma, jo dažādām šķirnēm tie var būt atšķirīgi.

Sējot ne tik svarīgi būtu ievērot, kādā zodiaka zīmē atrodas Mēness, bet vairāk skatīties, lai sējas laiks būtu augošā mēnesī, tuvāk pilnmēnesim, bet ne pašā pilnmēness dienā. To var darīt arī dažas dienas pēc pilnmēness. Šogad martā iekrīt divi pilnmēneši. Pirmais no tiem jau notika naktī uz otro datumu.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.


Dārza darbu kalendārs 2018. gada martam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 C J 07:57sakņu diena
2 Pt Pilns 02:51 sakņu diena Šodien nav ieteicams ne sēt, ne stādīt.
3 S Sv 10:20ziedu diena
4 Sv ziedu diena
5 P Sk 15:23lapu diena
6 O lapu diena
7 T lapu diena
8 C St 00:03augļi
9 Pt Dilst 13:20 augļi
10 S M 11:52sakņu diena
11 Sv sakņu diena
12 P sakņu diena
13 O Ū 00:44ziedu diena Mēness Ūdensvīra zīmē nav labākais laiks sēšanai un stādīšanai.
14 T ziedu diena Tas pats.
15 C Z 12:12lapu diena
16 Pt lapu diena
17 S Jauns 15:12 A 20:57augļi Ģertrūdes diena – viena no tā sauktajām kukaiņu dienām. Pēc tautas ticējumiem šai dienā nedrīkst ne sēt ne stādīt. Diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
18 Sv augļi
19 P augļi
20 O Vr 03:07sakņu diena
21 T sakņu diena Benedikta (Bindus) diena. Vēl viena kukaiņu diena. Nedrīkst no meža neko nest mājā.
22 C D 07:30Ziedu diena
23 Pt ziedu diena
24 S Aug 17:35 Vz 10:53lapu diena
25 Sv lapu diena Pavasara Māras diena. Pēdējā no kukaiņu dienām. Šodien strādāt nebūtu ieteicams.
26 P L 14:45augļi
27 O augļi
28 T J 17:30sakņu diena
29 C sakņu diena
30 Pt Sv 20:52Ziedu diena Lielā piektdiena. Nelabvēlīga diena.
31 S Pilns 15:37 ziedu diena Šodien nav ieteicams sēt un stādīt, jo augi var izstīdzēt.

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs martam
Dārza darbi 2018. gada aprīlim

2 komentāri
  1. 28/03/2018
    • tavapasaule 29/03/2018

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *