Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūlijam

Šogad maijā un jūnijā valdošais sausums spieda valdību izsludināt pat valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā. Jāņu dienas lietusgāzes stāvokli gan nedaudz mīkstināja. Šādā noskaņā atnācis arī mūsu dārza darbu kalendārs 2018. gada jūlijam.

Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūlijam

Dārza darbu kalendārs jūlijam

Laika apstākļi jūlijā
Latvijā jūlijs ir gada karstākais mēnesis. Tā vidējā gaisa temperatūra ir +17,0°C, bet vidējā maksimālā – +21,5° (2010. gadā). Savukārt visaukstākais jūlijs novērojumu vēsturē bija 1979. gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza vien +13,9°C. Salīdzinot ar jūniju, jūlijā pieaug negaisu skaits, kā arī nokrišņu daudzums – jūlijs, kopā ar augustu, ir gada mitrākie mēneši. Šis ir vienīgais mēnesis, kad nav novērotas salnas gaisā.

Pēc tautas ticējumiem, ja septiņu brāļu dienā (10. jūlijā) līst lietus, tad līs vēl vai nu septiņas dienas, vai septiņas nedēļas.

Dārza darbi

Augļudārzā. Augļudārzos veic zemes irdināšanu un papildmēslošanu. Nepieciešamības gadījumā atbalsta zarus, pēc vajadzības veic augļu retināšanu. Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad pa īstam sākas arī ražas novākšanas darbi. Ievērosim, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nesajauciet ar augošu!) mēnesi. Augšupejošā mēness laiks kalendārā apzīmēts ar augšup vērstu bultiņu. Mēneša beigās pēc ražas novākšanas būs daudz darba zemeņu stādījumos.

Sakņu dārzā. Pēc agro dārzeņu novākšanas atbrīvotajā vietā var sēt dārzeņus otrajai ražai. Sēj salātus, skābenes, spinātus, rutkus, rāceņus, redīsus. Salātus un Pekinas kāpostus labāk vispirms izsēt stādu kastēs un dobēs izstādīt vēlāk. Izstāda kolrābjus un brokoļus, pirmajā dekādē arī ziedkāpostus. Daudz darba prasīs ravēšana.

Košumdārzā. Jūlijā rok pavasara sīpolpuķu – tulpju, hiacinšu un narcišu sīpolus. Var pārstādīt un sadalīt pavasara sākumā ziedošās ziemcietes: arābes, doronikas, prīmulas, īrisus. Sēj divgadīgās un daudzgadīgās puķes. Gan viengadīgajām gan daudzgadīgajām puķēm jāizkniebj vai jāizgriež vecie ziedi. Rozēm, kad noziedējuši visi ziedi ķekarā, nogriež arī to –  vismaz līdz pirmajai lielajai lapai. Laistot balkona augus, jāņem vērā, ka tiem nepatiks tikko no krāna ņemts aukstais ūdens. Tie ir jālaista ar nostādītu un pasilušu.

Jūlijā ir liepu ziedēšanas laiks, tātad var ievākt liepziedus zāļu tējām un daudzus citus ārstniecības augus. Nepieciešamības gadījumā ir jālaista zāliens, vēlams lapu dienās. Arī pārējos kultūraugus vēlams laistīt lapu dienās, tas ir laikā, kad Mēness atrodas Zivju, Skorpiona vai Vēža zīmēs.–>

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2018. gada jūlijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Sv Ūziedu diena
2 P Z 20:31lapu diena
3 O lapu diena
4 T lapu diena
5 C A 07:50augļi
6 Pt Dilst 10:51 augļi
7 S Vr 15:51sakņu diena
8 Sv sakņu diena
9 P D 19:58ziedu diena
10 O ziedu diena Septiņu brāļu diena
11 T Vz 20:59lapu diena
12 C lapu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
13 Pt Jauns 05:48 L 20:31augļi Tas pats – Saules aptumsums
14 S augļi
15 Sv J 20:31sakņu diena
16 P sakņu diena
17 O Sv 22:42ziedu diena
18 T ziedu diena
19 C Aug 22:52 ziedu diena
20 Pt Sk 04:13lapu diena
21 S lapu diena
22 Sv St 13:12augļi
23 P augļi
24 O augļi
25 T M 00:49sakņu diena
26 C sakņu diena Annas diena
27 Pt Pilns 23:20 Ū 13:41ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem – Mēness aptumsums
28 S ziedu diena Tas pats
29 Sv ziedu diena
30 P Z 02:28lapu diena
31 O lapu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2020
Mēness kalendārs jūlijam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *