Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūnijam

2018. gada maijā laika apstākļi mūs krietni palutināja. Cerēsim, ka mūs nepatīkami pārsteigumi negaidīs arī pirmajā vasaras mēnesī. Saule Vēža zīmē ieies 21. jūnijā 13:07 pēc Latvijas laika, kad arī iestāsies astronomiskā vasara.

Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūnijam
Dārza darbu kalendārs jūnijam

Laika apstākļi jūnijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +13,5°C (Ventspilī, Kolkā) līdz +15,7 °C (Daugavpilī) un +16,2°C Rīgā. Augsnes virskārtas temperatūra parasti sasniedz 15-16°C, salīdzinot ar maiju, pieaug nokrišņu daudzums, sevišķi Latvijas austrumu rajonos. Jūnijā līdz Jāņiem vēl ir iespējamas arī salnas. Piemēram, 2013. gadā zāles virskārtā otrajā dekādē bija trīs naktis ar salnu līdz -1; -2 grādiem. Arī pagājušogad 3. jūnijā Stendē bija salna.

Dārza darbi

Tā kā jūnijā pie mums zied vairums ziedaugu, to agrāk dēvēja arī par ziedu mēnesi. Dārzkopjiem lielākais darbu apjoms ir saistīts ar augsnes irdināšanu, kaitēkļu apkarošanu, augu papildmēslošanu un laistīšanu. Mēneša otrajā pusē iekārto un pārrok komposta kaudzes, gatavo velēnu zemi. Atcerēsimies arī, ka jūnijs ir zelta laiks ārstniecības augu vākšanai.

Augļudārzā. Turpina veidot koku vainagus un krūmus, uzsienot vai atbalstot jaunos zarus. Pārbauda pavasara potējumus. Veic augļu koku un krūmu mēslošanu, aprok vai appļauj augļu koku apdobes. Jūnijā pastiprināta vērība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatības ierobežošanai augļudārzā.

Šogad bagātīgi ziedēja ābeles, un ja vēlas iegūt skaistus ābolus, tad liekie ir jāizkniebj. Zaros var atstāt vienu ābolu ik pēc 15 centimetriem, tāpat arī bumbierēm.

Sakņu dārzā. Kaplē un irdina rindstarpas. Ravē un irdina dobes, pēc salnām laukā izstāda gurķus un ķirbjus, stāda vēlos kāpostus. Sēj melnos rutkus, galda bietes, kāļus; zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Atkārtoti sēj dilles un salātus. Mēneša beigās galdā var likt agros kartupeļus. Pirms Jāņiem būtu jāizlieto rabarberi, tāpēc, ka vēlāk tajos uzkrājas kaitīgā skābeņskābe. Ar otro dekādi vajadzētu nākt gatavām zemenēm.
Košumdārzā. Pēc salnu izbeigšanās (parasti pēc 10. jūnija) izstāda tādus aukstumjūtīgus košumaugus, kā begonijas, cinnijas, dālijas, kannas, kreses, pelargonijas, petūnijas, salvijas, samtenes un puķu tabaku. Iznes ārā, dārzā telpaugus. Istabas augus novieto daļējo noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā. Vasarā ziedošām ziemcietēm, kā arābēm un prīmulām, veic ceru dalīšanu. Ja sīpolpuķes grib stādīt citā vietā, tās jāizrok līdz Jāņiem, kamēr tām vēl ir lapas.

Nepieciešamas gadījumā, tomēr pēc iespējas retāk, laista zālienu, vēlams lapu dienās. Var dot papildmēslojumu.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.

Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūnijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Pt M sakņu diena
2 S sakņu diena
3 Sv Ū 01:06ziedu diena
4 P ziedu diena
5 O Z 13:53lapu diena
6 T Dilst 21:32 lapu diena
7 C lapu diena
8 Pt A 00:26augļi
9 S augļi
10 Sv Vr 07:04Sakņu diena
11 P sakņu diena
12 O D 09:53ziedu diena
13 T Jauns 22:43 ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
14 C Vz 10:20lapu diena
15 Pt lapu diena
16 S L 10:21augļi
17 Sv augļi
18 P J 11:40sakņu diena
19 O sakņu diena
20 T Aug 13:51 Sv 15:29ziedu diena
21 C ziedu diena Vasaras saulgrieži
22 Pt Sk 22:11lapu diena
23 S lapu diena  Zāļu diena
24 Sv lapu diena
25 P St 07:29augļi
26 O augļi
27 T  M 18:52sakņu diena Septiņu gulētāju diena
28 C Pilns 07:53 sakņu diena Pilnmēnesī nevajag augus ne stādīt, ne pārstādīt
29 Pt   sakņu diena  
30 S Ū 07:37ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra materiāli.SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs jūnijam
Dārza darbu kalendārs maijam Mēness kalendārs 2019

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *